Żak Team
Matura 2023
4 min

Kiedy odbywają się próbne matury 2023? Harmonogram

Treść wpisu

    Próbna matura pozwala nie tylko sprawdzić poziom swojej wiedzy, ale również oswoić się z atmosferą i formułą egzaminów. Dla zdających w 2023 roku jest to szczególnie ważne, ponieważ zapowiedziano wiele zmian w wymogach i arkuszach. Kiedy rozpoczną się próbne matury 2023? Sprawdź harmonogram!

    Próbne matury 2023 w dwóch turach

    Matura w 2023 roku będzie się odbywać według nowej formuły. Duża ilość zmian wzbudza sporo obaw, dlatego w tym roku egzaminy próbne mają jeszcze większe znaczenie niż zazwyczaj. W tym roku szkolnym Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) umożliwia przeprowadzenie próbnej matury w dwóch terminach:

    • 28-30 września 2022 roku,
    • 12-21 grudnia 2022 roku.

    Próbny egzamin maturalny we wrześniu był przygotowywany przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne w porozumieniu z komisją centralną. Testy grudniowe są natomiast w całości organizowane przez CKE.

    Próbna matura w grudniu – dokładny harmonogram

    Próbna matura w grudniu będzie obejmować wszystkie przedmioty maturalne zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Dzięki temu stanowi idealny sprawdzian przed majowymi egzaminami. Dokładny harmonogram znajdziesz poniżej.

    Poziom podstawowy

    • 12.12 (poniedziałek) godz. 9:00 – język polski,
    • 13.12 (wtorek) godz. 9:00 – język angielski,
    • 13.12 (wtorek) godz. 14:00 – języki: francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski,
    • 14.12 (środa) godz. 9:00 – matematyka,
    • 14.12 (środa) godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych.

    Poziom rozszerzony

    • 14.12 (środa) godz. 14:00 – filozofia, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, język kaszubski, język łemkowski,
    • 15.12 (czwartek) godz. 9:00 – język polski,
    • 15.12 (czwartek) godz. 14:00 – język niemiecki, język francuski (także poziom dwujęzyczny),
    • 16.12 (piątek) godz. 9:00 – język angielski (także poziom dwujęzyczny),
    • 16.12 (piątek) godz. 14:00 – historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, fizyka,
    • 19.12 (poniedziałek) godz. 9:00 – matematyka,
    • 19.12 (poniedziałek) godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych, język hiszpański (także poziom dwujęzyczny), geografia,
    • 20.12 (wtorek) godz. 9:00 – biologia,
    • 20.12 (wtorek) godz. 14:00 – informatyka, język rosyjski, język włoski (także poziom dwujęzyczny),
    • 21.12 (środa) godz. 9:00 – chemia,
    • 21.12 (środa) godz. 14:00 – historia.

    Należy zwrócić uwagę na zmiany w harmonogramie. Początkowo ostatnim dniem próbnych matur był 22 grudnia. Jednak egzaminy z geografii i fizyki zostały przeniesione, aby mogły skończyć się dzień wcześniej.

    Próbna matura we wrześniu – harmonogram

    We wrześniu 2022 roku odbyły się trzy egzaminy na poziomie podstawowym:

    • 28 września 2022 (środa), godz. 9:00 – język polski
    • 29 września 2022 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
    • 30 września 2022 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski).

    Na stronach CKE można znaleźć zarówno arkusze, jak i klucz odpowiedzi.

    Czy próbna matura jest obowiązkowa?

    Szkoły nie muszą obowiązkowo uczestniczyć w próbnych maturach – jest to kwestia pozostawiona dyrektorom. Wobec uczniów również nie są stawiane wymogi dotyczące obecności na tym egzaminie. Jest to jedynie możliwość zweryfikowania swojej wiedzy oraz sprawdzenia, jak wyglądają arkusze i cała formuła maturalna. Niektórzy uczniowie postrzegają to wydarzenie jako dodatkowe obciążenie i stres, jednak z całą pewnością warto uczestniczyć w próbnej maturze – szczególnie wtedy, gdy egzamin ulega znaczącym modyfikacjom.

    Należy również wiedzieć, że wyniki próbnej matury nie są w żaden sposób zobowiązujące. Trzeba je traktować jedynie jako wskazówkę dla uczniów i nauczycieli. Pozwalają bowiem sprawdzić poziom wiedzy i wskazać na obszary, które wymagają silniejszego nacisku w dalszej nauce tuż przed właściwym egzaminem. Wystawianie ocen na podstawie wyników matur jest uznawane przez CKE za „nieuzasadnione”. Nie ma się zatem czego obawiać – próbna matura to przywilej, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Na naszej stronie znajdziesz natomiast materiały i podpowiedzi dotyczące tego, jak przygotować się do egzaminów.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Nauka zawodu po maturze — jak, gdzie, kiedy?

    Matura to egzaminy oraz czas decyzji. Co po maturze? Najczęściej wybór pada na naukę zawodu. Jest to rozsądna decyzja zgodna z realiami rynku pracy, który potrzebuje fachowców.

    Matura ustna 2025. Jak się przygotować?

    Egzaminy maturalne dzielą się na pisemne i ustne. Czy matura ustna jest obowiązkowa? Jakie są sposoby na skuteczne przygotowanie się do egzaminu zdawanego przed komisją? Jak dobrze wypaść na maturze ustnej? Dlaczego mówienie do siebie przed maturą jest OK oraz co lustro i żelazko mają wspólnego z egzaminami?

    Matura 2025 – zdać albo nie zdać

    Maturę można zdać albo nie zdać. Jak zdać maturę 2025? Co właściwie znaczy nie zdać egzaminów maturalnych? Jakie są warunki zdania, a jakie niezdania matury 2025? Czym się różnią niezdanie matury z jednego przedmiotu, niezdanie z co najmniej dwóch oraz unieważnienia egzaminu? Jakie są konsekwencje każdej z tych opcji?