Matura z polskiego to jeden z obowiązkowych egzaminów w 2022 roku. Żeby go zdać, trzeba się wykazać nie tylko wiedzą językową, ale także literacką. Zastanawiasz się, jak powtórzyć lektury przed maturą, żeby móc odpowiedzieć na każde pytanie i napisać dobre wypracowanie? Zobacz, co może Ci ułatwić pracę!
Co na maturze z polskiego 2022?
Powyższe pytanie spędza sen z powiek wszystkim maturzystom. Dokładniej chodzi oczywiście o to, które lektury pojawią się na maturze. Można to dość łatwo przewidzieć, ponieważ lista tzw. lektur z gwiazdką, czyli obowiązkowych jest stosunkowo krótka. Znajdują się na niej:
- Bogurodzica,
- wybrane fraszki, pieśni, treny i psalmy Jana Kochanowskiego,
- wybrane bajki Ignacego Krasickiego,
- Zemsta Aleksandra Fredry,
- Dziady cz. II i cz. III Adama Mickiewicza,
- Pan Tadeusz Adama Mickiewicza,
- wybrana powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, tj. Quo Vadis, Potop lub Krzyżacy,
- Lalka Bolesława Prusa
- Wesele Stanisława Wyspiańskiego,
- Ferdydurke Witolda Gombrowicza,
- wybrane opowiadanie Brunona Schulza, np. Sklepy cynamonowe.
Możesz oczekiwać, że temat rozprawki do napisania będzie nawiązywał do jednej z tych lektur, a Ty będziesz się musiał wykazać znajomością jej treści oraz zrozumieniem wydźwięku. Dlatego nie ma innej opcji – musisz je uwzględnić w przygotowaniach do matury. Tylko tak będziesz przygotowany do napisania wypracowania, a także do odpowiedzi na pytania testowe.
Szybka powtórka lektur przed maturą – jak to zrobić?
W idealnym świecie najlepiej byłoby, gdybyś przeczytał każdą lekturę, która znajduje się na liście. Jednak, jak wiadomo, bywa różnie. Poza tym, jeżeli którąś z pozycji omawiałeś w pierwszej klasie liceum, mogłeś już dawno zapomnieć jej fabułę. Dlatego bez względu na to, czy czytałeś, czy nie – przed egzaminem maturalnym musisz powtórzyć lektury obowiązkowe. Pozwoli Ci to:
- przypomnieć sobie lub poznać podstawowe wydarzenia fabularne utworów oraz ich bohaterów,
- zrozumieć znaczenie tych tekstów i ich wydźwięk,
- wpisać lektury w konkretny kontekst historyczny (np. w charakterystykę epoki literackiej) oraz typowe motywy, które pojawiają się w tematach maturalnych.
A jak to zrobić?
Czytanie książek tuż przed maturą – czy to na pewno dobry pomysł?
Jeżeli do matury zostało Ci kilka miesięcy, może być trudno zająć się spokojną lekturą Lalki czy Potopu. Te powieści liczą po kilkaset stron, w związku z czym… ich przeczytanie zajmie Ci wiele godzin lub dni. Dlatego na ostatnią chwilę to niekoniecznie dobre rozwiązanie.
Możesz za to sięgnąć po krótsze lektury obowiązkowe na maturę. Dość szybko powinno Ci się czytać np. Wesele czy Zemstę, ponieważ są to dramaty. Sam fakt „rozpisania dialogów” ułatwia przejście przez książkę. Musisz jednak pamiętać, że będziesz się mierzyć z nieco archaicznym językiem, co będzie wymagało skupienia. Decyzja należy więc do Ciebie.
Streszczenia lektur na maturę – dobry sposób na powtórkę?
Streszczenia lektur maturalnych mogą być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli powtarzasz treść, a nie zapoznajesz się z nią pierwszy raz. W tym drugim przypadku możesz się poczuć zagubiony – szczególnie, gdy lista postaci w powieści jest długa, a ważnych wydarzeń dużo. Wówczas przeczytanie jeden czy dwa razy nawet najlepszego szczegółowego streszczenia może nie wystarczyć.
Jeżeli jednak znasz, choćby mniej więcej, treść lektury, streszczenie pozwoli Ci:
- uporządkować w głowie wydarzenia fabularne – ich kolejność oraz znaczenie,
- przypomnieć sobie najważniejsze działania podejmowane przez postaci i ich wpływ na wydźwięk utworu literackiego,
- zrozumieć kluczowe problemy omawiane w kontekście dzieła i jego szersze znaczenie.
Streszczenia zostaw więc szczególnie na ostatnie dni przed maturą – na „ostateczne powtórki”. Dzięki nim szybko odświeżysz znane Ci już informacje, co ułatwi przełożenie wiedzy na praktykę podczas pisania rozprawki.
Adaptacje filmowe – wygodny sposób na przygotowanie do matury z polskiego
A może zamiast czytać książkę lepiej obejrzeć film? To może być strzał w dziesiątkę, i to z kilku powodów.
- Filmy ogląda się szybciej niż czyta się książki – wystarczy kilka godzin, aby zapoznać się z treścią, a nie kilkadziesiąt.
- Filmy pozwalają lepiej wyobrazić sobie wydarzenia zapisane na kartach powieści czy dramatu. To ważne, ponieważ czasami trudno jest „wejść w buty” bohaterów żyjących setki lat temu i zrozumieć bez dodatkowego kontekstu, co się z nimi dzieje.
- Adaptacje sprawiają, że poznawanie treści lektur staje się ciekawsze i przyjemniejsze – niektóre filmy na podstawie wybitnych dzieł literackich są naprawdę świetne!
Wniosek? Zdecydowanie warto sięgać po adaptacje filmowe lektur przy powtórkach do matury. Trzeba to jednak robić rozważnie.
Dlaczego? Ponieważ filmowa adaptacja nigdy nie oddaje w 100% treści książki. Czasami jest bardzo wierna oryginałowi, ale czasem scenarzyści decydują się na zmianę fabuły. A to sprawia, że łatwo o „wtopę” na egzaminie. Dlatego jeżeli decydujesz się oglądać zamiast czytać, sprawdź potem dokładnie, czym różni się film od książki.
Dobry przykład to choćby adaptacja Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, czyli film Filipa Bajona. Chociaż ogólnie wydarzenia z powieści są odtworzone dość podobnie, to scenarzyści wprowadzają dodatkowe postaci, a co najważniejsze – na koniec uśmiercają głównego bohatera, co na kartach powieści się nie zdarza. Trzeba więc być uważnym.
Jeśli chcesz wiedzieć, które adaptacje filmowe lektur są dobre do powtórek przed maturą – sprawdź porady, które przygotował specjalnie dla nas Mieciu Mietczyński. To pomoże Ci wybrać dobre filmy na seans przed egzaminem.
Jak widzisz, streszczenia i adaptacje filmowe lektur mogą Ci pomóc w szybkim przygotowaniu do matury. Musisz jednak wiedzieć, jak do nich podejść, aby stały się kołem ratunkowym, a nie gwoździem do trumny.