Matura 2023

Kiedy odbywają się próbne matury 2023? Harmonogram

Próbna matura pozwala nie tylko sprawdzić poziom swojej wiedzy, ale również oswoić się z atmosferą i formułą egzaminów. Dla zdających w 2023 roku jest to szczególnie ważne, ponieważ zapowiedziano wiele zmian w wymogach i arkuszach. Kiedy rozpoczną się próbne matury 2023? Sprawdź harmonogram!

Próbne matury 2023 w dwóch turach

Matura w 2023 roku będzie się odbywać według nowej formuły. Duża ilość zmian wzbudza sporo obaw, dlatego w tym roku egzaminy próbne mają jeszcze większe znaczenie niż zazwyczaj. W tym roku szkolnym Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) umożliwia przeprowadzenie próbnej matury w dwóch terminach:

• 28-30 września 2022 roku,
    • 12-21 grudnia 2022 roku.

Próbny egzamin maturalny we wrześniu był przygotowywany przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne w porozumieniu z komisją centralną. Testy grudniowe są natomiast w całości organizowane przez CKE.

Próbna matura w grudniu – dokładny harmonogram

Próbna matura w grudniu będzie obejmować wszystkie przedmioty maturalne zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Dzięki temu stanowi idealny sprawdzian przed majowymi egzaminami. Dokładny harmonogram znajdziesz poniżej.

Poziom podstawowy

• 12.12 (poniedziałek) godz. 9:00 – język polski,
    • 13.12 (wtorek) godz. 9:00 – język angielski,
    • 13.12 (wtorek) godz. 14:00 – języki: francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski,
    • 14.12 (środa) godz. 9:00 – matematyka,
    • 14.12 (środa) godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych.

Poziom rozszerzony

• 14.12 (środa) godz. 14:00 – filozofia, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, język kaszubski, język łemkowski,
    • 15.12 (czwartek) godz. 9:00 – język polski,
    • 15.12 (czwartek) godz. 14:00 – język niemiecki, język francuski (także poziom dwujęzyczny),
    • 16.12 (piątek) godz. 9:00 – język angielski (także poziom dwujęzyczny),
    • 16.12 (piątek) godz. 14:00 – historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, fizyka,
    • 19.12 (poniedziałek) godz. 9:00 – matematyka,
    • 19.12 (poniedziałek) godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych, język hiszpański (także poziom dwujęzyczny), geografia,
    • 20.12 (wtorek) godz. 9:00 – biologia,
    • 20.12 (wtorek) godz. 14:00 – informatyka, język rosyjski, język włoski (także poziom dwujęzyczny),
    • 21.12 (środa) godz. 9:00 – chemia,
    • 21.12 (środa) godz. 14:00 – historia.

Należy zwrócić uwagę na zmiany w harmonogramie. Początkowo ostatnim dniem próbnych matur był 22 grudnia. Jednak egzaminy z geografii i fizyki zostały przeniesione, aby mogły skończyć się dzień wcześniej.

Próbna matura we wrześniu – harmonogram

We wrześniu 2022 roku odbyły się trzy egzaminy na poziomie podstawowym:

• 28 września 2022 (środa), godz. 9:00 – język polski
    • 29 września 2022 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
    • 30 września 2022 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski).

Na stronach CKE można znaleźć zarówno arkusze, jak i klucz odpowiedzi.

Czy próbna matura jest obowiązkowa?

Szkoły nie muszą obowiązkowo uczestniczyć w próbnych maturach – jest to kwestia pozostawiona dyrektorom. Wobec uczniów również nie są stawiane wymogi dotyczące obecności na tym egzaminie. Jest to jedynie możliwość zweryfikowania swojej wiedzy oraz sprawdzenia, jak wyglądają arkusze i cała formuła maturalna. Niektórzy uczniowie postrzegają to wydarzenie jako dodatkowe obciążenie i stres, jednak z całą pewnością warto uczestniczyć w próbnej maturze – szczególnie wtedy, gdy egzamin ulega znaczącym modyfikacjom.

Należy również wiedzieć, że wyniki próbnej matury nie są w żaden sposób zobowiązujące. Trzeba je traktować jedynie jako wskazówkę dla uczniów i nauczycieli. Pozwalają bowiem sprawdzić poziom wiedzy i wskazać na obszary, które wymagają silniejszego nacisku w dalszej nauce tuż przed właściwym egzaminem. Wystawianie ocen na podstawie wyników matur jest uznawane przez CKE za „nieuzasadnione”. Nie ma się zatem czego obawiać – próbna matura to przywilej, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Na naszej stronie znajdziesz natomiast materiały i podpowiedzi dotyczące tego, jak przygotować się do egzaminów.