Żak Team
Matura 2024
4 min

Otwartym tekstem o pytaniach zamkniętych, czyli techniki udzielania odpowiedzi na maturze 2024

Treść wpisu

    Matura, arkusze, zadania, pytania — otwarte i zamknięte, jawne i niejawne, proste lub trudne, długie, albo krótkie. Grunt to dobrze odpowiadać. Warto mieć na to metodę. Egzaminy maturalne to wachlarz możliwości i ani chwili nudy. Tu trzeba działać! Myśleć kreatywnie, stąpając po ziemi. OK, czyli właściwie to jak? Otwartym tekstem o pytaniach zamkniętych — proszę bardzo!

    Pytania zamknięte, czyli A, B, C, a nawet D

    Na początek o dwóch typach pytań, żeby złapać, o co w tym chodzi. Na maturze będą pytania otwarte i zamknięte. Czym się różnią? Pytania otwarte to na przykład:
    • Czy egzamin maturalny jest motywem literackim? Jeśli tak, podaj przykłady utworów. Jeśli nie, uzasadnij.
    • Jak matura wpływa na ludzki los?
    • Jak literatura przedstawia obraz człowieka egzaminowanego?
    Jak widać, na te pytania odpowiadasz swoimi słowami i to Ty decydujesz, jakie podajesz informacje. W pytaniach zamkniętych nie ma miejsca na odpowiedź własną. To test wyboru. W tym wypadku należy wybrać z odpowiedzi typu A, B, C, D lub pomiędzy: „prawda” a „fałsz”. Na przykład:
    • Czy według informatora CKE na egzamin z języka obcego można przyjść z tłumaczem przysięgłym? Wybierz jedną odpowiedź.
    • Nigdy w życiu. Przecież braknie krzeseł;
    • Tak, jeśli przyniesie własne krzesło, a cała klasa zrzuci się na godzinną stawkę tej osoby oraz jej wyżywienie;
    • Jasne, a niby skąd mam znać te wszystkie słówka? Ktoś musi je tłumaczyć. Nawet oddam swoje krzesło;
    • Nie wiem. Idę spać.
    Lub:
    • Utwór „Żywot maturzysty poczciwego” mówi o pokonywaniu przeciwności losu przez całe roczniki absolwentów i absolwentek w kraju nad Wisłą.
    Zaznacz jedną możliwość.
    • prawda
    • fałsz
    Czemu służą tego typu pytania? Pytanie zamknięte sprawdza:
    •  umiejętność selekcji informacji;
    Wybierasz spośród podanych możliwości, to znaczy wskazujesz odpowiedź, co do której masz pewność. Oznacza to, że za Twoją decyzją stoi konkretna wiedza na dany temat oraz argumenty, czemu właśnie A, a nie D.
    • koncentrację na zagadnieniu;
    Masz kilka odpowiedzi, gdzie jedna jest właściwa. Tą wybierasz, inne odrzucasz, a selekcja przebiega w pełnym skupieniu, z uwzględnieniem „za” i „przeciw”.
    • a przede wszystkim wiedzę. Wiedza to podstawa.
    Trzeba znać się na temacie, żeby dobrze wybrać właściwą odpowiedź. Ta zaś może być tak podana, że musisz się trochę nagłowić, by ją znaleźć. Jednak jako osoba przygotowana do matury, z wiedzą i umiejętnościami na miarę egzaminu dojrzałości anno domini 2024, dasz radę.

    Odpowiedzi na pytania zamknięte, czyli oczy i umysł otwarte

    Jak udzielać odpowiedzi na pytania zamknięte?
    1. Wiedza to podstawa, a trening czyni mistrza
    Dobrze opanowany materiał to baza, na której możesz pracować z technikami odpowiadania. Najpierw naucz się zagadnień według wytycznych. Później ćwicz różne typy zadań, pytań i rodzaje odpowiedzi. Tutaj wielka rola arkuszy z poprzednich lat. Umożliwiają sprawdzenie wiedzy w ramach powtórek oraz zawierają różne typy zadań do przećwiczenia, w tym pytania zamknięte.
    1. Czytanie ze zrozumieniem (pytań i odpowiedzi)
    To bezcenna umiejętność na całe życie. Czytanie ze zrozumieniem ćwiczymy od najmłodszych klas w szkole. Mimo tego wiele osób ma z tym problem. Aby nie był on przeszkodą na maturze, trenuj czytanie i sprawdzaj, czy właściwie odbierasz treść. Najlepiej dwa razy przeczytać zadanie. Stawiaj sobie pytania: „O czym jest ten fragment?”, „Jakie są główne informacje z tym akapicie?”, „Co wynika z polecenia?” „Co mam zrobić?”.
    1. Odpowiedz sobie, zanim sprawdzisz A, B, C, D
    To będzie złota rada. Zanim przeczytasz odpowiedzi, skup się na samym pytaniu i odpowiedz sobie na nie samodzielnie w myślach. Nie zerkaj od razu na podane A, B, C, D. Zastanów się, pomyśl. Znasz odpowiedź? Teraz spójrz na odpowiedzi pod pytaniem. Widzisz tam własną? Wspaniale. Jeśli jednak nie, to uważnie przeanalizuj te podane i pamiętaj, że często trafne jest pierwsze skojarzenie.

    ***

    Pytania zamknięte mają swój urok. Przy zachowaniu powyższych zasad, odpowiesz poprawnie i sprawnie, a przy tym nie musisz już zajmować się udzielaniem odpowiedzi swoimi słowami. Wybierasz i masz. Odpowiedzi na pytania zamknięte czekają, aż je odkryjesz. Wyostrz wzrok, postaw na logiczne myślenie i odpowiadaj z pewnością osoby, która się zwyczajnie zna, bo na przedmiotach maturalnych to już zęby zjadła.  
    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Rok 2024 w życiu maturzystów — przegląd wydarzeń

    Rok się kończy. Czas na podsumowanie! Zróbmy przegląd 2024 roku pod kątem matury 2025. Co 2024 rok zmienił w życiu maturzystów i maturzystek? Ostatni rok przed egzaminem dojrzałości nie mógł być zwykły. Nie sposób się nudzić, gdy matura u drzwi. Oto przegląd 5 najważniejszych wydarzeń 2024 roku, które wiążą się z maturą 2025. Z czym […]

    Matura 2025 niejeden ma termin

    Kiedy matura 2025? Wszyscy mówią, że w maju. Tymczasem jest kilka opcji. Matura ma termin nie jeden, ani nawet nie dwa, a aż cztery w roku, a dodatkowo jest możliwość kolejnych podejść w następnych latach. Wobec tego jak to jest? Czy matura w maju to jedyna szansa — pierwsza i ostatnia? Kiedy przypadają terminy egzaminów […]

    Maturzyści i Mikołaj — egzaminy maturalne w atmosferze świąt

    Święta Bożego Narodzenia to Wigilia, prezenty i chill. Natomiast matura to egzaminy, nauka do nich, a czasem i stres. Co mają święta do matury? Jak połączyć magię świąt z atmosferą nadchodzących egzaminów? I jak święta mogą pomóc w przygotowaniach do matury?