Żak Team
Jak się uczyć?
5 min

Największe błędy jakie możesz popełnić na maturze. Jak ich unikać?

Treść wpisu

    Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w Twoim życiu. Od tego, jaki wynik uzyskasz, zależy np. to, czy dostaniesz się na wymarzony kierunek studiów. Chcesz zdać dobrze? Zadbaj o odpowiednie przygotowanie do egzaminu. I nie, wcale nie chodzi o „zakuwanie bez końca”! Zobacz, jakie błędy możesz popełnić podczas przygotowań do matury i w trakcie samego egzaminu oraz sprawdź, jak ich uniknąć!

    Błąd #1: Uczysz się do matury metodą „ZZZ”

    Zakuć, Zdać, Zapomnieć, czyli słynne „ZZZ” to metoda uczenia się, na której polega wielu licealistów, a także studentów. I o ile w przypadku krótkiej kartkówki z bardzo małej partii materiału może to być dobre rozwiązanie awaryjne, o tyle przy maturze – niekoniecznie.

    Powód jest bardzo prosty: matura to egzamin przekrojowy. Aby go zdać, potrzebujesz szerokiej i rozbudowanej wiedzy. Jej nie da się zbudować w ciągu jednego wieczora czy dnia. Poza tym, nawet jeśli uda Ci się tymczasowo „zakuć” np. przebieg lektury czy trzecią formę czasownika w angielskim, na samym egzaminie taka wiedza bardzo szybko „wyparuje”. Nie będziesz jej więc w stanie wykorzystać w praktyce.

    Rozwiązanie? Ucz się regularnie i zacznij działać z wyprzedzeniem. Jeśli przygotowaniom do egzaminu poświęcisz minimum kilka miesięcy, a najlepiej co najmniej rok, podejdziesz do matury ze spokojną głową i „poukładanymi” informacjami. Nie wypadną Ci z głowy po kilku godzinach od ich nauczenia się!

    Błąd #2: Rzucasz się w wir nauki do matury bez konkretnego planu działania

    Matura tuż-tuż, więc chwytasz wszystko, co masz pod ręką i zaczynasz „pochłaniać”? To duży błąd. Dobry plan to podstawa skutecznej i sprytnej nauki do matury.

    Przed rozpoczęciem nauki warto więc:

    • wypisać sobie kluczowe zagadnienia, które trzeba przyswoić do poszczególnych egzaminów (zrób to na podstawie informatorów maturalnych),
    • zaznaczyć te elementy, w których czujesz się pewniej i słabiej,
    • wybrać i przygotować dobre materiały, z których będziesz się uczyć – może będą to Twoje własne notatki, a może opracowania maturalne, na podstawie których przygotujesz mapy mentalne albo materiały video z dobrych e-kursów maturalnych?
    • podzielić pracę na etapy – pamiętaj, że lepiej uczyć się małymi partiami, a często, niż „na raz”, wspomnianą już metodą „ZZZ”.

    Błąd #3: Dobierasz metody nauki do matury, które są niedopasowane do Ciebie

    Jeśli nauka do matury, to tylko rozwiązywanie starych arkuszy i czytanie opracowań maturalnych? Dla niektórych to dobre formy przyswajania wiedzy i oswajania się z zadaniami egzaminacyjnymi. Co, jednak jeżeli najlepiej uczysz się, słuchając albo będąc w ruchu? Wówczas wymienione przed chwilą metody mogą być dla Ciebie zupełnie nieefektywne. W rezultacie szybko się znudzisz, a zapamiętanie informacji będzie trudne.

    Aby tego uniknąć, zastanów się, jak lubisz się uczyć i co sprawia Ci najwięcej przyjemności. Przykładowo, jeżeli jesteś słuchowcem, możesz nagrać notatki w formie audiobooka i odsłuchiwać go na spacerze czy w drodze do szkoły. A jeżeli masz artystyczną duszę – przekuj zapiski na rozbudowane i kolorowe drzewka decyzyjne, zabawne obrazki ilustrujące trudne zagadnienia itp. Im więcej zabawy będziesz mieć z przygotowaniem materiałów odpowiednich dla siebie, tym skuteczniej przyswoisz nawet bardzo zawiłe informacje!

    Błąd #4: Przygotowujesz się do matury samodzielnie, nawet jeśli potrzebujesz pomocy

    O ile samodzielna nauka historii czy geografii może być dość efektywna – zwłaszcza w części związanej z przyswojeniem konkretnej wiedzy – o tyle rozwiązywanie bardziej kreatywnych zadań otwartych może wymagać przećwiczenia z ekspertami. Szkolne zajęcia przygotowujące do matury Ci nie wystarczają? Rozważ korepetycje lub kurs maturalny. Możesz zrealizować takie zajęcia nawet on-line! Skupiają się one wyłącznie na strategiach egzaminacyjnych pod maturę. Dlatego „rozpracujesz” na nich najlepsze sposoby na rozwiązanie trudniejszych zadań z matematyki czy napisanie dobrej rozprawki na polskim.

    Błąd #5: Uczysz się do matury „do oporu”

    Zdarzało Ci się kiedyś usłyszeć od znajomego, który dostał jedynkę z testu: „Ale ja przecież zakuwałem całą noc!” Na pierwszy rzut oka takie pretensje są zasadne. W końcu włożył on w naukę wiele godzin pracy. Jednak tak naprawdę przy uczeniu się do matury liczy się skuteczność, a nie ilość poświęconego czasu.

    Osoby, które spędzają nawet kilkanaście godzin dziennie na nauce do matury, rzadko kiedy osiągają pożądane wyniki. Powód jest prosty: nauka do granic możliwości jest po prostu nieefektywna. Jak już wspomnieliśmy, zamiast rzucać się na materiał „na raz”, lepiej przyswajać go małymi porcjami, ale codziennie. Taka nauka będzie nie tylko mniej traumatyczna, ale przede wszystkim skuteczniejsza!

    Błąd #6: Panicznie obawiasz się porażki na maturze

    To błąd, który możesz popełnić zarówno w czasie przygotowań, jak i na samym egzaminie. Stres może Cię „zjeść”, zanim jeszcze spojrzysz na zadania do rozwiązania. Jego powodem jest często traktowanie matury jako „ostatecznego” testu, którego nie można zawalić. I owszem, jest ona bardzo ważna. Ale… pamiętaj, że nawet jeżeli coś poszłoby nie tak, egzamin maturalny można poprawić. Robią to bardzo często np. uczniowie, którym nie udało się dostać na wymarzony, a zarazem oblegany kierunek studiów.

    Dlatego, zamiast nakręcać spiralę stresu, rozluźnij się i pamiętaj: gorszy wynik matury nie oznacza, że kończy się świat. A kiedy się zrelaksujesz, szansa na uzyskanie więcej punktów rośnie!

    Podejdź do przygotowań do matury odpowiedzialnie, z dobrym planem i bez nadmiernej presji, a na pewno osiągniesz sukces.

    A jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, zajrzyj do materiałów przygotowanych dla nas przez Matura to Bzdura i dowiedz się, co zrobić, żeby uczyć się jeszcze skuteczniej.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    W Internecie jest wszystko — naprawdę? Skąd czerpać wiedzę?

    Aby dobrze przygotować się do egzaminów maturalnych, warto wiedzieć, z jakich źródeł korzystać. Skąd czerpać wiedzę do matury? Z Internetu! No bo skąd? OK, Internet to podstawa, lecz to wystarczy? Czy w sieci jest wszystko? Gdzie szukać offline? Słowem, z jakich źródeł korzystać podczas przygotowań do matury i nie tylko? Przygotowania do matury a fake […]

    Nauka kontra praca. Jak najlepiej zdobyć zawód?

    Co wybrać po maturze? Iść do pracy, czy dalej się uczyć? Każda osoba kończąca szkołę średnią musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Co przyniesie lepszą przyszłość? A może wcale nie trzeba wybierać pomiędzy nauką a pracą, bo można je łączyć? Chodźmy sprawdzić, jak to jest.

    Co zdawać na maturze i jak ogarnąć chaos? Top 3 maturalne problemy 2025

    Czy podejść do matury? Jakie przedmioty zdawać? Rozszerzenie czy podstawa — co wybrać? Skąd czerpać informacje o egzaminach, terminach i zasadach? Z jakich źródeł korzystać?