Żak Team
Co po maturze?
4 min

Szkoła, studia, chill pod palmami? Ścieżki rozwoju po maturze

Treść wpisu

Co po maturze? To pytanie nie traci na aktualności. Co robić po liceum? Uczyć się, pracować, a może ruszyć w świat i nocować pod palmami?Możliwości jest wiele. Mają plusy i minusy, każda ma swój sens. Jaki? Sprawdźmy i szybko, póki mamy na to czas.

Pomaturalna szkoła wyboru i decyzji

Nauka zawodu to po maturze naturalny wybór. Jednak edukacja niejedno ma imię. Można iść na studia lub do szkoły albo uczyć się na kursach. Decyzja zależy od oczekiwań, predyspozycji i planów zawodowych. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze.

• Czym są OCZEKIWANIA?

Chodzi o pragnienia, dążenia, spodziewane efekty. Jedni oczekują, że nauka zawodu pozwoli im na szybkie podjęcie pracy i samodzielność. Inni zaś są gotowi na wiele lat studiów.

Oczekiwania mogą dotyczyć czasu trwania nauki (rok, dwa, a nawet pięć — sześć), czy trybu nauczania (stacjonarnie, zaocznie, online).

Nie ma lepszych lub gorszych oczekiwań. Każde z nich to sygnał, który coś o nas mówi. Zrozumienie własnych oczekiwań co do zawodu i pracy powoduje, że wiemy, w którą stronę iść. A to bardzo wiele.

• Co to są PREDYSPOZYCJE?

Są to zdolności w danym kierunku, skłonności do wykonywania jakichś czynności. Rozwinięte predyspozycje to talent. Każdy z nas w czymś jest dobry, a w czymś innym nie. To jest OK. Nie ma ludzi nadających się do każdej pracy. Rzecz w tym, żeby rozpoznać swoje mocne strony, ustalić predyspozycje zawodowe i tak obierać ścieżkę edukacji i budować karierę.

• Jak się zabrać za PLANY ZAWODOWE?

Plany co do dalszej nauki i wyboru zawodu powinny wynikać z oczekiwań i predyspozycji. Jeżeli wiesz, że oczekujesz od zawodu, że szybko umożliwi Ci start na rynku pracy, kierujesz się w stronę nauki w szkole policealnej, gdzie w rok lub dwa zdobędziesz kwalifikacje.

Nauka i chill na plaży, czyli wachlarz możliwości

A gdyby tak połączyć naukę ze sprawnym wejściem na rynek pracy? W szkole policealnej nauczysz się zawodu, zdobędziesz kwalifikacje oraz zrobisz kursy. Jest cały wachlarz kierunków i kursów, dzięki którym można wybrać swoją specjalizację i budować markę własną.

Nauka zawodu w szkole policealnej trwa zwykle dwa lata, a są też kierunki jednoroczne. Jeżeli zależy Ci na połączeniu pracy zarobkowej z nauką zawodu, szkoła policealna to strzał w dziesiątkę.

A jeśli decydujesz się na studia, nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym samym czasie nauczyć się konkretnego zawodu. Studia możesz powiązać z nauką w dwuletniej lub rocznej szkole. Ukończenie szkoły policealnej i zdobycie jeszcze przed ukończeniem studiów cenionych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych to może być jedna z Twoich najlepszych decyzji po maturze.

Niektórzy nie wybierają ani szkoły, ani studiów, bo chcą zwiedzać świat. Po maturze pakują się i ruszają w nieznane. Chwytają się różnych prac, żeby zarobić na dalszą podróż. W czasie wolnym chill na plaży. Czy to wyklucza podjęcie nauki? Jasne, że nie!

Jeśli żyjesz poza systemem i podróżujesz z plecakiem przez świat, pamiętaj, że aby zadbać o przyszłość, możesz uczyć się online. Oferta nauki zdalnej w szkole policealnej i na kursach czeka.

***

Po maturze czas na wybór, który nie jest lotem w kosmos. Raz podjętą decyzję można zmieniać na różne sposoby.

Przez Internet, stacjonarnie, zaocznie — ucz się, jak chcesz. Studiujesz, pracujesz, podróżujesz? Cokolwiek robisz, możesz połączyć to z edukacją. Ścieżek jest wiele, a każda oznacza rozwój. Wybierz swoją drogę do dobrego życia.

Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze? Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.

Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….

Język polski na fali zmian

Słyszeliście o zmianach w języku polskim? Ledwie 7 maja 2024 roku o godzinie 9.00 wystartował egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, a już za trzy dni ogłoszono zmiany w języku polskim. Szok, zaskoczenie, niedowierzanie.