Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Arkusze maturalne, czyli zadania do rozwiązania

Treść wpisu

    Arkusze maturalne to nie są zwykłe formularze. Niby broszury z zadaniami, a budzą wielkie emocje. Wszyscy o nich mówią. Pobierają, drukują, porównują, oceniają. Czy proste, czy trudne, czy dadzą się ugryźć? Wyżyny popularności osiągają wśród osób z klas maturalnych. Kładzione pod poduszką do snu mają się przyśnić wedle klucza odpowiedzi.

    Arkusze maturalne co roku wzbudzają ogromne zainteresowanie osób przygotowujących się do matury. O tym, jakie mogą pełnić role w życiu maturzystów i maturzystek oraz jak najlepiej je wykorzystać w procesie nauki do egzaminów, poniżej słów kilka.

    Arkusze maturalne i nauka do matury

    Co roku powstaje kilkaset arkuszy egzaminacyjnych. Czemu tak wiele? Ich liczba wynika z liczby przedmiotów, formuł egzaminacyjnych (2023 i 2015), poziomów (podstawowego i rozszerzonego), terminów (maj, czerwiec, sierpień), a także wymagań wynikających na przykład ze specjalnych potrzeb oraz z innych czynników.

    Arkusze zawierają zadania, które określają standardy wiedzy, jakie osoba musi spełnić, by zdać egzaminy. Mówiąc inaczej, zadania pokazują, co maturzysta/ maturzystka ma obowiązek wiedzieć oraz umieć, by uzyskać maturę.

    Centralna Komisja Edukacyjna informuje, że w 2025 roku w formule 2023 zadania maturalne będą formułowane na podstawie wymagań ogólnych i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego z 2024 r. Natomiast w formule 2015 zadania będą wynikały z wymagań ogólnych i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego z 2012 r.

    Arkusz maturalny — Twój poligon doświadczalny

    Maturzysto, maturzystko! Spójrz na arkusz maturalny inaczej, niż dotąd. To narzędzie w Twoich rękach może zdziałać cuda. Prawidłowo rozwiązane zadania otwierają drzwi do przyszłości, o jakiej marzysz.

    Potraktuj arkusze z minionych lat jak laboratorium, w którym przeprowadzasz doświadczenia. A gdy coś wybuchnie, nic nie szkodzi, bo to tylko próba i ćwiczenia.

    Twój arkusz jest jak poligon. Masz się na nim nauczyć manewrów maturalnych. Masz opanować taktykę egzaminacyjną i rozpracowywać zadania, aż nic z nich nie zostanie tajemnicą.

    Aby dojść do perfekcji w rozwiązywaniu zadań z arkuszy, potrzeba czasu i praktyki. Ćwiczenie czyni mistrza. Najlepiej jest przerobić tyle arkuszy, ile tylko się da. Rozwiązuj zadania bez opamiętania. Dzięki temu niełatwo będzie Cię zaskoczyć na maturze.

    Arkusze są po to, by je rozwiązać. Tylko jak?

    Skąd brać arkusze maturalne do rozwiązywania? Dostęp do nich oferują niektóre wydawnictwa edukacyjne. Jest mnóstwo stron poświęconych maturze, z których można pobrać arkusze z odpowiedziami. Ponadto wielu edukatorów działających w Internecie na przykład na You Tube lub Tik Toku omawia arkusze z dodatkowymi poradami co do rozwiązywania.

    Jednak głównym źródłem arkuszy jest strona Centralnej Komisji Edukacyjnej. Można z niej pobrać arkusze maturalne w formule 2023 oraz w formule 2015, a wraz z nimi karty odpowiedzi i zasady oceniania rozwiązań zadań.

    Arkusz prawdę Ci powie. Archiwalne zadania jak na dłoni. Dzięki temu masz możliwość zapoznać się ze strukturą zadań, poznać ich różne typy oraz wynikające z nich wymagania wobec Ciebie jako osoby udzielającej odpowiedzi.

    Jak rozwiązywać arkusze? Konsekwentnie i cierpliwie. Dokładnie czytaj każde polecenie — najlepiej dwukrotnie. Sprawdzając swoje odpowiedzi, skrupulatnie prześledź tą podaną w karcie. Przeanalizuj swoje błędy, by ich nie powtarzać. Na bieżąco koryguj swoją wiedzę oraz nawyki, jeżeli takie u siebie zauważysz.

    Nie zniechęcaj się, jeżeli na początku popełniasz błędy. To normalne. Po to ćwiczysz, żeby się doskonalić w rozwiązywaniu arkuszy. Tu się liczy konsekwencja i determinacja. Zadanie po zadaniu będzie szło Ci lepiej. Masz to jak w banku.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Jesienna chandra i nauka do matury. Jak pokonać smutki, gdy dzień jest za krótki?

    Choć matura będzie w maju, już teraz sezon na przygotowania uważamy za otwarty. Większość maturzystek i maturzystów od jakiegoś czasu uczy się do egzaminów. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, zacznij dziś.

    Czy mamy prawo do pomyłek? Jej perfekcyjność matura i margines błędu

    Mylić się jest rzeczą ludzką. Maturzysta/ maturzystka też człowiek, może więc popełnić błąd. Czy ma do tego prawo na egzaminach maturalnych? Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę? Kiedy można korzystać z poprawki? Słowem, jak się mają błędy do matury i czy warto iść w perfekcję?

    Ogarnij maturę 2025, czyli organizacja nauki do egzaminów

    Na początku są pytania. Jak się uczyć do matury — samodzielnie, czy z kimś? Wziąć korepetycje, czy zapisać się na kurs? Od czego rozpocząć naukę? Ile się uczyć? Jak długo trzeba się przygotowywać do matury, żeby zdać? Jak się uczyć skutecznie?