Co po maturze?

Szkoła, studia, chill pod palmami? Ścieżki rozwoju po maturze

Co po maturze? To pytanie nie traci na aktualności. Co robić po liceum? Uczyć się, pracować, a może ruszyć w świat i nocować pod palmami?Możliwości jest wiele. Mają plusy i minusy, każda ma swój sens. Jaki? Sprawdźmy i szybko, póki mamy na to czas.

Pomaturalna szkoła wyboru i decyzji

Nauka zawodu to po maturze naturalny wybór. Jednak edukacja niejedno ma imię. Można iść na studia lub do szkoły albo uczyć się na kursach. Decyzja zależy od oczekiwań, predyspozycji i planów zawodowych. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze.

• Czym są OCZEKIWANIA?

Chodzi o pragnienia, dążenia, spodziewane efekty. Jedni oczekują, że nauka zawodu pozwoli im na szybkie podjęcie pracy i samodzielność. Inni zaś są gotowi na wiele lat studiów.

Oczekiwania mogą dotyczyć czasu trwania nauki (rok, dwa, a nawet pięć — sześć), czy trybu nauczania (stacjonarnie, zaocznie, online).

Nie ma lepszych lub gorszych oczekiwań. Każde z nich to sygnał, który coś o nas mówi. Zrozumienie własnych oczekiwań co do zawodu i pracy powoduje, że wiemy, w którą stronę iść. A to bardzo wiele.

• Co to są PREDYSPOZYCJE?

Są to zdolności w danym kierunku, skłonności do wykonywania jakichś czynności. Rozwinięte predyspozycje to talent. Każdy z nas w czymś jest dobry, a w czymś innym nie. To jest OK. Nie ma ludzi nadających się do każdej pracy. Rzecz w tym, żeby rozpoznać swoje mocne strony, ustalić predyspozycje zawodowe i tak obierać ścieżkę edukacji i budować karierę.

• Jak się zabrać za PLANY ZAWODOWE?

Plany co do dalszej nauki i wyboru zawodu powinny wynikać z oczekiwań i predyspozycji. Jeżeli wiesz, że oczekujesz od zawodu, że szybko umożliwi Ci start na rynku pracy, kierujesz się w stronę nauki w szkole policealnej, gdzie w rok lub dwa zdobędziesz kwalifikacje.

Nauka i chill na plaży, czyli wachlarz możliwości

A gdyby tak połączyć naukę ze sprawnym wejściem na rynek pracy? W szkole policealnej nauczysz się zawodu, zdobędziesz kwalifikacje oraz zrobisz kursy. Jest cały wachlarz kierunków i kursów, dzięki którym można wybrać swoją specjalizację i budować markę własną.

Nauka zawodu w szkole policealnej trwa zwykle dwa lata, a są też kierunki jednoroczne. Jeżeli zależy Ci na połączeniu pracy zarobkowej z nauką zawodu, szkoła policealna to strzał w dziesiątkę.

A jeśli decydujesz się na studia, nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym samym czasie nauczyć się konkretnego zawodu. Studia możesz powiązać z nauką w dwuletniej lub rocznej szkole. Ukończenie szkoły policealnej i zdobycie jeszcze przed ukończeniem studiów cenionych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych to może być jedna z Twoich najlepszych decyzji po maturze.

Niektórzy nie wybierają ani szkoły, ani studiów, bo chcą zwiedzać świat. Po maturze pakują się i ruszają w nieznane. Chwytają się różnych prac, żeby zarobić na dalszą podróż. W czasie wolnym chill na plaży. Czy to wyklucza podjęcie nauki? Jasne, że nie!

Jeśli żyjesz poza systemem i podróżujesz z plecakiem przez świat, pamiętaj, że aby zadbać o przyszłość, możesz uczyć się online. Oferta nauki zdalnej w szkole policealnej i na kursach czeka.

***

Po maturze czas na wybór, który nie jest lotem w kosmos. Raz podjętą decyzję można zmieniać na różne sposoby.

Przez Internet, stacjonarnie, zaocznie — ucz się, jak chcesz. Studiujesz, pracujesz, podróżujesz? Cokolwiek robisz, możesz połączyć to z edukacją. Ścieżek jest wiele, a każda oznacza rozwój. Wybierz swoją drogę do dobrego życia.