Żak Team
Matura 2023
5 min

Wyniki egzaminów maturalnych 2023

Treść wpisu

    Uwaga, uwaga! Maturzyści 2023 roku! Koniec czekania, wyniki już są!

    Co?
    • WYNIKI EGZAMINÓW MATURALNYCH z 2023 roku;
    Gdzie?
    • w systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika) oraz w Twojej szkole;
    Kiedy?
    • 7 lipca 2023 r., w godzinach 8.00-10.00;
    Jak?

    Wyniki matury 2023 można sprawdzić na dwa sposoby:

    a) można pójść do swojej szkoły i tam się z nimi zapoznać;

    b) samodzielnie na stronie OKE w systemie ZIU.

    Krok po kroku:

    1. Wejść na ZIU.
    2. Zalogować można się poprzez profil zaufany lub swój login i hasło (powinniśmy otrzymać je wcześniej od dyrektora szkoły).
    3. Po zalogowaniu należy wybrać „egzamin maturalny” i w niego kliknąć.
    4. Naszym oczom ukażą się wyniki procentowe. Oto i one!
    5. Dodatkowo jest możliwość wglądu w sprawdzoną oraz ocenioną pracę egzaminacyjną. Aby to zrobić, należy kliknąć w wybrany egzamin. W ten sposób zobaczymy, które odpowiedzi były poprawne.

    Wyniki matur 2023 – specjalnie dla Was tu i teraz z gratulacjami

    Na koncie ZIU oraz w szkole sprawdzisz, jak Ci poszło. Tymczasem teraz tutaj specjalnie z myślą o Was, statystykach i wnioskach ogólnych podajemy ogólne zestawienie wyników maturalnych z 2023 roku.

    Zanim jednak to zrobimy, składamy Wam gratulacje! Każdemu z tegorocznych Maturzystów z osobna gratulujemy wytrwałości w nauce, umiejętności dążenia do celu oraz uporu i konsekwencji. Szacunek dla Waszej postawy. Niezależnie od tego, jakie wyniki uzyskaliście, za samo podejście do tak ważnych i trudnych egzaminów, jak matura, należą Wam się oklaski i miliony lajków na profilach! Jesteście fantastyczni.

    A teraz wyniki ogólne matury w 2023 roku:

    Ile możliwych punktów z przedmiotów obowiązkowych?

    Średnie wyniki egzaminów pisemnych z matury 2023 we wszystkich typach szkół wg. danych CKE:

    • język polski: 66% w formule 2023 oraz 57% w formule 2015;
    • matematyka: 71% w formule 2023 i 51% w formule 2015;

    język obcy:

    • angielski: 85% w formule 2023 i 73% w formule 2015;
    • niemiecki: 69% w formule 2023 i 51% w formule 2015.

    Ile osób zdało?

    Zdawalność egzaminów pisemnych z matury 2023 we wszystkich typach szkół wg. danych CKE:

    • język polski: 97%;
    • matematyka: 88%;

    język obcy:

    • angielski: 97%;
    • niemiecki: 90%.

    W 2023 roku do matury przystąpiło 253 495 absolwentów szkół średnich, tj.liceów ogólnokształcących, techników, szkół artystycznych oraz branżowych szkół drugiego stopnia.

    Egzaminy odbyły się w nowej formule 2023 i formule 2015. W obu przypadkach aby zdać egzamin, należało uzyskać wynik minimum 30% z każdego przedmiotu.

    Ogólnie zdało 84,4% egzaminowanych, co stanowi 6,2 pkt proc. więcej, niż rok temu.

    11,3% maturzystów nie zdało z jednego przedmiotu, wobec czego może skorzystać z sierpniowej poprawki. 4,3% nie zdało więcej niż jednego egzaminu. Te osoby mogą podejść do matury za rok.

    Od wielu lat najtrudniejszym dla maturzystów egzaminem jest matematyka. Z tego przedmiotu najczęściej zdarza się poprawka. Tak i tym razem, 12% maturzystów nie zdało. Z kolei najlepszą zdawalnością zwykle cieszył się język angielski. W 2023 roku 3% egzaminowanych nie zdało angielskiego, polskiego tyle samo.

    Jak to kiedyś było — zestawienia z dawnych lat

    Dla porównania w roku 2022 do egzaminów maturalnych podeszło 268 257 osób,  z czego zdało 78,2 %.

    15,5% egzaminowanych nie zdało z jednego przedmiotu i zyskało prawo podejścia do poprawki. Matury nie zaliczyło 6,3% zdających. Osoby te mogły za rok kolejny raz zamierzyć się z maturą.

    Średnie wyniki 2022 r. kształtowały się następująco:

    • język polski: 54% przy zdawalności 95%;
    • matematyka: 58% przy zdawalności 82%;
    • język angielski: 76% przy zdawalności 94%.

    W 2021 roku do matury podeszło 273 419 osób, a zdało 74,5%.

    Średnie wyniki z 2021:

    • język polski: 55% przy zdawalności 93%;
    • matematyka: 56% przy zdawalności 79%;
    • język angielski: 76% przy zdawalności 94%.

    W 2020 roku 259 272  maturzystów podeszło, zaś 74,0% zdało.

    Średnie wyniki z 2020 roku przedstawiają się, jak poniżej:

    • język polski: 52% przy zdawalności 92%;
    • matematyka: 52% przy zdawalności 79%;
    • język angielski: 71% przy zdawalności 92%.

    Co ze sobą zrobić po wynikach?

    Po zapoznaniu się z wynikami trzeba umiejętnie zarządzać emocjami. Te mogą być różne i rozmaicie się przejawiać.

    W razie euforii i nadmiaru szczęścia środki zapobiegawcze nie są przewidziane. Należy po prostu skakać, krzyczeć, piszczeć, tupać, przytulać okolicznych mieszkańców, aż energia zejdzie na niższy poziom. Jedyne zalecenie dotyczy ostrożności, by nie przydzwonić nikomu w nos żadną częścią swojego ciała, ani nie uszkodzić stojących w pobliżu przedmiotów.

    W przypadku, gdy wyniki zadowalają, ale nie wprawiają w euforię, należy obdzwonić najbliższych, by poinformować ich o satysfakcjonujących efektach egzaminów, przyjąć wyrazy uznania i grzecznie podziękować. Następnie można wrócić do konsumowania wcześniej rozpoczętych ciasteczek. Smacznego.

    A gdyby wyniki smuciły, radzimy racjonalnie podejść do problemu. Smutek, przykrość, poczucie żalu, chwilowe załamanie — to typowe reakcje na niskie wyniki. Poprzez „niskie wyniki” rozumiemy takie, które nie pozwolą na dostanie się na wymarzony kierunek dalszej nauki lub znacznie niższe od subiektywnie oczekiwanych.

    Zasmucenie ma swe przyczyny. Należy to zaakceptować, żeby pójść dalej. A co jest dalej? Decyzja o podejściu do poprawki oraz plany na najbliższe lata. Niezadowalające wyniki z matury, a nawet oblanie egzaminów, nie zwalniają z obowiązku szukania swego szczęścia. Rozczarowanie i niepowodzenie to procesy, które zdrowo przepracowane powinny doprowadzić do działania w imię poprawy sytuacji. Jest poprawka, jest druga szansa. Nie ma sytuacji bez wyjścia.

    Wszystkim Maturzystom jeszcze raz gratulujemy. Niezadowolonym z wyników przypominamy, że wiele zależy od nas samych. Kwestia podejścia. Można oddać się rozpaczy, a można zabrać się za zmiany i działać. Wierzymy, że przed Wami wspaniała przyszłość pełna przygód, rozwoju i mnóstwa okazji do frajdy.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Co robić, a czego się wystrzegać, gdy do matury jest kilka dni?

    Matura stresuje. Chcemy, czy nie, tak się dzieje. Stres powoduje, że na kilka dni przed maturą można zgubić orientację, co nam służy, a co szkodzi i właściwie co tu robić. Zróbmy w tym porządek i ustalmy raz na zawsze. Co robić na kilka dni przed maturą, ze sobą, z czasem, ze swoimi myślami? Na czym […]

    Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

    Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

    Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

    Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres? Matura ustna 2024 — […]