Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Biologia, geografia, fizyka i chemia na maturze 2024

Treść wpisu

    Jedni żyją biologią, drudzy geografią, na niektórych działają siły przyciągania fizyki, a jeszcze inni czują chemię. A co najlepsze, matura może im pomóc w rozwijaniu pasji. Egzamin z przyrodniczego hobby? Proszę bardzo. Dla każdego coś dobrego. Jeśli idzie o maturę, wkręceni w przyrodę mają w czym wybierać.

    Biologia, geografia, fizyka i chemia należą do przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Jakie informacje są istotne dla osób je zdających? Poniżej maturalne know-how dla szukających wiedzy niezbędnej o egzaminach maturalnych z przedmiotów przyrodniczych w 2024 roku.

    Matura 2024 z przedmiotów przyrodniczych i jej zasady

    Na początek warto poznać fakty. Te zaś dotyczą terminów egzaminów oraz ogólnych wymagań, jakie stoją przed maturzystami i maturzystkami, których nauki przyrodnicze oczarowały na tyle, że chcą się z nimi zmierzyć w maturalnym boju.

    Terminy:

    • BIOLOGIA: wtorek 14 maja;
    • CHEMIA: czwartek 16 maja;
    • GEOGRAFIA: piątek, 17 maja;
    • FIZYKA: czwartek 23 maja.

    W tych dniach o godzinie 9.00 wybije maturalny dzwon. Każdy z egzaminów potrwa 180 minut (bez różnic między formułami 2023 a 2015). To dużo, czy mało? Sami ocenicie. Powinno być w sam raz.

    Dodatkowe 80 minut otrzymają absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych, którzy uczyli się biologii, geografii, fizyki, czy chemii w języku obcym nowożytnym. W tym samym języku będą dla nich przygotowane zadania.

    Warto pamiętać, że harmonogram matur przewiduje terminy dodatkowe, a te w 2024 roku przypadają od 3 do 17 czerwca.

    Punkty i zadania

    Matura z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym nie przewiduje progu zdawalności. Jeżeli wynik Cię nie usatysfakcjonuje, do kolejnego egzaminu można podejść w ciągu 5 lat, najszybciej za rok.

    Na egzaminach z biologii, geografii, fizyki i chemii jest do zdobycia 60 punktów. W arkuszach znajdzie się około 35 zadań. Będą to pytania zamknięte (prawda/ fałsz, wielokrotnego wyboru lub doboru/ dopasowania części wypowiedzi) i otwarte (uzupełnianie wyrazami, symbolami, czy wzorami, pisemne udzielenie odpowiedzi). W przypadku chemii i fizyki mogą to być dodatkowo zadania wymagające na przykład przeprowadzenia obliczeń, czy uzupełnienia tabeli.

    Warto pamiętać, że na egzaminach z biologii, chemii i fizyki szkoła zapewnia zdającym dostęp do wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych dla formuły 2023 i formuły 2015 (na stronie CKE, jest też wersja .pm dla osób niewidomych zdających w formule 2023).

    W przyrodzie nic nie ginie, czyli znajdź właściwe źródło danych

    Kto wybrał biologię, geografię, fizykę lub chemię jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym na maturę 2024, ten/ ta ma umysł ścisły. Nie da się zaprzeczyć. A skoro tak, ci maturzyści i te maturzystki z natury są skoncentrowani na twardych danych. Gdzie ich szukać?

    Podstawowe, najważniejsze i rzetelnie podane informacje o maturach dla formuły 2023 i formuły 2015 są zawarte w informatorach CKE. Z nich dowiecie się, czego się uczyć i na czym skupić w przygotowaniach do matury z biologii, geografii, fizyki i chemii oraz wszelkich innych przedmiotów.

    Pamiętajmy, że w 2024 nadal mamy do czynienia z wymaganiami maturalnymi, a nie wymogami wynikającymi z podstawy programowej. Warto trzymać rękę na pulsie, bo maturalne zasady są dynamiczne. Co roku można spodziewać się kolejnych zmian. Tylko dobrze poinformowani mogą być pewni swego.

    Matura to wielki test, który wcale nie rozpoczyna się w maju. Początek ma miejsce znacznie wcześniej, gdy zaczynasz przygotowania do egzaminów. Egzamin dojrzałości sprawdza nie tylko wiedzę i umiejętności jej wykorzystania, ale także to, czy wyszukasz właściwe informacje i odpowiednie dane. To Twój punkt wyjścia. Dobre źródła to podstawa.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Nauka zawodu po maturze — jak, gdzie, kiedy?

    Matura to egzaminy oraz czas decyzji. Co po maturze? Najczęściej wybór pada na naukę zawodu. Jest to rozsądna decyzja zgodna z realiami rynku pracy, który potrzebuje fachowców.

    Matura ustna 2025. Jak się przygotować?

    Egzaminy maturalne dzielą się na pisemne i ustne. Czy matura ustna jest obowiązkowa? Jakie są sposoby na skuteczne przygotowanie się do egzaminu zdawanego przed komisją? Jak dobrze wypaść na maturze ustnej? Dlaczego mówienie do siebie przed maturą jest OK oraz co lustro i żelazko mają wspólnego z egzaminami?

    Matura 2025 – zdać albo nie zdać

    Maturę można zdać albo nie zdać. Jak zdać maturę 2025? Co właściwie znaczy nie zdać egzaminów maturalnych? Jakie są warunki zdania, a jakie niezdania matury 2025? Czym się różnią niezdanie matury z jednego przedmiotu, niezdanie z co najmniej dwóch oraz unieważnienia egzaminu? Jakie są konsekwencje każdej z tych opcji?