Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

Treść wpisu

    Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie!

    A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może być pomysł, a nawet remedium na maturalne nerwy i egzaminacyjne bolączki. Czy to możliwe? Jak radzić sobie z emocjami przed maturą?

    Czy stres jest naturalny?

    Wiele osób przygotowujących się do matury odczuwa znaczne obciążenie stresem. Natężenie emocji przed maturą jest tak duże, że wzbudza wątpliwości, czy wszystko jest OK. Czy stres jest naturalny?

    Spieszymy z informacją, że tak, to jest powszechne. Każdy tak ma. To naturalne, że się stresujemy. Stres tak działa, że dopada przed ważnymi w życiu wydarzeniami. Potęguje emocje, wzbudza w nich zamęt, utrudnia orientację w sytuacji, podstawia nogę, podcina skrzydła.

    Jedną z pozytywnych funkcji stresu jest mobilizacja. Gdyby nie stres, nie czulibyśmy tego impulsu, który każe nam wziąć się do roboty i przygotować do egzaminów.

    Mniejsze dawki stresu pomagają w zmobilizowaniu się do działania. Jednak te zbyt duże sieją destrukcję. Paraliżują, blokują pamięć, przeszkadzają w koncentracji, odbierają poczucie sprawczości.

    Pokonanie zbyt silnego stresu to poważne zadanie. Czasem można samodzielnie sobie z nim poradzić, ale niekiedy już nie jest to możliwe. W tym drugim przypadku najlepiej jest otworzyć się na poszukanie profesjonalnego wsparcia u szkolnego pedagoga lub psychologa. Warto skierować się do specjalistów, którzy pomogą rozwiązać problem, zanim ten zbytnio obrośnie w siłę, którą zacznie niszczyć nasze plany i dążenia.

    Gdy jednak sytuacja nie jest aż tak poważna i czujemy, że sami możemy coś z tym stresem zrobić, warto zainteresować się najprostszymi na początek sposobami na zrozumienie swojego stresu i jego akceptację.

    Matura zgodna z naturą

    Jak podejść do matury bez nadmiernego stresu? Naturalnie, czyli pamiętając o kilku prostych regułach wynikających z naszych potrzeb:

     1. W zgodzie ze sobą

    Matura w zgodzie ze sobą to taka, do której podchodzisz świadomie. Wiesz, że tego chcesz i decydujesz się podjąć wyzwanie. To sprawia, że masz wyższą motywację. Mniej frustracji, mniej stresu, mniej poczucia przymusu. Twoja decyzja, Twoje plany, Twoja przyszłość.

    Łatwiej znieść wysiłek włożony w coś, na co samodzielnie się decydujemy, niż gdy czujemy zewnętrzny przymus. Aby dobrze przygotować się do matury, warto przy tym czuć, że się tego chce. Tak na serio.

    2. Zgodnie z zasadami skutecznej nauki

    Jeśli się przygotowywać, to skutecznie. Przed maturą najlepiej jest opracować plan nauki, a później go realizować. Sprawdź wytyczne w informatorze. Pobierz arkusze z poprzednich lat. Zgromadź książki i materiały do nauki. Ucz się regularnie kilka godzin dziennie. Te proste zasady są najlepsze. Nie ma co kombinować. Szkoda czasu oraz sił.

    3. Zgodnie z prawami natury

    Natura wie, co dobre. Odpoczynek, samoakceptacja i pozytywne nastawienie to czynniki wzrostu dobrego samopoczucia nawet w obliczu maturalnego stresu. Oto naturalne metody na złagodzenie stresu przed egzaminami:

    a) Regeneracja to część pracy

    Naturalną częścią przygotowań do matury jest etap regeneracji. Plan nauki musi zawierać czas na odpoczynek oraz czas na powtórki przerobionego materiału. Inaczej będzie ciężko.

    b) Akceptacja swych emocji to podstawa

    Stres jest OK, jeżeli umiemy nim zarządzać. Akceptacja tego, że w pewnych sytuacjach dopada nas stres, a czasem nerwy biorą górę, sprawi, że będzie nam łatwiej poradzić sobie z emocjami.

    Warto obserwować siebie i odejść od surowej samokrytyki. Emocje są, były i będą. Ważne tylko, co z nimi robimy i jak je okazujemy.

    c) Lepiej być dobrej myśli, niż złej

    Serio. Uwierz w siebie i w sens tego, co robisz. Zmień zmartwienia i stres w twórczą energię — działaj, zamiast oddawać się smutkom i rozkminom o czarnych scenariuszach na przyszłość. Bądź dobrej myśli. To dodaje sił.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Jesienna chandra i nauka do matury. Jak pokonać smutki, gdy dzień jest za krótki?

    Choć matura będzie w maju, już teraz sezon na przygotowania uważamy za otwarty. Większość maturzystek i maturzystów od jakiegoś czasu uczy się do egzaminów. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, zacznij dziś.

    Arkusze maturalne, czyli zadania do rozwiązania

    Arkusze maturalne to nie są zwykłe formularze. Niby broszury z zadaniami, a budzą wielkie emocje. Wszyscy o nich mówią.

    Czy mamy prawo do pomyłek? Jej perfekcyjność matura i margines błędu

    Mylić się jest rzeczą ludzką. Maturzysta/ maturzystka też człowiek, może więc popełnić błąd. Czy ma do tego prawo na egzaminach maturalnych? Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę? Kiedy można korzystać z poprawki? Słowem, jak się mają błędy do matury i czy warto iść w perfekcję?