Żak Team
Matura 2025
4 min

Czy mamy prawo do pomyłek? Jej perfekcyjność matura i margines błędu

Treść wpisu

    Mylić się jest rzeczą ludzką. Maturzysta/ maturzystka też człowiek, może więc popełnić błąd. Czy ma do tego prawo na egzaminach maturalnych? Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę? Kiedy można korzystać z poprawki? Słowem, jak się mają błędy do matury i czy warto iść w perfekcję?

    Matura z błędami — perfekcja a pomyłki

    To jasne, że każda osoba podchodząca do matury, chce ją zdać jak najlepiej. O to w tym chodzi. Jednocześnie warto oswoić się z myślą, że nie ma ludzi idealnych. Nie ma osób, które nie popełniają błędów. A właśnie błąd może się przydarzyć na maturze. Nawet nie jeden, nie dwa, a więcej.

    To wymaga akceptacji — wewnętrznej zgody, żeby się później nie gryźć ze sobą. Możesz się pomylić. Możesz zrobić błąd, nawet głupi z nieuwagi. Wiedz, że to może się stać, choć się starasz jak najbardziej o najlepszy wynik.

    Nie wiemy, jakie będą zadania w arkuszach, ani jakie pytania zada komisja na egzaminie ustnym. Nie przewidzimy, czy w dniu egzaminu będziemy czuć się na tyle dobrze, by odpowiadać śpiewająco. Może nas dopaść infekcja, migrena, stres. To się ludziom zdarza.

    Najczęstszym błędem na maturze jest pośpiech, dekoncentracja i zbyt silna presja wywierana na siebie. Wynikają one z dobrych chęci, bo chcemy spełnić warunki i zdać z fajnym wynikiem. Jednak nadmierne ciśnienie daje skutek odwrotny od zamierzonego.

    Czy warto dążyć do perfekcji? Jasne, że tak! Więc w czym problem? W proporcjach. Chodzi o to, żeby nie przesadzić. Wymagaj od siebie wiele, ale w ramach własnych możliwości. Nie porównuj się do innych, jedynie do siebie. Każdego dnia robisz postępy w stosunku do swoich poprzednich wyników. To się liczy, a nie to, na ile procent ktoś inny zdał.

    Błędy na maturze i progi zdawalności

    Matura przewiduje margines błędu. Ile procent poprawnych odpowiedzi trzeba uzyskać, żeby zdać maturę 2025? Obecnie próg zdawalności wynosi 30%. Uzyskanie minimum 30% poprawnych odpowiedzi z egzaminu na poziomie podstawowym oznacza, że zdano.

    Jeszcze nie rozstrzygnięto, czy w 2025 roku będzie obowiązywać próg zdawalności 30% na poziomie rozszerzonym. Zgodnie z tym, co wiemy z informatorów maturalnych, taki wymóg ma obowiązywać. Mówi się jednak, że pojawi się aktualizacja tych zapisów. Czekamy na informacje w tej sprawie.

    W razie uzyskania mniej niż 30% z egzaminu można skorzystać z terminów poprawkowych. Czy w każdym przypadku? Czy można nie mieć prawa podejścia do poprawki? To jest możliwe.

    Gdy z więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego uzyska się mniej niż 30% wymaganych poprawnych odpowiedzi, wtedy poprawka nie przysługuje. Wówczas należy nastawić się na egzaminy za rok lub w ciągu pięciu kolejnych lat od pierwszego podejścia.

    Maturę da się poprawić

    Matura to nie tylko egzaminy w maju. Sesja główna jest ważna, ale nie jedyna i o tym powinny pamiętać wszystkie osoby obawiające się pomyłek i błędów. W czerwcu będzie termin dodatkowy, a w sierpniu egzaminy poprawkowe.

    Dla porządku przypomnijmy, że:

    • od 5 do 22 maja 2025 r. odbędą się egzaminy pisemne w sesji głównej, a od 9 do 24 maja 2025 będą egzaminy ustne,
    • 3 – 17 czerwca 2025 – terminy dodatkowe egzaminów pisemnych dla osób, które z uzasadnionych przyczyn nie mogły wziąć udziału w egzaminach w maju, w tym egzaminy ustne: 9 – 11 czerwca
    • egzaminy poprawkowe odbędą się 19 sierpnia 2025 – pisemne, zaś ustne 20 sierpnia.

    Błędy są po to, by jej poprawiać. Także matura to przewiduje. Nawet jeżeli nie będzie można podejść do poprawki w tym samym roku, to kolejna szansa pojawi się w przyszłym lub w dowolnym w ciągu 5 lat od pierwszego podejścia.

    Mało kto zdaje maturę perfekcyjnie. Takim osobom, oczywiście, szacun. Nie ma co jednak zniechęcać się tym, że ktoś zdał na 100%, gdy Twój wynik wypadł słabo. Są poprawki, są kolejne lata. Grunt to iść po swoje, kiedy przyjdzie na to czas.

     

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Nauka zawodu po maturze — jak, gdzie, kiedy?

    Matura to egzaminy oraz czas decyzji. Co po maturze? Najczęściej wybór pada na naukę zawodu. Jest to rozsądna decyzja zgodna z realiami rynku pracy, który potrzebuje fachowców.

    Matura ustna 2025. Jak się przygotować?

    Egzaminy maturalne dzielą się na pisemne i ustne. Czy matura ustna jest obowiązkowa? Jakie są sposoby na skuteczne przygotowanie się do egzaminu zdawanego przed komisją? Jak dobrze wypaść na maturze ustnej? Dlaczego mówienie do siebie przed maturą jest OK oraz co lustro i żelazko mają wspólnego z egzaminami?

    Matura 2025 – zdać albo nie zdać

    Maturę można zdać albo nie zdać. Jak zdać maturę 2025? Co właściwie znaczy nie zdać egzaminów maturalnych? Jakie są warunki zdania, a jakie niezdania matury 2025? Czym się różnią niezdanie matury z jednego przedmiotu, niezdanie z co najmniej dwóch oraz unieważnienia egzaminu? Jakie są konsekwencje każdej z tych opcji?