Żak Team
Jak się uczyć?
3 min

Jak skutecznie uczyć się do matury?

Treść wpisu

    O to jest pytanie! Jak uczyć się do matury, żeby było skutecznie, czyli efektywnie, a więc z sensem? Kto wie? Konia z rzędem temu albo przynajmniej nielimitowany dostęp do Internetu na 100 lat! A my też wiemy i Wam powiemy. Chcemy razem z Wami to ustalić, Maturzyści i Maturzystki 2024. Odpowiedzmy sobie skutecznie na pytanie tytułowe — raz a dobrze, żeby wiedzieć!

    Co to jest skuteczność?

    Skuteczność, inaczej efektywność, jest wtedy, gdy Twoja praca daje dobre wyniki/ niesie efekty/ skutkuje osiągnięciem celu. Gdy Twój wysiłek nie idzie na marne. Starasz się o coś, na przykład o dobre przygotowanie się do matury, a kiedy już idziesz na pierwszy egzamin, masz grunt pod nogami, bo czujesz się dobrze przygotowaną osobą. To jest Twój cel. A czy wyniki mierzą skuteczność? I tak, i nie. Zalecamy ostrożność w ogłaszaniu skuteczności przy dobrych wynikach. Jak to? Wyniki zależą w dużej mierze od Ciebie, ale nie tylko. Chodzi o to, że Twoim głównym zadaniem jest jak najlepsze, sumienne i porządne przygotowanie się do matury. Ogarnięcie materiału, opanowanie technik rozwiązywania arkuszy, odpowiedzi na egzaminach ustnych oraz wyćwiczenie siły woli, by tego dokonać. W tym bądź skuteczny/skuteczna.

    Skuteczność — dobry plan i konsekwencja w jednym

    Co zrobić, żeby skutecznie przygotować się do matury? Skutecznie, czyli tak, żeby nawet w razie słabszych wyników, czuć, że samemu zrobiło się wystarczająco wiele. Bez poczucia winy, bez żalu do siebie, bez wytykania sobie wad. Jak to możliwe? PLAN, ORGANIZACJA CZASU, KONCENTRACJA NA CELU — oto trzy filary efektywności przed maturą. Najpierw opracuj plan działania. Rozpisz, co musisz zrobić do maja. Jaki materiał czeka, ile tego jest? Czy masz potrzebne książki, a wartościowe treści z Internetu oznaczone jako ulubione, żeby kolejny raz ich nie wyszukiwać? Jeśli nie, pędź po książki i wskakuj do netu w poszukiwaniu zagubionych tutoriali/ podcastów/ stron. Ogarnij to i oszacuj, ile na to potrzebujesz czasu, przyswoić te treści.
    1. Planując terminy, zadaj sobie pytania:
    2.  Ile mam czasu do 7 maja 2024?
    3. Ile dni wychodzi na naukę?
    4. Ile godzin dziennie jesteś w stanie się uczyć – realnie, skutecznie, na serio?
    5. Koncentracja na celu — trzeci filar skuteczności to próba charakteru. Chodzi o maksymalne ograniczenie pola widzenia, żeby przez jakiś czas nie dostrzegać rozpraszaczy.
    Podczas nauki do matury warto odciąć się od nawyków, które zabierają nam czas i nie pomagają. Chodzi o to, żeby:
    • przestać ciągle scrollować;
    • zawiesić śledzenie tych treści, które nie wiążą się z maturą (ten serial obejrzysz po egzaminach — w nagrodę!),
    • nie wyszukiwać sobie innych zajęć, typu naprawa roweru, śledzenie promocji w sklepach itp. Możesz zrobić to po egzaminach w ramach relaksu i rekreacji.

    ***

    Skuteczność to podstawa sukcesu, ale nie jego gwarancja. Warto pamiętać o tym, co do nas należy i gdzie jest granica naszej odpowiedzialności. Z tym wiąże się praca według planu z terminami. Dobre przygotowanie się wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Skuteczność to zasada ludzi, którzy chcą iść do przodu i czuć, że są OK wobec siebie.
    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Matura 2025 na luzie, czyli chill przed egzaminami

    Jak uczyć się do matury bez stresu? Co zrobić, żeby na luzie podejść do egzaminów? Czy można się mniej nimi denerwować? Jak pokonać wewnętrzne blokady? Tego rodzaju pytania to chleb powszedni osób, które chcą podejść do matury. I nie jest to zbyt zdrowe pieczywo do codziennego spożycia. Karmienie się lękami i obawami na dłuższą metę […]

    Jesienna chandra i nauka do matury. Jak pokonać smutki, gdy dzień jest za krótki?

    Choć matura będzie w maju, już teraz sezon na przygotowania uważamy za otwarty. Większość maturzystek i maturzystów od jakiegoś czasu uczy się do egzaminów. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, zacznij dziś.

    Arkusze maturalne, czyli zadania do rozwiązania

    Arkusze maturalne to nie są zwykłe formularze. Niby broszury z zadaniami, a budzą wielkie emocje. Wszyscy o nich mówią.