Żak Team
Matura 2025
4 min

Co zdawać na maturze i jak ogarnąć chaos? Top 3 maturalne problemy 2025

Treść wpisu

    Czy podejść do matury? Jakie przedmioty zdawać? Rozszerzenie czy podstawa — co wybrać? Skąd czerpać informacje o egzaminach, terminach i zasadach? Z jakich źródeł korzystać?

    To tylko niektóre dylematy osób uczących się w klasach maturalnych. Aby ułatwić Wam zadanie, zebraliśmy trzy najbardziej popularne problemy maturalne wraz z odpowiedziami na pytania, które stawia przed Wami matura. Oto i one. Voilà!

       1. Jak ogarnąć chaos?

    Na początku jest chaos. Od dawien dawna matura powoduje zamieszanie oraz wzbudza stres. Dlaczego tak się dzieje?

    Boimy się egzaminów. Ogarnia nas lęk przed przyszłością. Obawiamy się wyników. Stresujemy się, jak wypadniemy i czy osiągniemy swoje cele. Gubimy się w swoich myślach i nie wiemy, co robić. Tak odbywa się ten ferment.

    A co z tym zrobić? Najlepszą metodą na okiełznanie chaosu jest zdobywanie informacji. Skuteczne zdobywanie wiarygodnych informacji. To daje grunt pod nogami. Gdy wiesz, na czym stoisz, znacznie mniej się denerwujesz.

    Skąd czerpać informacje o maturze? Najlepiej z samych źródeł, czyli ze strony CKE i OKE oraz od nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Niezastąpione w tym wypadku są informatory maturalne. Warto do nich zaglądać.

    W tym roku informatory maturalne z danych przedmiotów są publikowane przez CKE na jej stronie internetowej od 1 sierpnia 2024 do 1 września. O nowościach w tym zakresie CKE powiadamia w swoim profilu na portalu X.

       2. Zdawać, czy nie zdawać? Czy podejść do matury 2025?

    Każdy absolwent i każda absolwentka szkoły średniej do matury podejść może, lecz nie musi. Decyzja należy do Ciebie! W jej podjęciu pomoże Ci bilans zysków i strat.

    Wypisz sobie plusy i minusy obydwu opcji — podejścia do matury oraz rezygnacji z egzaminów. Minusem zdawania matury niewątpliwie jest stres. Na drugim miejscu to, że trzeba się przygotować, czyli praca, praca, praca… Nie da się zaprzeczyć.

    A plusy? Podejście do matury to zwieńczenie lat nauki. Wisienka na torcie. Podjęcie wyzwania da Ci satysfakcję. Nawet jeżeli nie zdasz lub pójdzie Ci słabiej, możesz skorzystać z poprawki lub terminów w kolejnych latach.

    Matura nie jest niezbędna, jeśli masz w planach naukę w szkole policealnej lub jeżeli wiesz, że po ukończeniu szkoły będziesz mieć fajną pracę, w której zdana matura nie gra roli. Może jednak warto jeszcze raz rozważyć, czy nie spróbować podejść, aby nie zamykać sobie możliwości, o których jeszcze nie wiesz?

    Jeśli jednak masz pewność, że nie potrzebujesz matury, to OK — skup się na tym, co dla Ciebie ważne. Grunt to podjąć dobrą dla siebie decyzję. Ta umiejętność zawsze będzie w cenie.

    A jeśli decydujesz się podejść do egzaminów maturalnych, działaj w tym kierunku. Czas zdecydować, co zdawać i na jakim poziomie.

       3. Jakie przedmioty zdawać na maturze?

    Osoby podchodzące do matury 2025 muszą zmierzyć się z trzema egzaminami pisemnymi na poziomie podstawowym, dwoma ustnymi oraz obowiązkowo z jednym na poziomie rozszerzonym. Chodzi o:

    1. egzaminy na poziomie podstawowym z języka polskiego, języka obcego nowożytnego (do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski) i matematyki;
    2. egzaminy ustne z polskiego i języka obcego — bez określonego poziomu;
    3. egzamin na poziomie rozszerzonym, gdzie do wyboru są:

    biologia, chemia, filozofia,  fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki,  informatyka, język łaciński i kultura antyczna,  język mniejszości etnicznej (łemkowski), język mniejszości narodowej  (białoruski, litewski, niemiecki, ukraiński), język obcy nowożytny, język polski, język regionalny (kaszubski), matematyka, wiedza o społeczeństwie.

    Na koniec dwie ważne uwagi:

    • Zdaje się ten sam język obcy na poziomie podstawowym w wersji pisemnej oraz na egzaminie ustnym.
    • Na poziomie rozszerzonym można zdawać od jednego do pięciu wybranych przedmiotów.

    ***

    Matura to też sztuka researchu i test na odwagę. Im więcej się dowiesz na temat matury, tym lepiej opanujesz chaos i okiełznasz stres. Kto pyta, nie błądzi. Kto szuka, ten znajdzie. Kto się dobrze przygotuje, tego mało co zaskoczy.

     

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Wyniki matury 2025 i co dalej? Wniosek o poprawkę albo odwołanie

    Znamy wyniki matury 2025! Maturzyści już się dowiedzieli, jak im poszły egzaminy maturalne. Z tego powodu jedni świętują, inni są rozczarowani, a jeszcze inni zaskoczeni. Jednak wszyscy zadają sobie pytanie: CO DALEJ? Jest kilka opcji. Można złożyć wniosek o wgląd do pracy maturalnej oraz odwołanie od wyników matury. Warto podejść do egzaminów poprawkowych w sierpniu. […]

    Wyniki matury 2025 — jak je sprawdzić? Wgląd do pracy oraz odwołanie od wyników

    Czekasz na wyniki matury 2025? Wiesz, kiedy, gdzie i jak uzyskać do nich dostęp? A może już je znasz i zastanawiasz się, co dalej? Nie zgadzasz się z wynikami i chcesz wiedzieć, co z tym zrobić?  Można starać się o wgląd do pracy, jest też opcja odwołania. Możliwości jest kilka. Warto jest je znać. Jeżeli […]

    Matura 2025 i wyniki egzaminów — mentalny detoks

    Matura 2025 za nami. Czy na pewno? Minęły terminy główne, lecz to nie koniec! Jeszcze będzie się działo. W lipcu poznamy wyniki egzaminów. Większość maturzystów i maturzystek może już odpocząć, ale część z nich jeszcze musi pozostać w gotowości. Czekają ich terminy dodatkowe w czerwcu, a niektórych jeszcze poprawki w sierpniu.