Żak Team
Co po maturze?
4 min

Nauka zawodu po maturze — jak, gdzie, kiedy?

Treść wpisu

    Matura to egzaminy oraz czas decyzji. Co po maturze? Najczęściej wybór pada na naukę zawodu. Jest to rozsądna decyzja zgodna z realiami rynku pracy, który potrzebuje fachowców.

    Osoby zdobywające praktyczny zawód łatwiej znajdują dobrą pracę. Częściej czerpią satysfakcję z życia zawodowego. Nauka zawodu w rok, czy dwa umożliwia szybkie podjęcie pracy. To zaś pozwala na szybki rozwój zawodowy i związane z tym korzyści.

    Skoro tak, to ja to zrobić? Jak zdobyć dobry zawód po maturze? Gdzie najlepiej uczyć się zawodu oraz w jakiej formie? Kiedy się tego podjąć —  zaraz po maturze, czy może za jakiś czas?

    Jak zdobyć zawód po maturze?

    Znaczna większość absolwentów i absolwentek chce po maturze kontynuować naukę, aby zdobyć kwalifikacje zawodowe. To rozwiązanie pozwala formalnie nauczyć się profesji, uzyskać kwalifikacje oraz stosowny dyplom.

    Można też ten etap pominąć i od razu po maturze znaleźć zatrudnienie. Tę opcję często wybierają absolwenci i absolwentki techników. Posiadają nie tylko świadectwo maturalne, ale i dyplom technika, a to otwiera wiele możliwości na rynku pracy.

    Także osoby, które ukończyły licea i szkoły średnie innego typu, decydują się na podjęcie zatrudnienia zaraz po maturze. Czasem wynika to z życiowej konieczności, a czasem z czystej chęci podjęcia wyzwania. Praca zaraz po maturze uczy zawodu, ale nie tylko. Wdraża w samodzielne życie, w którym ponosimy pełną odpowiedzialność za siebie.

    A co lepsze — nauka zawodu w szkole, czy poprzez pracę? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Każda z tych opcji ma wiele zalet. Najlepiej jednak jest połączyć naukę zawodu z szybkim podjęciem pracy. Wtedy dajemy sobie szansę na wszechstronną edukację zawodową, której dobrych efektów nie trzeba długo czekać.

    Gdzie uczyć się zawodu?

    Wiemy, że najlepiej uczyć się zawodu dwutorowo, czyli z jednej strony poprzez edukację, z drugiej zaś pracę. A gdzie podjąć naukę?  Do wyboru są:

    • szkoły policealne, w tym szkoły medyczne — wymagane jest nich świadectwo ukończenia szkoły średniej;
    • kursy jednoroczne — warunkiem uczestnictwa to pełnoletniość; jedynie na kierunkach Agent celny i Rejestratorka medyczna wymaga się świadectwa ukończenia szkoły średniej
    • KKZ, czyli Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe — aby się zapisać, trzeba mieć ukończone 18 lat i wykształcenie podstawowe (świadectwo ukończenia ostatniej szkoły)

    Kiedy podjąć naukę zawodu?

    Decyzja o podjęciu kształcenia zawodowego to sprawa bardzo indywidualna. Każda osoba jest w innej sytuacji, więc trudno udzielić jednej tej samej rady wszystkim absolwentom i absolwentkom. Pewne jest jednak to, że decyzję o nauce zawodu i łączeniu ją z pracą zawsze warto rozważyć.

    Naukę zawodu w szkole policealnej lub na kursach można podjąć w każdym momencie, który sami uznajemy za odpowiedni, czyli:

    • po ukończeniu szkoły średniej (matura nie jest wymagana do szkoły policealnej, w tym medycznej)
    • po osiągnięciu pełnoletniości (w przypadku większości kursów jednorocznych oraz KKZ)
    • po podjęciu pracy, kiedy widać, że warto zdobyć lub poszerzyć kwalifikacje zawodowe, by budować swą karierę w branży
    • w trakcie studiów albo po ich ukończeniu, gdy czujemy, że wykształcenie wyższe w danym kierunku niekoniecznie da nam dobrą pracę — to się zdarza
    • niezależnie od wieku i doświadczenia zawodowego — na każdym etapie życia, kiedy potrzeba nam zawodowej zmiany; przekwalifikowanie się to fajny pomysł dla osób, które chcą robić rzeczy nowe i ciekawe

    Często okazuje się, że decyzja o pójściu do szkoły policealnej lub na kurs zawodowy, była najlepszą, jaką można było podjąć. Nauka zawodu popłaca. Tym bardziej zdobycie praktycznego zawodu w krótkim czasie otwiera możliwości. Dobry zawód daje przyszłość na rynku potrzebującym fachowców.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Wyniki matury 2025 — jak je sprawdzić? Wgląd do pracy oraz odwołanie od wyników

    Czekasz na wyniki matury 2025? Wiesz, kiedy, gdzie i jak uzyskać do nich dostęp? A może już je znasz i zastanawiasz się, co dalej? Nie zgadzasz się z wynikami i chcesz wiedzieć, co z tym zrobić?  Można starać się o wgląd do pracy, jest też opcja odwołania. Możliwości jest kilka. Warto jest je znać. Jeżeli […]

    Matura 2025 i wyniki egzaminów — mentalny detoks

    Matura 2025 za nami. Czy na pewno? Minęły terminy główne, lecz to nie koniec! Jeszcze będzie się działo. W lipcu poznamy wyniki egzaminów. Większość maturzystów i maturzystek może już odpocząć, ale część z nich jeszcze musi pozostać w gotowości. Czekają ich terminy dodatkowe w czerwcu, a niektórych jeszcze poprawki w sierpniu.

    Matura 2025 — co po terminach głównych w maju?

    Maj miesiącem matur był. Czy to oznacza, że z końcem maja mamy koniec egzaminów? I tak, i nie. To zależy. Od czego i jak to rozumieć? Jest kilka możliwych scenariuszy dla maturzystów i maturzystek po terminach głównych. Podstawowy zakłada spokojne oczekiwanie na wyniki po podejściu do egzaminów w maju, jednak są też inne. Wśród nich skorzystanie z terminów dodatkowych, odwołanie się od wyników, czy podejście do poprawki.