Łukasz Szeliga
Co po maturze?
5 min

Czym są umiejętności kluczowe i jak je rozwijać?

Treść wpisu

    Kiedy idziesz na rozmowę o pracę to nikogo nie interesuje średnia Twoich ocen, liczba zagrożeń na koniec semestru lub to, czy masz świadectwo ukończenia szkoły średniej z wyróżnieniem. Rekrutera lub Twojego potencjalnego pracodawcę interesuje natomiast to czy można na Tobie polegać, czy jesteś systematyczną, odpowiedzialną i potrafiącą współpracować z innymi osobą. To są kluczowe umiejętności, na które zwraca się uwagę na rynku pracy i które zdecydowanie warto rozwijać na etapie szkolnej edukacji.

    Skąd wzięło się pojęcie kompetencji kluczowych i czym one są w rzeczywistości? W 2006 roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej ustanowiły specjalne zalecenie dla pańctw członkowskich, w tym również dla Polski, w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie.

     8 wyróżnionych kompetencji

    • Komunikacja w języku ojczystym, czyli zdolność wyrażania i interpretowania pojęć, myśli, uczuć, faktów i opinii w mowie i piśmie. 
    • Komunikacja w językach obcych.
    • Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.
    • Kompetencje informatyczne.
    • Umiejętność uczenia się.
    • Kompetencje społeczne i obywatelskie.
    • Inicjatywność i przedsiębiorczość.
    • Świadomość i ekspresja kulturalna. 

    Powyższe osiem kompetencji kluczowych stanowi połączenie wiedzy, umiejętności
    i postaw uważanych za niezbędne dla potrzeb samorealizacji i rozwoju osobistego, aktywnego obywatelstwa, integracji społecznej oraz zatrudnienia. Wyznaczają one nie tylko kierunek dla polityk oświatowych państw członkowskich, ale również pokazują, jak we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie, rozumiany jest rozwój człowieka.

    To, co przeszło 15 lat temu zostało sformułowane w postaci kompetencji kluczowych przez Radę Unii Europejskiej znajduje dzisiaj odzwierciedlenie
    w badaniach i raportach opracowywanych przez firmy działające w branży HR. Według raportu opracowanego przez ManpowerGroup w 2021 roku, wynika,
    że ,,35% firm deklaruje, że trudne jest dla nich pozyskiwanie pracowników, wykazujących się rzetelnością, dyscypliną i wysokim poczuciem odpowiedzialności za powierzone zadania”. Z tego samego raportu wynika, że do kompetencji miękkich najtrudniejszych do pozyskania na polskim rynku pracy należą
    m.in. logiczne i krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów oraz odpornośc
    i elastyczność. Posiadając te kompetencje, bez względu na miejscowość i branżę, gdzie będziesz szukać zatrudnienia, zwiększasz swoje szanse na znalezienie satysfakcjonującej Cię pracy. Gdy dodasz do tego umiejętność posługiwania
    się językiem angielskim i innym językiem obcym na poziomie co najmniej B2,
    to w czasach powszechnej cyfryzacji stoi przed Tobą otworem nie tylko polski,
    ale również międzynarodowy rynek pracy. Czasy, w których żyjesz diametralnie różnią się od tych, w których żyli Twoi dziadkowie lub czasów młodości Twoich rodziców. Z raportu World Economic Forum dotyczącego przyszłości pracy wynika, że co drugi pracownik będzie musiał się przekwalifikować do 2025 roku. W praktyce oznacza to, że bez elastyczności działania i umiejętności ciągłego uczenia
    się trudno będzie odnaleźć się w niestabilnej rzeczywistości. Dlatego ważne jest,
    żeby jak najlepiej wykorzystać czas, który masz w szkole i poza nią- nie tylko wkuwać do sprawdzianów, ale przede wszystkim rozwijać kompetencji,
    które zapewnią Ci poczucie finansowego bezpieczeństwa w nieprzewidywalnym świecie. Jak to zrobić? Poniżej kilka wskazówek ode mnie:

    10 wskazówek, jak rozwijać kompetencje kluczowe

    1. Ucz się regularnie komunikacji ustnej i pisemnej w języku angielskim. Nie poprzestawaj na tym, czego uczysz się na angielskim w szkole, bo to nie jest wystarczające. Oglądaj anglojęzyczne filmy i seriale bez polskiego lektora, a przede wszystkim czytaj i pisz w tym języku.
    2. Zdobywaj doświadczenie zawodowe już na etapie szkoły średniej. Angażuj się w pracę w stowarzyszeniach, fundacjach lub inicjatywach obywatelskich, które wymagają od Ciebie współpracy z innymi, planowania i podejmowania działań.
    3. Opanuj umiejętność swobodnego posługiwania się Excelem oraz programem do tworzenia grafik np. Canva. 
    4. Ucz się, jak się uczyć. Szukaj technik i metod, które ułatwią Ci uczenie się na kartkówki i sprawdziany. Może sketchnoting jest właśnie dla Ciebie?
    5. Wyciągaj wnioski z błędów, które popełniasz. Błędów nie unikniesz, chyba, że nie będziesz nic robić, więc ucz się ponosić konsekwencje swoich decyzji i działań.
    6. Czytaj co najmniej jedną papierową książkę miesięcznie związaną z obszarem, który Cię interesuje. 
    7. Odwiedź wirtualnie raz w miesiącu dowolne muzeum lub galerię sztuki na świecie. Kliknij tu: https://upgradedpoints.com/travel/best-virtual-museum-tours/
    8. Znajdź kogoś z Twojej lub równoległej klasy z kim będziesz się uczyć do egzaminu maturalnego. Ważne, abyście spotykali się regularnie, choćby na wspólne rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat.
    9. Poznawaj jeden dowolnie wybrany przez siebie język programowania.
      Pamiętaj o ruchu fizycznym. Regularne uprawianie sportu wspiera Twój rozwój. Dbaj również o swojego ducha i zdrowie psychiczne- wypoczywaj, spędzaj czas z ludźmi dla Ciebie ważnymi, kolekcjonuj dobre momenty.

    Pozdrawiam,

    Łukasz

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Matura 2025 na luzie, czyli chill przed egzaminami

    Jak uczyć się do matury bez stresu? Co zrobić, żeby na luzie podejść do egzaminów? Czy można się mniej nimi denerwować? Jak pokonać wewnętrzne blokady? Tego rodzaju pytania to chleb powszedni osób, które chcą podejść do matury. I nie jest to zbyt zdrowe pieczywo do codziennego spożycia. Karmienie się lękami i obawami na dłuższą metę […]

    Jesienna chandra i nauka do matury. Jak pokonać smutki, gdy dzień jest za krótki?

    Choć matura będzie w maju, już teraz sezon na przygotowania uważamy za otwarty. Większość maturzystek i maturzystów od jakiegoś czasu uczy się do egzaminów. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, zacznij dziś.

    Arkusze maturalne, czyli zadania do rozwiązania

    Arkusze maturalne to nie są zwykłe formularze. Niby broszury z zadaniami, a budzą wielkie emocje. Wszyscy o nich mówią.