Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Jak się przygotować do matury z matematyki 2024?

Treść wpisu

    Matematyka się liczy. Szczególnie dobrze wiedzą to Maturzyści i Maturzystki przed egzaminami. W 2024 roku, jak i w latach poprzednich, matematyka to jeden z obowiązkowych przedmiotów maturalnych na poziomie podstawowym. Miłośnicy tej królowej nauk dodatkowo mogą podejść do egzaminu rozszerzonego.

    Jak się zabrać do matematyki na maturze? Kalkulować na zimno, czy w emocjach liczyć na szczęście? A może wyciągnąć średnią? Sprawdźmy, jakimi danymi już dysponujemy, aby obliczyć prawdopodobieństwo sukcesu na maturze z matematyki 2024.

    Terminy i inne dane o matematyce

    Ile czasu zostało do matury z matematyki? Łatwo policzyć, jeżeli wiemy, że wyznaczono następujące terminy na egzaminy maturalne:

    • 8 maja 2024 – poziom podstawowy,
    • 15 maja 2024 – poziom rozszerzony.

    Przypominamy, że w razie gdyby coś się wydarzyło, są jeszcze terminy dodatkowe w czerwcu, a w sierpniu poprawkowe.

    Jak długo będą trwały egzaminy z matematyki?

    W formule 2023 egzamin maturalny z matematyki będzie trwał 180 minut na poziomie podstawowym i tyle samo na rozszerzonym.

    Matura z matematyki w formule 2015 na poziomie podstawowym potrwa 170 minut, a na rozszerzonym – 180 minut.

    Co można, a czego nie wolno mieć przy sobie na sali egzaminacyjnej? Zabierzcie:

    • dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport;
    • długopis z czarnym wkładem;
    • i jeszcze jeden długopis — na zapas (przezorny ubezpieczony);
    • małą butelkę wody bez etykiety;
    • chusteczki bez opakowania.

    Specjalnie z myślą o matematyce wyposażcie się w:

    • linijkę;
    • cyrkiel;
    • kalkulator (prosty, czyli taki do dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz procentów i pierwiastków).

    A co z tablicami matematycznymi? Tym zajmie się szkoła. Będą dostępne na sali.

    Co się liczy na maturze z matematyki 2024?

    • Wymagania egzaminacyjne i cel matury z matematyki

    Zadania na maturze z matematyki w 2024 roku będą sformułowane na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Więcej o wymaganiach możecie przeczytać w Informatorze CKE wraz z aneksem.

    Po co właściwie jest ten egzamin? Matura z matematyki sprawdza Twoją sprawność rachunkową, umiejętność wykorzystania i tworzenia informacji, sprawność wykorzystania i interpretowania reprezentacji oraz rozumowanie i argumentację.

    • Rodzaje zadań i zagadnienia

    Jakich zadań się spodziewać? W arkuszach znajdą się pytania:

    1. zamknięte — z odpowiedziami typu „prawda”/ „fałsz” lub wymagające wskazania poprawnej odpowiedzi z podanych.
    2. otwarte — gdzie osoba egzaminowana samodzielnie formułuje odpowiedź. Do otwartych należą zadania wymagające uzupełnienia, wykonania działania matematycznego, czy też udzielenia odpowiedzi rozszerzonej.

    Treść zadań będzie dotyczyła następujących zagadnień:

    liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, układy równań, funkcje, ciągi, trygonometria, planimetria, geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej, stereometria, kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka, optymalizacja i rachunek różniczkowy.

    • Wyniki

    Finalnie liczą się punkty, a tych można zebrać 46 (zarówno w formule 2023, jak i w formule 2015). Aby zdać egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, należy uzyskać minimum 30%. Poziom rozszerzony nie ma progu zdawalności.

    Wyniki z egzaminów w maju oraz dodatkowych w czerwcu będą ogłoszone 9 lipca 2024. Wyniki poprawek z sierpnia poznamy 10 września.

    Matematyczny sposób na stres

    Jak się przygotować do matury z matematyki w 2024 roku? Tu liczy się systematyczność, umiejętność korzystania z danych, dobra metoda, a przede wszystkim logika.

    Jak radzić sobie ze stresem przed maturą z matematyki? Sama królowa nauk może w tym pomóc. Jakby tak lęki podzielić na mniejsze części oraz wziąć je w nawias, a uzyskany wynik pomnożyć przez wiarę w siebie popartą sumienną pracą i skutecznym planem nauki? Otrzymamy bardzo wysokie prawdopodobieństwo uzyskania dobrych wyników. To prawdopodobne, a nawet pewne.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Jesienna chandra i nauka do matury. Jak pokonać smutki, gdy dzień jest za krótki?

    Choć matura będzie w maju, już teraz sezon na przygotowania uważamy za otwarty. Większość maturzystek i maturzystów od jakiegoś czasu uczy się do egzaminów. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, zacznij dziś.

    Arkusze maturalne, czyli zadania do rozwiązania

    Arkusze maturalne to nie są zwykłe formularze. Niby broszury z zadaniami, a budzą wielkie emocje. Wszyscy o nich mówią.

    Czy mamy prawo do pomyłek? Jej perfekcyjność matura i margines błędu

    Mylić się jest rzeczą ludzką. Maturzysta/ maturzystka też człowiek, może więc popełnić błąd. Czy ma do tego prawo na egzaminach maturalnych? Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę? Kiedy można korzystać z poprawki? Słowem, jak się mają błędy do matury i czy warto iść w perfekcję?