O to jest pytanie! Jak uczyć się do matury, żeby było skutecznie, czyli efektywnie, a więc z sensem? Kto wie? Konia z rzędem temu albo przynajmniej nielimitowany dostęp do Internetu na 100 lat! A my też wiemy i Wam powiemy. Chcemy razem z Wami to ustalić, Maturzyści i Maturzystki 2024. Odpowiedzmy sobie skutecznie na pytanie tytułowe — raz a dobrze, żeby wiedzieć!
Co to jest skuteczność?
Skuteczność, inaczej efektywność, jest wtedy, gdy Twoja praca daje dobre wyniki/ niesie efekty/ skutkuje osiągnięciem celu. Gdy Twój wysiłek nie idzie na marne. Starasz się o coś, na przykład o dobre przygotowanie się do matury, a kiedy już idziesz na pierwszy egzamin, masz grunt pod nogami, bo czujesz się dobrze przygotowaną osobą. To jest Twój cel.
A czy wyniki mierzą skuteczność? I tak, i nie.
Zalecamy ostrożność w ogłaszaniu skuteczności przy dobrych wynikach. Jak to? Wyniki zależą w dużej mierze od Ciebie, ale nie tylko. Chodzi o to, że Twoim głównym zadaniem jest jak najlepsze, sumienne i porządne przygotowanie się do matury. Ogarnięcie materiału, opanowanie technik rozwiązywania arkuszy, odpowiedzi na egzaminach ustnych oraz wyćwiczenie siły woli, by tego dokonać. W tym bądź skuteczny/skuteczna.
Skuteczność — dobry plan i konsekwencja w jednym
Co zrobić, żeby skutecznie przygotować się do matury? Skutecznie, czyli tak, żeby nawet w razie słabszych wyników, czuć, że samemu zrobiło się wystarczająco wiele. Bez poczucia winy, bez żalu do siebie, bez wytykania sobie wad. Jak to możliwe?
PLAN, ORGANIZACJA CZASU, KONCENTRACJA NA CELU — oto trzy filary efektywności przed maturą.
Najpierw opracuj
plan działania.
Rozpisz, co musisz zrobić do maja. Jaki materiał czeka, ile tego jest?
Czy masz potrzebne książki, a wartościowe treści z Internetu oznaczone jako ulubione, żeby kolejny raz ich nie wyszukiwać?
Jeśli nie, pędź po książki i wskakuj do netu w poszukiwaniu zagubionych tutoriali/ podcastów/ stron. Ogarnij to i oszacuj, ile na to potrzebujesz czasu, przyswoić te treści.
- Planując terminy, zadaj sobie pytania:
- Ile mam czasu do 7 maja 2024?
- Ile dni wychodzi na naukę?
- Ile godzin dziennie jesteś w stanie się uczyć – realnie, skutecznie, na serio?
- Koncentracja na celu — trzeci filar skuteczności to próba charakteru. Chodzi o maksymalne ograniczenie pola widzenia, żeby przez jakiś czas nie dostrzegać rozpraszaczy.
Podczas nauki do matury warto odciąć się od nawyków, które zabierają nam czas i nie pomagają. Chodzi o to, żeby:
- przestać ciągle scrollować;
- zawiesić śledzenie tych treści, które nie wiążą się z maturą (ten serial obejrzysz po egzaminach — w nagrodę!),
- nie wyszukiwać sobie innych zajęć, typu naprawa roweru, śledzenie promocji w sklepach itp. Możesz zrobić to po egzaminach w ramach relaksu i rekreacji.
***
Skuteczność to podstawa sukcesu, ale nie jego gwarancja. Warto pamiętać o tym, co do nas należy i gdzie jest granica naszej odpowiedzialności. Z tym wiąże się praca według planu z terminami. Dobre przygotowanie się wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Skuteczność to zasada ludzi, którzy chcą iść do przodu i czuć, że są OK wobec siebie.