Żak Team
Matura 2025
4 min

W Internecie jest wszystko — naprawdę? Skąd czerpać wiedzę?

Treść wpisu

    Aby dobrze przygotować się do egzaminów maturalnych, warto wiedzieć, z jakich źródeł korzystać. Skąd czerpać wiedzę do matury? Z Internetu! No bo skąd? OK, Internet to podstawa, lecz to wystarczy? Czy w sieci jest wszystko? Gdzie szukać offline? Słowem, z jakich źródeł korzystać podczas przygotowań do matury i nie tylko?

    Przygotowania do matury a fake newsy

    Czy zastanawiałeś/ zastanawiałaś się nad tym, że ucząc się do matury, możesz paść ofiarą dezinformacji? Matura to jeden z tematów, jakimi żywią się fake newsy. Fałszywe informacje wyrastają wszędzie tam, gdzie mowa o czymś ważnym i emocjonującym. Jak odróżnić fake newsa od rzetelnej informacji?

    Cechy fake newsa:

    • Wzbudzanie silnych emocji — klikbajtowy, krzykliwy news ma zdenerwować, skłonić do udostępniania treści i przekonywania innych, że wpis/ artykuł/ nagranie mówi prawdę. Przykład: Matura 2025 odwołana! W tym roku egzaminy się nie odbędą!
    • Perswazja, brak obiektywnego spojrzenia, zagrzewanie do podziałów między ludźmi konfliktów. Przykład: Formuła 2023 trudniejsza niż egzaminy w formule 2015! Gdzie sprawiedliwość?
    • Brak rzetelnych źródeł informacji. Przykład: Aż 90% absolwentów bojkotuje maturę 2025! Uczniowie mówią NIE surowym egzaminom! (OK, tylko skąd takie informacje? Jako odbiorcy tych treści, nie wiemy).

    Jak bronić się przed dezinformacją? Bieżące wiadomości i hot newsy warto sprawdzać samodzielnie z użyciem właściwych narzędzi. W Internecie działają serwisy weryfikujące prawdziwość newsów (fact-checking). Dobrze jest przeczytać kilka artykułów na ten sam temat na różnych stronach, by poznać różne punkty widzenia.

    Zachowując krytyczne myślenie, oszczędzamy czas i nerwy. Jednocześnie nie wdajemy się w zbędne dyskusje, ani nie pozwalamy anonimowym twórcom fejkowych treści wpływać na swoje życie.

    Dotyczy to nie tylko wiadomości z kraju i ze świata, ale także materiału do nauczenia się do egzaminów. Matura sprawdza, czy umiemy znajdować informacje, ocenić ich prawdziwość oraz je dobrze wykorzystać. Dobrze to widać na przykładzie przygotowań do matury.

    Gdzie szukać wiedzy do matury?

    Jest wiele źródeł informacji, nie wszystkie rzetelne. Skąd czerpać wiedzę, żeby zdać maturę?

    • Materiały szkolne, czyli podręczniki — Twój przedmaturalny must-have.
    • Własne zeszyty, notatki i inne takie — po to były robione, żeby kiedyś je wykorzystać, czy nie? Teraz jest ich czas!
    • Repetytoria, vademecum i zbiory zadań, czyli publikacje do misji specjalnych! Idealne do powtórek przed maturą.
    • Słowniki i encyklopedie — przydadzą się, jak nigdy dotąd. Zarówno te online, jak i offline — drukowane książki. Tylko uwaga! Encyklopedie w necie, takie jak Wikipedia, mogą zawierać nierzetelne informacje. Trzeba uważać, czyli po przeczytaniu hasła na Wiki warto jeszcze sprawdzić w innym źródle, żeby zweryfikować informacje.
    • Źródła z netu tworzone przez sprawdzonych specjalistów, np. kanały na YT prowadzone przez nauczycieli przedmiotów maturalnych, czy egzaminatorów. Ciekawostka! Na YT znajdziesz fajne materiały do matury przygotowane przez CKE.
    • Informatory CKE — źródło wiedzy o tym, jak przebiegają egzaminy, czego się uczyć, a nawet przykłady zadań z rozwiązaniami itp.
    • Biblioteki — te offline. Niektórzy ludzie nadal do nich chodzą. Gdzie najbliżej Ciebie znajduje się biblioteka? Byłoby fajnie tam zajrzeć. Pracownicy bibliotek doradzą, gdzie możesz znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Pomogą w wyszukaniu odpowiednich książek. Niektóre wypożyczysz do domu, z innych skorzystasz w czytelni. Oldchool, który ma swój urok oraz dużą wartość.

    ***

    W Internecie jest wszystko, zarówno cenne źródła do nauki, jak i siedliska fake newsów. Dlatego bądźmy ostrożni, korzystając z przypadkowych materiałów. Czasem warto działać offline — sięgnąć do książek, pójść do biblioteki. Z jakichkolwiek źródeł korzystasz, zachowaj zdrowy dystans. Sprawdzaj, pytaj, weryfikuj. Krytyczne myślenie zawsze na propsie.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Nauka kontra praca. Jak najlepiej zdobyć zawód?

    Co wybrać po maturze? Iść do pracy, czy dalej się uczyć? Każda osoba kończąca szkołę średnią musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Co przyniesie lepszą przyszłość? A może wcale nie trzeba wybierać pomiędzy nauką a pracą, bo można je łączyć? Chodźmy sprawdzić, jak to jest.

    Co zdawać na maturze i jak ogarnąć chaos? Top 3 maturalne problemy 2025

    Czy podejść do matury? Jakie przedmioty zdawać? Rozszerzenie czy podstawa — co wybrać? Skąd czerpać informacje o egzaminach, terminach i zasadach? Z jakich źródeł korzystać?

    Klasa maturalna 2024/2025 – kalendarz i lista rzeczy do zrobienia

    Klasa maturalna to przygotowania do egzaminów. To także czas decyzji. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Które przedmioty maturalne zdawać? Jak zabrać się za przygotowania do matury? Co po maturze? Jaki zawód wybrać?