Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Tajemne życie arkusza, czyli przygody zadań maturalnych

Treść wpisu

    Ciekawi Was czasem, czy Wasze zadania na maturę 2024 już powstały? Czy gdzieś sobie leżą i nabierają mocy?

    Arkusze maturalne, zadania, pytania i odpowiedzi. I klucze. Myślicie o nich czasami? Zobaczmy je oczami wyobraźni. Jak mogą wyglądać? Jakie jest ich brzmienie, a jaki mają smak? Słodki smak zwycięstwa, czy gorycz porażki…

    Niczym Indiana Jones lub Tomasz N.N. (vel Pan Samochodzik) i wybierz się na wyprawę śladami Twojego arkusza. Jak powstał? Kto za niego odpowiada? Kto sprawdza matury i kiedy? Jaką przebędzie drogę Twój arkusz, zanim trafi do Ciebie na maturalny stół?

    Maturalne archiwum X

    Arkusz maturalny — jaki jest, każdy widzi. Kod i PESEL, wypełnia zdający, miejsce na naklejkę, termin, liczba punktów itp. Poziom podstawowy albo rozszerzony. A dalej zadania. Oto i one są. Całe strony zadań, o które tyle było zachodu. Lata nauki i miesiące przygotowań. Zadania maturalne w arkuszu egzaminacyjnym — skąd się biorą?

    Czy leżakowały w beczkach pod warstwą mchu? Ukryte z mrocznym archiwum, gdzie nawet mysz się nie prześliźnie. W głębokich piwnicach pod siedzibą CKE. Owiane legendą i spowite mgłami, a nad nimi grząski teren niepewności losu, przez który nikt dotąd się nie przedarł. Nikt ich nie pozna, dopóki 7 maja 2024 roku naszej ery według kalendarza gregoriańskiego o godzinie 9.00 nie wybije dzwon.

    Trochę tak to jest właśnie. Zadania egzaminacyjne spowija tajemnica, a praca nad nimi ma charakter ściśle tajny.

    Eksperci do zadań maturalnych i droga na egzamin

    Kto układa maturę? Powołani do tego eksperci. Nie poznamy autorów konkretnych zadań, bo ci są, byli i będą anonimowi.

    Wiemy jednak tyle, że zadania powstają na podstawie zasad zatwierdzonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W 2024 roku zadania maturalne będą wynikać z wymagań egzaminacyjnych (a nie podstawy programowej — tylko przypominamy!).

    Gdy zadania już powstaną i będą pod każdym względem dopracowane, wykonuje się druk próbny. Jeżeli ten pójdzie pomyślnie, następuje operacja przygotowania liczby egzemplarzy odpowiadającej zapotrzebowaniu w danym roku.

    To wszystko z zachowaniem podziału na formuły 2015 i 2023, kolejne przedmioty, poziom podstawowy i rozszerzony oraz z uwzględnieniem specjalnych potrzeb edukacyjnych osób, które je zgłosiły. Dopilnować, wydrukować, zabezpieczyć. Niemałe wyzwanie dla dobrego ogarniacza chaosu.

    Później pakowanie, transport i… czas na egzamin z arkuszem w roli głównej. Po to powstał, by być gwiazdą Twojej matury. To o nim wszyscy będą mówić przez jeszcze wiele dni, a może i dłużej.

    Kiedy są sprawdzane matury? Odpowiedzi udzielone na maturze sprawdza się w ciągu trzech tygodni. Czarno na białym widać wyniki. Arkusze ukazują wtedy rozmaite oblicza, z których każde może być inne, do reszty niepodobne.

    50 twarzy arkusza egzaminacyjnego

    Arkusz maturalny niejedno ma imię. Dla autorów zadań to rezultat pracy. Nie wiemy o niej wiele, ale możemy się domyślać, że eksperci układający zadania maturalne czują się jak agenci do zadań specjalnych powołani do akcji o kosmicznym znaczeniu. Na ich miejscu każdy by tak się czuł.

    Osoba zdająca maturę w konfrontacji z arkuszem ma przed sobą godnego przeciwnika. To od zdającego/ zdającej zależy, czy dostrzeże przyjazną twarz tego arkusza z fajnymi pytaniami, na które odpowiedzi same cisną się na usta, czy może ten arkusz okaże się wrogiem, z którym potyczka będzie ciężka, a wynik jej niepewny.

    Zespół egzaminatorów sprawdzający po maturze wypełnione arkusze widzi w nich wyniki danej osoby, ale nie tylko. Wprawne oko egzaminatora dostrzeże nadzieje i chęci, dobre zamiary, a czasem pomyłki. Przede wszystkim zaś ogrom pracy i walkę z trudem i zmęczeniem oraz emocjami stoczoną przez każdą osobę podchodzącą do matury.

    Dla dyrektorów szkół i nauczycieli arkusz jest jak papierek lakmusowy. Sprawdza efekty edukacji. Pokazuje poziom nauczania, mierzy efektywność pracy pedagogów i jakość przygotowania się uczniów. Słowem, arkusz obnaża prawdę o tym, jak wypadają nie tylko uczniowie, ale i uczący oraz cały system.

    Arkusz egzaminacyjny — niby zestaw zadań, a jednak coś więcej. Tak wiele znaczy i tyle o nas mówi. Spieszmy się je rozwiązywać, czas tak szybko mija.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Co robić, a czego się wystrzegać, gdy do matury jest kilka dni?

    Matura stresuje. Chcemy, czy nie, tak się dzieje. Stres powoduje, że na kilka dni przed maturą można zgubić orientację, co nam służy, a co szkodzi i właściwie co tu robić. Zróbmy w tym porządek i ustalmy raz na zawsze. Co robić na kilka dni przed maturą, ze sobą, z czasem, ze swoimi myślami? Na czym […]

    Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

    Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

    Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

    Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres? Matura ustna 2024 — […]