Żak Team
Co po maturze?
4 min

Pierwsza rozmowa o pracę — jak się przygotować i zaprezentować?

Treść wpisu

    Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

    Maturzyści i maturzystki szukający zatrudnienia często czują się niepewnie z powodu braku doświadczeń w rozmowach kwalifikacyjnych. Czy słusznie? Co decyduje o powodzeniu na pierwszej rozmowie o pracę? Co warto wiedzieć, o czym pamiętać i jakimi zasadami się kierować podczas szukania pracy?

    Pierwsza praca po maturze

    Po maturze czas na wybór. Jedni decydują się na odpoczynek totalny — plażnig, smażing, podróże i chill. OK, umiejętność wypoczywania również należy do ważnych życiowych kompetencji. To też trzeba umieć.

    Inni natomiast zaraz po maturze mają potrzebę znalezienia sobie zajęcia, które można później wpisać w CV. Idą na wolontariat, budują swój wizerunek w social mediach, aplikują na staż lub podejmują pracę.

    Znalezienie pracy wiąże się z przejściem rozmowy kwalifikacyjnej. Jak ułatwić sobie przygotowanie do rozmowy o pracę? Warto być sobą i w siebie wierzyć, bo tylko tak można coś osiągnąć. Do tego warto stosować najprostsze reguły przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej. Poniżej zestawienie tych kluczowych.

    Rozmowa o pracę – 3 złote zasady

    • Research na temat branży, firmy i stanowiska

    Przed rozmową kwalifikacyjną dowiedz się jak najwięcej o tej pracy. Tak, wiedza o stanowisku pracy, na które aplikujesz, to Twój must-have. Warto poświęcić trochę czasu na rozeznanie w temacie branży i firmy.

    Czym zajmuje się firma, która zaprasza Cię na rozmowę? Jakie informacje są podane na jej stronie internetowej? Jakie zadania i obowiązki wiążą się ze stanowiskiem, które Cię interesuje?

    A jeżeli nie da się znaleźć wszystkich potrzebnych Ci informacji, dostrzeż zaletę tej sytuacji. Masz znakomity punkt zaczepienia do zadania pytań rekruterowi/ rekruterce. Możesz wykazać inicjatywę, pytając o zakres obowiązków. Jeśli wspomnisz o tym, co już wiesz oraz dopytasz o nowe informacje, wykażesz inicjatywę, co zadziała na Twoją korzyść.

    • Pytanie — odpowiedź, czyli opracowanie swoich wypowiedzi

    Chodzi o przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej. Nie daj się zaskoczyć. Odpowiedz sobie na pytania, zanim one padną. W domowym zaciszu przećwicz, co powiesz, gdy rekruter/ rekruterka poprosi Cię o to, byś powiedział/a coś o sobie. Odnieś się do wykształcenia, ostatnio ukończonej szkoły, swoich planów zawodowych itd.

    Czemu aplikujesz do tej firmy? Czemu chcesz pracować na tym stanowisku? Czy zamierzasz jeszcze kształcić się w tym kierunku? Czy wiążesz swoją przyszłość z tą branżą?

    Uwierz, że przygotowanie sobie odpowiedzi na tego rodzaju pytania, pomaga. Daje więcej pewności siebie podczas rozmowy o pracę.

    • Autoprezentacja, czyli stosowny wygląd i zachowanie

    Jak Cię widzą, tak Cię piszą — mówi przysłowie. Wygląd to nie wszystko, ale z racji rozmowy kwalifikacyjnej warto ubrać się stosownie do okazji.  Czyli jak? W takich sytuacjach prostota i klasyka to najlepszy wybór.

    Czy chodzi wyłącznie o ubiór? Jasne, że nie! Prezentacja samego/ samej siebie, czyli autoprezentacja, to nic innego jak wygląd plus zachowanie w danej sytuacji, w tym np. sposób mówienia.

    Chodzi o to, żeby przede wszystkim być sobą. Nie udawać kogoś innego, a jednocześnie wykazać się taktem, kulturą osobistą i pokazać swe zalety i umiejętności.

    ***

    Rozmowa o pracę stresuje, a pierwsza rozmowa kwalifikacyjna w życiu szczególnie wzbudza emocje oraz pozostaje w pamięci na zawsze. Dlatego przygotuj się do niej, jak najlepiej potrafisz.

    Dzięki przeprowadzeniu researchu o pracy w danej firmie, opracowaniu odpowiedzi na typowe pytania rekrutacyjne oraz zachowaniu zasad autoprezentacji (schludny strój, kulturalne i naturalne zachowanie), zwiększysz swe szanse na pracę. Powodzenia!

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Matura 2025 w pigułce — terminy, zmiany i nowości

    Zmiany w maturze 2025 to ostatnio hot news. Maturzyści, maturzystki, nauczyciele — wszyscy chcą wiedzieć, czego się spodziewać po maturze 2025. Czego dotyczą zmiany w maturze 2025? Na czym polegają różnice między maturą 2025 a egzaminami z lat poprzednich? Czy zmiany są znaczne? Z myślą o Was zebraliśmy najważniejsze informacje w maturze 2025. Przedstawiamy je […]

    Poprawka z matury 2024 – FAQ

    Sierpień miesiącem matury! To nie żart. Co prawda egzaminy maturalne rozpoczynają się w maju, ale jeśli chodzi o poprawki, to ich czas przypada na sierpień. Upały trwają w najlepsze, na niebie widać roje spadających gwiazd (Noc Perseid), a waleczni maturzyści podchodzą do egzaminów poprawkowych. Czy poprawki są dla wszystkich? Kto, kiedy i jak zdaje poprawkę […]

    Wakacje 2024. Jak odpocząć po maturze?

    Rok szkolny był intensywny, przygotowania do egzaminów wyczerpujące, a rekrutacja na studia stresująca. Działo się wiele. A teraz rób, co chcesz. Idź na żywioł, leć przed siebie, poczuj wakacyjny vibe.