Żak Team
Co po maturze?
4 min

Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

Treść wpisu

    Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….

    Tak można się zamęczyć! Jedyne, co w tej chwili jest pewne, to fakt, że 9 lipca CKE ogłosi wyniki matury 2024. Wtedy będzie wiadomo, jak komu poszło i czy obawy były uzasadnione. Może jednak warto przygotować się mentalnie na wyniki, żeby nie dać się zaskoczyć?

    Matura niezdana vs. zdana, lecz słabo

    OK, ustalmy, co może pójść nie tak. Jest taka zasada, zgodnie z którą, gdy się czymś martwisz, zadaj sobie pytanie: co najgorszego może się wydarzyć? Jaki jest najczarniejszy scenariusz w danej sytuacji? Dzięki temu zrozumiesz, czy jest się o co martwić oraz jakie rozwiązanie będzie najlepsze, gdyby ta najgorsza wersja zdarzeń rzeczywiście miała miejsce.

    W przypadku matury najgorsze opcje są takie: nie zdasz albo wyniki będą Twoim zdaniem niskie. Co to w praktyce znaczy?

    • NIEZDANA MATURA jest wtedy, gdy nie osiągniesz wymaganego minimum punktów.

    Jeżeli zdobędziesz mniej niż 30% z jednego lub więcej przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej albo ustnej — matura będzie niezdana.

    Stanie się tak również w przypadku unieważnienia egzaminu.

    Unieważnienie wchodzi w grę, gdy osoba zdająca korzysta z niedozwolonych materiałów lub metod, czyli zwyczajnie ściąga podczas egzaminu lub gdy zakłóca jego przebieg. Takie same konsekwencje daje wniesienie na salę egzaminacyjną smartfona, smartwatcha i wszelkich innych rzeczy, na które się nie zezwala.

    Egzamin unieważniony powoduje, że ponownie można podejść do matury najwcześniej za rok. Nie ma szans skorzystać z terminów poprawkowych w bieżącym roku.

    • SŁABE WYNIKI Z MATURY, czyli rezultaty poniżej Twoich oczekiwań to kwestia względna.

    Jedna osoba uzna, że uzyskanie 80% to wynik słaby, a inna będzie miała satysfakcję w 50%. Chodzi wyłącznie o to, na jaki wynik sam/ sama liczysz.

    Jeżeli zdasz maturę, ale wyniki Cię nie cieszą, możesz je poprawić. Za rok ponownie podejdź do egzaminów, ale zadbaj, by rok bieżący wykorzystać najlepiej, jak to możliwe.

    Co zrobić, żeby nie stracić roku do kolejnych egzaminów maturalnych? Jakie są możliwości dla osób, które nie zdały jednego przedmiotu lub więcej?

    Matura poprawkowa 2024

    Podejście do poprawki jest możliwe, jeżeli Twoje wyniki z jednego przedmiotu obowiązkowego pisemnego bądź ustnego wynoszą poniżej 30%, a przy tym:

    • przystąpiłeś/ przystąpiłaś w terminie głównym (maj) lub dodatkowym (czerwiec) do wszystkich egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym i minimum jednego wybranego na poziomie rozszerzonym
    • nie masz na koncie żadnego egzaminu unieważnionego.

    Ważne! Do 16 lipca 2024 r. należy złożyć deklarację, czyli pisemne oświadczenie o chęci do przystąpienia do egzaminu poprawkowego.

    Kiedy są poprawki?  20 –  21 sierpnia 2024 r.

    Wyniki matur poprawkowych: 10 września 2024 r.

    Matura lub jej brak a dalsza nauka

    Osoby, które nie zdały matury z więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego lub egzamin został im unieważniony albo uzyskały wyniki ich zdaniem zbyt niskie, mogą ponownie podejść do egzaminów za rok.

    Ten czas może okazać się najlepiej wykorzystanym okresem w życiu, o ile podejdziesz do tego z pomysłem. Weź pod uwagę nowe możliwości, które otwiera przed Tobą ten rok.

    Możesz połączyć przygotowania do kolejnego podejścia do matury 2025 z podjęciem nauki zawodu. Bez matury można uczyć się w szkole policealnej. Aby dostać się na wybrany kierunek, wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Więcej o tym na stronie.

    Masz szansę zdobyć dobry zawód w krótkim czasie, a jednocześnie realizować się w życiu tak, jak zechcesz lub nawet powyżej swych oczekiwań.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    W Internecie jest wszystko — naprawdę? Skąd czerpać wiedzę?

    Aby dobrze przygotować się do egzaminów maturalnych, warto wiedzieć, z jakich źródeł korzystać. Skąd czerpać wiedzę do matury? Z Internetu! No bo skąd? OK, Internet to podstawa, lecz to wystarczy? Czy w sieci jest wszystko? Gdzie szukać offline? Słowem, z jakich źródeł korzystać podczas przygotowań do matury i nie tylko? Przygotowania do matury a fake […]

    Nauka kontra praca. Jak najlepiej zdobyć zawód?

    Co wybrać po maturze? Iść do pracy, czy dalej się uczyć? Każda osoba kończąca szkołę średnią musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Co przyniesie lepszą przyszłość? A może wcale nie trzeba wybierać pomiędzy nauką a pracą, bo można je łączyć? Chodźmy sprawdzić, jak to jest.

    Co zdawać na maturze i jak ogarnąć chaos? Top 3 maturalne problemy 2025

    Czy podejść do matury? Jakie przedmioty zdawać? Rozszerzenie czy podstawa — co wybrać? Skąd czerpać informacje o egzaminach, terminach i zasadach? Z jakich źródeł korzystać?