Jak się uczyć?

Tajemne życie arkusza, czyli przygody zadań maturalnych

Ciekawi Was czasem, czy Wasze zadania na maturę 2024 już powstały? Czy gdzieś sobie leżą i nabierają mocy?

Arkusze maturalne, zadania, pytania i odpowiedzi. I klucze. Myślicie o nich czasami? Zobaczmy je oczami wyobraźni. Jak mogą wyglądać? Jakie jest ich brzmienie, a jaki mają smak? Słodki smak zwycięstwa, czy gorycz porażki…

Niczym Indiana Jones lub Tomasz N.N. (vel Pan Samochodzik) i wybierz się na wyprawę śladami Twojego arkusza. Jak powstał? Kto za niego odpowiada? Kto sprawdza matury i kiedy? Jaką przebędzie drogę Twój arkusz, zanim trafi do Ciebie na maturalny stół?

Maturalne archiwum X

Arkusz maturalny — jaki jest, każdy widzi. Kod i PESEL, wypełnia zdający, miejsce na naklejkę, termin, liczba punktów itp. Poziom podstawowy albo rozszerzony. A dalej zadania. Oto i one są. Całe strony zadań, o które tyle było zachodu. Lata nauki i miesiące przygotowań. Zadania maturalne w arkuszu egzaminacyjnym — skąd się biorą?

Czy leżakowały w beczkach pod warstwą mchu? Ukryte z mrocznym archiwum, gdzie nawet mysz się nie prześliźnie. W głębokich piwnicach pod siedzibą CKE. Owiane legendą i spowite mgłami, a nad nimi grząski teren niepewności losu, przez który nikt dotąd się nie przedarł. Nikt ich nie pozna, dopóki 7 maja 2024 roku naszej ery według kalendarza gregoriańskiego o godzinie 9.00 nie wybije dzwon.

Trochę tak to jest właśnie. Zadania egzaminacyjne spowija tajemnica, a praca nad nimi ma charakter ściśle tajny.

Eksperci do zadań maturalnych i droga na egzamin

Kto układa maturę? Powołani do tego eksperci. Nie poznamy autorów konkretnych zadań, bo ci są, byli i będą anonimowi.

Wiemy jednak tyle, że zadania powstają na podstawie zasad zatwierdzonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W 2024 roku zadania maturalne będą wynikać z wymagań egzaminacyjnych (a nie podstawy programowej — tylko przypominamy!).

Gdy zadania już powstaną i będą pod każdym względem dopracowane, wykonuje się druk próbny. Jeżeli ten pójdzie pomyślnie, następuje operacja przygotowania liczby egzemplarzy odpowiadającej zapotrzebowaniu w danym roku.

To wszystko z zachowaniem podziału na formuły 2015 i 2023, kolejne przedmioty, poziom podstawowy i rozszerzony oraz z uwzględnieniem specjalnych potrzeb edukacyjnych osób, które je zgłosiły. Dopilnować, wydrukować, zabezpieczyć. Niemałe wyzwanie dla dobrego ogarniacza chaosu.

Później pakowanie, transport i… czas na egzamin z arkuszem w roli głównej. Po to powstał, by być gwiazdą Twojej matury. To o nim wszyscy będą mówić przez jeszcze wiele dni, a może i dłużej.

Kiedy są sprawdzane matury? Odpowiedzi udzielone na maturze sprawdza się w ciągu trzech tygodni. Czarno na białym widać wyniki. Arkusze ukazują wtedy rozmaite oblicza, z których każde może być inne, do reszty niepodobne.

50 twarzy arkusza egzaminacyjnego

Arkusz maturalny niejedno ma imię. Dla autorów zadań to rezultat pracy. Nie wiemy o niej wiele, ale możemy się domyślać, że eksperci układający zadania maturalne czują się jak agenci do zadań specjalnych powołani do akcji o kosmicznym znaczeniu. Na ich miejscu każdy by tak się czuł.

Osoba zdająca maturę w konfrontacji z arkuszem ma przed sobą godnego przeciwnika. To od zdającego/ zdającej zależy, czy dostrzeże przyjazną twarz tego arkusza z fajnymi pytaniami, na które odpowiedzi same cisną się na usta, czy może ten arkusz okaże się wrogiem, z którym potyczka będzie ciężka, a wynik jej niepewny.

Zespół egzaminatorów sprawdzający po maturze wypełnione arkusze widzi w nich wyniki danej osoby, ale nie tylko. Wprawne oko egzaminatora dostrzeże nadzieje i chęci, dobre zamiary, a czasem pomyłki. Przede wszystkim zaś ogrom pracy i walkę z trudem i zmęczeniem oraz emocjami stoczoną przez każdą osobę podchodzącą do matury.

Dla dyrektorów szkół i nauczycieli arkusz jest jak papierek lakmusowy. Sprawdza efekty edukacji. Pokazuje poziom nauczania, mierzy efektywność pracy pedagogów i jakość przygotowania się uczniów. Słowem, arkusz obnaża prawdę o tym, jak wypadają nie tylko uczniowie, ale i uczący oraz cały system.

Arkusz egzaminacyjny — niby zestaw zadań, a jednak coś więcej. Tak wiele znaczy i tyle o nas mówi. Spieszmy się je rozwiązywać, czas tak szybko mija.