Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Gdzie szukać wiedzy do matury? Jak się uczyć żeby się nauczyć? Najlepsze źródła do matury 2023!

Treść wpisu

    Matura 2023 tak naprawdę jest tuż za rogiem. Jeśli zdajesz w tym roku, a jeszcze nie zacząłeś intensywnych przygotowań, najwyższy czas to zmienić. Pytanie brzmi jednak: gdzie szukać wiedzy do matury? Z czego i w jaki sposób się uczyć, aby wiedza została w głowie? Sprawdź, które z dostępnych źródeł są najlepsze!

    Nauka do matury – zacznij od rozeznania

    Działania prowadzone na oślep zwykle nie przynoszą żadnych konkretnych rezultatów. Dlatego należy rozpocząć od rozpoznania sytuacji. Zacznij od sprawdzenia wymaganego zakresu wiedzy do każdego ze zdawanych przedmiotów i rzetelnie oceń swój poziom. W przypadku języka polskiego nie zapomnij o sprawdzeniu pytań na maturę ustną. Zaznacz działy lub zagadnienia, którym powinieneś poświęcić więcej czasu. Pomoże Ci to w rozplanowaniu działań. Zgromadź swoje notatki, podręczniki i pozostałe pomoce naukowe. Dzięki temu łatwiej ocenisz, czy powinieneś zaopatrzyć się w jakieś dodatkowe źródła.

    Najlepsze źródła do matury – z czego się uczyć?

    Istnieje wiele sposobów na naukę do matury i wiele różnych źródeł. Które z nich są najlepsze, a na które szkoda czasu i pieniędzy?

    • Podręczniki, które były wykorzystywane na lekcjach, są oczywistym i łatwo dostępnym źródłem. W liceum nie warto pozbywać się książek z tych przedmiotów, z których zamierzasz zdawać maturę, ponieważ przydadzą się podczas powtórek. Atutem podręcznika jest to, że doskonale znasz jego formę i treść. Dzięki temu będzie Ci łatwiej znaleźć potrzebne informacje. Jeśli jesteś typem „wzrokowca”, znana forma książki pomoże Ci też przyswajać informacje. Podręczniki od pierwszej klasy przedstawiają niezbędne zagadnienia od ogółu do szczegółu, co ułatwia ich zrozumienie. Warto je uzupełnić o własne notatki!
    • Repetytorium lub vademecum to dwa rodzaje publikacji mające na celu ułatwić usystematyzowanie wiedzy i powtórzenie najważniejszych informacji przed egzaminem maturalnym. Zwykle w kompaktowej formie omawiają cały materiał. Mogą też zawierać zadania pozwalające sprawdzić swoje postępy lub wręcz całe arkusze maturalne. Często są bardzo przydatne, ale nadają się głównie do powtórek. Jeśli potrzebujesz uzupełnić informacje, często ich tutaj nie znajdziesz.
    • Publikacje naukowe i popularnonaukowe to inny sposób na pozyskanie niezbędnej wiedzy. Często tego typu książki mogą być bardziej przystępne, ciekawsze od podręczników. Może być nich jednak zawartych wiele zbędnych informacji. Nie są konieczne, jeśli szukasz sposobu jedynie na to, jak zdać, ale mogą być wartościowe, jeśli chcesz uzyskać wysoki wynik z egzaminu. Dodatkowa wiedza zdobyta w ten sposób może Ci się też przydać na studiach.
    • Zbiory zadań to coś, w co zdecydowanie warto się zaopatrzyć. Wspomagają przede wszystkim naukę przedmiotów ścisłych i przydają się przede wszystkim maturzystom zdającym rozszerzenie. Warto zaopatrzyć się w taki zbiór zadań, który podaje szczegółowe rozwiązania zadań (to znaczy uwzględniające np. różne warianty odpowiedzi czy metody dojścia do właściwej konkluzji).

    Dokładny dobór źródeł powinien zależeć między innymi od przedmiotu, poziomu (podstawowy lub rozszerzony), stanu Twojej wiedzy oraz indywidualnych preferencji co do sposobu nauki. Bardzo dobrym pomysłem jest również skorzystanie z dodatkowych, nieksiążkowych źródeł dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

    Dodatkowe źródła do matury – jak urozmaicić naukę?

    Jeśli chcesz faktycznie dobrze przygotować się do matury, warto pamiętać również o dodatkowych źródłach wiedzy. Są to na przykład:

    • adaptacje filmowe lektur – niektóre z nich są znacznie bardziej konkretne, a przy tym przyjemniejsze w odbiorze niż opracowania,
    • video omawiające konkretne zagadnienia – na YouTube często znajdziesz tego typu materiały przydatne szczególnie wtedy, kiedy trudno Ci coś zrozumieć,
    • korepetycje – omówienie niektórych zagadnień z nauczycielem to często najlepszy i najszybszy sposób, by je zrozumieć i przyswoić.

    Nie bój się też stosować własnych metod. Warto przeplatać ze sobą stosowane formy nauki, a także różne zagadnienia i przedmioty – to pozwala utrwalać informacje i przyswajać je szybciej!

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

    Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

    Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

    Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres? Matura ustna 2024 — […]

    Kalendarz matur 2024, czyli kto, co i kiedy zdaje?

    Terminy egzaminów maturalnych ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Jaki jest plan matur 2024? Kto, co i kiedy zdaje? Odpowiedzi poniżej. Dla jednych do wiadomości, a innym dla przypomnienia.