Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Patenty na superpamięć. Szybka nauka do matury

Treść wpisu

    Co pomaga w przygotowaniach do matury? Przede wszystkim dobra pamięć. Nie każdy ma superpamięć, ale każdy może zadbać o swe zdolności szybkiego uczenia się i skutecznego zapamiętywania. Jak to zrobić?

    Aby przed maturą pamięć nie zawiodła, warto o nią zadbać. Co robić, żeby mieć dobrą pamięć? Czy można poprawić zdolność zapamiętywania? Czy mamy wpływ na to, jak wiele pamiętamy i na jak długo? Czas to sprawdzić, żeby wiedzieć i zapamiętać.

    Szybka nauka do matury — czy tak się da?

    Wiele osób przed maturą gorączkowo szuka informacji, czy da się przygotować się do egzaminów na ostatnią chwilę. Czy można nauczyć się do matury w 3 miesiące? Czy 100 dni wystarczy? A może 90 zarwanych nocy to w sam raz, żeby zdać?

    Co można powiedzieć… Szansa jest zawsze, ale z czasem koszty rosną. Im później zabieramy się za naukę, tym więcej stresu i innych przykrości. To zaś naszej pamięci nie pomaga, a wręcz jej szkodzi.

    A to właśnie PAMIĘĆ, czyli zdolność przyswajania informacji i zachowywania ich na dłużej, jest tu kluczowa. Odpowiada za znaczną część naszych sukcesów.

    Dobra pamięć razem z umiejętnością planowania, konsekwencją w realizowaniu planu, umiejętnością zarządzania stresem i motywacją to zestaw PIĘCIU SUPERMOCY, dzięki którym OSIĄGASZ SWOJE CELE.

    A co, jeśli nasza pamięć nie jest zbyt dobra? Warto zastosować ogólne zasady zdrowego stylu życia. To nic trudnego, a korzyści będzie wiele przed maturą i nie tylko.

    Dobre nawyki dbania o zdrowie, w tym pracę mózgu, więc i o pamięć, przydadzą się zawsze. Matura to świetna okazja, żeby w to wejść i na sobie sprawdzić. A można nieźle dać się zaskoczyć i to pozytywnie. Więcej o tym poniżej.

    Superpamięć przed maturą

    Możemy sprawić, że przygotowania do matury będą bardziej skuteczne oraz szybsze. Jak? Jest kilka sposobów na zadbanie o pamięć.

    Chcecie wiedzieć, co pamięć lubi i czego potrzebuje, żeby być super?

    • Pamięć potrzebuje ruchu i powietrza.

    Poważnie, tak to działa. Szczególnie w okresie przygotowań do matury warto wychodzić na powietrze, żeby się poruszać. Spacer, marsz, bieg, rower — jakakolwiek aktywność będzie sto razy lepszym sposobem na odpoczynek niż zamykanie się w domu.

    • Pamięć wymaga snu.

    Sen to podstawa. Zarywanie nocy jest przereklamowane. Uczenie się po nocach zemści się złym samopoczuciem, brakiem energii i słabym zapamiętywaniem. Zorganizuj się za dnia, żeby w nocy spać, a nie próbować odrabiać zaległości, które powstały, gdy było scrollowane/ oglądane w czasie na naukę.

    • Pamięć lubi zdrowo zjeść.

    Zdrowo, czyli z głową, a nie bez smaku. Ogólnie chodzi o dostarczanie organizmowi witamin i zbilansowanych makroskładników. W czym gustuje Twój mózg i co lubi pamięć? Lista jest długa. Między innymi zawiera: gorzką czekoladę, orzechy, kawę lub czarną herbatę, a także herbatę zieloną, truskawki, maliny i inne jagody, warzywa takie jak brokuły, pietruszkę, kapustę, czy szpinak.

    Zasada jest taka: nie zmuszaj się do jedzenia składników, ani potraw, których po prostu nie lubisz. Wybierz sobie kąski zdrowe, ale smaczne i nimi się zajadaj, a uszczęśliwisz swój mózg. Dobrze odżywiony odpłaci się niezawodną pamięcią.

    • Pamięć lubi powtórki.

    Wiadomo, że bez powtórek łatwo zapomnieć, czyli stracić efekty swej pracy z poprzednich dni. Aby nie narażać się na bezsens, tylko działać rozsądnie, postanów sobie, że codziennie przed nauką dasz sobie czas na powtórkę materiału. Wracaj do najtrudniejszych zagadnień, powtarzaj pamięciówkę, trenuj rozwiązywanie zadań. Powtórki mają moc!

    • Pamięć lubi plany.

    Unikaj chaosu przed maturą. Przemyśl naukę do matury, rozłóż ją w czasie i logicznie podziel materiał na partie. Opracuj plan i go realizuj. Ważną częścią planu są powtórki, a także odpoczynek. To też trzeba zaplanować!

    A na koniec jeszcze jedno. Nie trać czasu. Nauka do matury ASAP. Jakiekolwiek masz na dziś plany, są to plany złe, o ile nie dotyczą przygotowania do matury. Jeśli nie teraz to kiedy? Teraz możesz ruszyć z miejsca, robiąc choćby jeden krok. A tym jest zbieranie informacji o patentach na szybką naukę, co właśnie robisz, czytając ten tekst.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Na chwilę przed maturą 2025. Co robić?

    Ostatnie chwile przed maturą — jak je wykorzystać? Jak nie zapomnieć tego, czego się uczyliśmy? Jak zachować zimną krew oraz zdrowy dystans? Słowem, co robić przed egzaminami maturalnymi, a czego unikać?

    Czego nie robić na maturze? FAQ

    W trakcie matury nie warto przeszkadzać innym zdającym, burzyć porządku, ani zakłócać przebiegu egzaminu, bo w ten sposób można dorobić się unieważnienia egzaminu. To przekreśla szansę na zdanie matury w roku bieżącym. Z powodu unieważnienia kolejny raz można podejść do egzaminów dopiero w przyszłym roku.

    Co zabrać na maturę 2025? Niezbędnik maturalny

    Co można mieć przy sobie na maturze? Jakie rzeczy obowiązkowo należy zabrać, a jakich kategorycznie nie wolno wnieść na salę? O czym pamiętać, pakując się do wyjścia na egzamin? Czy w 2025 można mieć przy sobie na maturze więcej, niż w poprzednich latach?