Kiedy odbędzie się matura? W jakich dniach przypadają egzaminy? Jaki jest harmonogram egzaminów na poziomie podstawowym, a jaki na rozszerzeniu na maturze 2025? Ile tygodni potrwa matura? Kiedy poprawki 2025? I kiedy będą wyniki?
Odpowiedzi na te pytania zawiera Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2025 roku. Możecie go znaleźć na stronie CKE, pobrać i przeczytać. Możecie, ale nie musicie. My już to zrobiliśmy, żeby podać Wam terminy. Gotowi?
Poniżej przedstawiamy harmonogram egzaminów maturalnych 2025 z komentarzami, bo bez nich nie bylibyśmy sobą. Zapraszamy do podróży w maturalnym czasie, poprzez kartki kalendarza i przestrzenie kolejnych przedmiotów maturalnych. Załóżcie kaski, zapnijcie pasy, trzymajcie się mocno! Lecimy!
Harmonogram matury 2025, czyli punkty zwrotne
Każda dobrze zorganizowana impreza ma swój plan. Nie inaczej jest z egzaminami maturalnymi. Jaki jest harmonogram matury 2025?
Pierwszy poniedziałek maja to punkt zwrotny w życiu maturzystów i maturzystek 2025! Wtedy, czyli 5 maja, zaczyna się matura. I to nie byle jak, bo jako pierwszy startuje egzamin pisemny z języka polskiego.
A kiedy matura się kończy? Hmmm… to zależy.
Jeżeli do wszystkich egzaminów podejdziecie w sesji majowej, to wasz ostatni termin zależy od tego, jaki przedmiot dodatkowy wybraliście. Z harmonogramu wynika, że najpóźniej skończycie 22 maja. Dotyczy to absolwentów klas lub oddziałów dwujęzycznych.
Jeśli natomiast w maju przydarzy Wam się sytuacja losowa, w wyniku której nie podejdziecie do jakiegoś egzaminu, to zdajecie w terminie dodatkowym w czerwcu, od 3 do 17 czerwca 2025 r.
Ogłoszenie wyników matury 2025 przeprowadzonej w terminie głównym i dodatkowym przypadnie 8 lipca 2025 roku.
Część osób dowie się, że to jednak nie koniec. Egzaminy poprawkowe to kolejna szansa. Aby skorzystać z poprawki, trzeba złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego (wg wzoru) w terminie do 7 dni od ogłoszenia wyników, czyli w 2025 do 15 lipca. Pismo składa się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego, a tą osobą z reguły jest dyrektor szkoły.
Do poprawek będzie można podejść w sierpniu, od 19 do 20 sierpnia. Wyniki będą ogłoszone 10 września 2025.
Egzaminy maturalne 2025 – pisemne i ustne
Matura składa się z egzaminów pisemnych i ustnych. Jaki jest ich harmonogram?
Matura pisemna 2025 — terminy
Do obowiązkowych egzaminów pisemnych na maturze należą:
- 5 maja — język polski na poziomie podstawowym
- 6 maja — matematyka na poziomie podstawowym
- 7 maja — język obcy nowożytny na poziomie podstawowym (do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski)
- jeden wybrany egzamin na poziomie rozszerzonym, a te w harmonogramie matur są od 6 do 22 maja
- 15 maja — język mniejszości narodowych dla osób uczących się w języku białoruskim, czeskim, hebrajskim, litewskim, niemieckim lub ukraińskim
Matura ustna 2025 — terminy
Matury ustne 2025 odbędą się od 9 do 24 maja. Dokładny termin organizuje szkoła — Twoja szkoła, w której odpowiednio wcześniej dowiesz się, na kiedy przypadają te egzaminy.
Matura ustna odbywa się z języka polskiego oraz wybranego języka nowożytnego (należy podejść do tego samego, co na egzaminie pisemnym). Dotyczy również języków mniejszości narodowych, języka kaszubskiego (jako regionalnego) oraz łemkowskiego (jako języka mniejszości etnicznej).
***
Od maja do września — tyle będzie trwał maturalny maraton. Niektórzy skończą go w już maju, inni w czerwcu, a jeszcze inni pobiegną w peletonie poprawkowym w sierpniu.
Matura jest jak bieg z przeszkodami. Każdy egzamin to ustawione płotki. Biegniesz, skaczesz i albo zaliczasz już w tym miejscu, albo biegniesz dalej. Do celu, po swoje. Meta czeka na wytrwałych.