Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

3 praktyczne wskazówki, jak uczyć się szybciej i efektywniej. Matura 2022

Treść wpisu

    Przed egzaminem maturalnym trzeba się mocno spiąć, żeby ogarnąć taki ogrom materiału. Polski, matma, angielski, historia, WOS, chemia… sterta z napisem „DO NAUKI” rośnie nieubłaganie. W tym wpisie damy Ci kilka protipów jak uczyć się szybko i efektywnie, tak aby zdać maturę bez problemu i przy okazji nie zwariować.

    Czy Ty też czasem żałujesz, że doba ma tylko 24 godziny? Spanie zajmuje nam średnio 6-8 godzin (niektórym nawet trochę więcej…), do tego mycie się, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, dojazd do szkoły, potem jeszcze powrót… Zostaje raptem kilka wolnych godzin, a jeszcze trzeba się uczyć! 
    A gdzie czas na oglądanie Netflixa, czytanie książek, czy spotkania ze znajomymi? Ponieważ mamy ten sam dylemat, postanowiliśmy podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami, które sprawią, że będziesz się uczyć szybciej i efektywniej, dzięki czemu będziesz mieć więcej czasu na przyjemności. Gotów? No to lecimy!

    Wskazówka nr 1: myśl na papierze

    Ucząc się, rób odręczne notatki. W ten sposób aktywizujesz obszary mózgu odpowiedzialne za zapamiętywanie. Wiele badań naukowych potwierdza, że ręczne pisanie sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. Dlatego pisz i rysuj, kiedy się uczysz lub chcesz zapamiętać coś istotnego. Korzystaj z tej techniki nie tylko podczas nauki w domu, ale przede wszystkim w szkole! Robienie odręcznych notatek na zajęciach ułatwi Ci dalszą naukę w domu. Przy ich tworzeniu warto zwracać uwagę na staranność. Estetyka, dbałość o szczegóły, podkreślenia i znaki graficzne – to wszystko wpływa na przejrzystość Twoich notatek. Oczywiście takie przygotowanie treści do późniejszej nauki to bardzo pracochłonny proces, który zajmuje sporo czasu. W zamian otrzymasz znacznie bardziej przystępny w zapamiętywaniu materiał. Dlaczego? Wynika to z tego, że nasz mózg jest bardziej zaangażowany w proces tworzenia takich dopracowanych notatek. Nie dość, że już „widział” te treści, to jeszcze musiał się bardziej skoncentrować, przez co łatwiej jest mu przyswoić dany materiał.

    Wskazówka nr 2: stosuj technikę Pomodoro

    Technika Pomodoro

    Zawdzięcza swoją nazwę budzikowi w kształcie pomidora, często wykorzystywanemu w kuchni do mierzenia czasu pieczenia, smażenia czy gotowania. Pomodoro zwiększa efektywność pracy i nauki poprzez unikanie wielozadaniowości i odwlekania wykonywania zadań.

    Jak działa technika Pomodoro?

    Oto co musisz zrobić:

    • Przygotuj temat bądź listę tematów do nauki;

    • Podziel treści na mniejsze fragmenty, które da się spokojnie przerobić w 25 minut (tyle trwa jeden cykl Pomodoro);

    • Ustaw minutnik na 25 minut;

    • Zabierz się do nauki pierwszego fragmentu. Nie rób w tym czasie niczego innego!;

    • Gdy zadzwoni dzwonek, zrób sobie 5-minutową przerwę; 

    • Ponownie ustaw minutnik na 25 minut i kontynuuj pracę z kolejnym fragmentem;

    • Po zrealizowaniu 4 „pomidorów” zrób sobie dłuższą przerwę, od 15 do 30 minut;

    • Powtórz cały cykl od początku, aż poczujesz, że opanowałeś temat, który przerabiałeś.

    Wskazówka nr 3: wgryzaj się w materiał dzięki metodzie sera szwajcarskiego

    Dzięki tej technice z powodzeniem przyswoisz większą dawkę wiedzy, szczególnie jeżeli dany materiał widzisz po raz pierwszy lub temat jest Ci znany tylko pobieżnie. Metoda sera szwajcarskie- go zwiększa szanse na rozpoczęcie i doprowadzenie do końca praktycznie każdego zadania.

    Jak to działa?

    Nie musisz zaczynać nauki od wyznaczonego początku. Po prostu wybierasz pewien fragment (na początek najlepiej coś prostego) i zaczynasz działać. Tym samym robisz pierwszą „dziurę” w serze, czyli Twoim materiale do nauki. Kiedy opanujesz wybrany fragment, wybierasz sobie kolejny i robisz następną „dziurę”.

    Pierwsze informacje do przyswojenia, które wybierzesz, będą zazwyczaj proste. Ich opanowanie nie powinno Ci zająć więcej niż 5-10 minut. Chodzi o to, żebyś zaczął się uczyć i rozpoczął pracę, a nie odwlekał to w nieskończoność. W miarę drążenia kolejnych „dziur” Twój materiał do nauki będzie wyglądać jak ser szwajcarski, jednak Ty będziesz posuwać się naprzód aż do momentu, gdy cały materiał zostanie opanowany.

    Zachęcamy do zapoznania z innymi poradami maturalnymi dostępnymi na maturzysta.edu.pl – szczególnie z filmikami od naszych trenerów. Powodzenia na maturze!

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Nauka zawodu po maturze — jak, gdzie, kiedy?

    Matura to egzaminy oraz czas decyzji. Co po maturze? Najczęściej wybór pada na naukę zawodu. Jest to rozsądna decyzja zgodna z realiami rynku pracy, który potrzebuje fachowców.

    Matura ustna 2025. Jak się przygotować?

    Egzaminy maturalne dzielą się na pisemne i ustne. Czy matura ustna jest obowiązkowa? Jakie są sposoby na skuteczne przygotowanie się do egzaminu zdawanego przed komisją? Jak dobrze wypaść na maturze ustnej? Dlaczego mówienie do siebie przed maturą jest OK oraz co lustro i żelazko mają wspólnego z egzaminami?

    Matura 2025 – zdać albo nie zdać

    Maturę można zdać albo nie zdać. Jak zdać maturę 2025? Co właściwie znaczy nie zdać egzaminów maturalnych? Jakie są warunki zdania, a jakie niezdania matury 2025? Czym się różnią niezdanie matury z jednego przedmiotu, niezdanie z co najmniej dwóch oraz unieważnienia egzaminu? Jakie są konsekwencje każdej z tych opcji?