Żak Team
Jak się uczyć?
3 min

Rozprawka czy interpretacja? Co wybrać na maturze z j.polskiego w 2023?

Treść wpisu

    Matura z języka polskiego w zakresie podstawowym w 2023 roku odbędzie się 4 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informator dotyczący zmian na egzaminie dojrzałości wraz z pokazowymi arkuszami z każdego przedmiotu.

    Szczególną uwagę przyciąga podstawa z języka polskiego, w której nastąpiło wiele istotnych poprawek względem poprzednich lat. Maturzyści zaczęli zadawać sobie pytanie, jak będzie wyglądała kwestia wypracowań, które tradycyjnie pojawiają się w drugiej części egzaminu. 

     

    Matura z języka polskiego 2023. Jak będzie wyglądać?

    Modyfikacje nie ominęły również wypracowania. Dotychczas do wyboru były dwie formy dłuższej wypowiedzi pisemnej, czyli wypowiedź argumentacyjna lub interpretacja wiersza. Jakie różnice pojawią się na egzaminie z języka polskiego w 2023 roku?

    Ile czasu na maturze 2023?

    Zmianom przede wszystkim ulega czas na wypełnienie obu arkuszy, a co za tym idzie, również na skonstruowanie dłuższej wypowiedzi pisemnej. Do tej pory zdający mieli 170 minut na pisanie matury z języka polskiego w zakresie podstawowym, a od 2023 roku czas ten będzie wynosił 240 minut, co z pewnością pozytywnie wpłynie na komfort maturzystów. 

    Ile punktów do zdobycia za wypracowanie?

    Warto zaznaczyć, że inaczej będzie się prezentować również punktacja. W poprzednich latach za długą wypowiedź pisemną było do zdobycia łącznie aż 50 punktów, zaś na maturze 2023 zdający będą mogli uzyskać maksymalnie 35 punktów.

    Rozprawka czy interpretacja?

    Jak konkretnie będą wyglądały zadania dotyczące wypracowań w 2023 roku? Zasady w ostatnim czasie stale się zmieniały. Do 2020 roku uczniowie mieli do wyboru napisanie rozprawki lub interpretacji. Od 2021 roku zdający mogli wybrać jeden z dwóch tematów do napisania wypowiedzi argumentacyjnej i jeden temat interpretacji podanego utworu, praca musiała liczyć przynajmniej 250 słów.

    Nowe zasady pisania wypracowań

    Na egzaminie w 2023 roku maturzyści otrzymają do wyboru dwa tematy wypracowania, które ma mieć formę tekstu argumentacyjnego. Żaden z tematów nie będzie wskazywał konkretnej lektury obowiązkowej. To zdający będzie musiał zdecydować, do której lektury obowiązkowej będzie się odwoływać w swoim wypracowaniu. Dodatkowo, jak co roku, będzie można wybrać jeden dowolny tekst kultury do przywołania w ramach argumentacji. Sama wypowiedź argumentacyjna może być napisana w formie rozprawki, szkicu krytycznego, przemówienia, listu otwartego, artykułu lub eseju.

    Maturzysta w 2023 roku musi odnieść się do dwóch kontekstów na wypracowaniu. Mogą to być np. konteksty biograficzne, kulturowe, społeczne, polityczne, czy historyczne. Zmieniła się również wymagana minimalna długość wypracowania. Zamiast 250 słów do napisania będzie przynajmniej 300.

    Jak się dobrze przygotować?

    Aby dobrze napisać maturę z języka polskiego w 2023 roku, maturzysta będzie musiał solidnie przyłożyć się do nauki umiejętnego konstruowania dłuższych wypowiedzi argumentacyjnych np. w postaci rozprawki. Wymagana będzie również odpowiednia znajomość lektur obowiązkowych w celu przywoływania słusznych przykładów uzasadniających argumentację.

    Warto dla nabycia wprawy napisać kilka wypowiedzi argumentacyjnych na tematy podane na egzaminach w poprzednich latach. Dzięki temu zdający poczuje się pewniej i nauczy się wykorzystywać przydatne schematy związane z tym typem zadania maturalnego.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    W Internecie jest wszystko — naprawdę? Skąd czerpać wiedzę?

    Aby dobrze przygotować się do egzaminów maturalnych, warto wiedzieć, z jakich źródeł korzystać. Skąd czerpać wiedzę do matury? Z Internetu! No bo skąd? OK, Internet to podstawa, lecz to wystarczy? Czy w sieci jest wszystko? Gdzie szukać offline? Słowem, z jakich źródeł korzystać podczas przygotowań do matury i nie tylko? Przygotowania do matury a fake […]

    Nauka kontra praca. Jak najlepiej zdobyć zawód?

    Co wybrać po maturze? Iść do pracy, czy dalej się uczyć? Każda osoba kończąca szkołę średnią musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Co przyniesie lepszą przyszłość? A może wcale nie trzeba wybierać pomiędzy nauką a pracą, bo można je łączyć? Chodźmy sprawdzić, jak to jest.

    Co zdawać na maturze i jak ogarnąć chaos? Top 3 maturalne problemy 2025

    Czy podejść do matury? Jakie przedmioty zdawać? Rozszerzenie czy podstawa — co wybrać? Skąd czerpać informacje o egzaminach, terminach i zasadach? Z jakich źródeł korzystać?