Żak Team
Co po maturze?
4 min

Nauka kontra praca. Jak najlepiej zdobyć zawód?

Treść wpisu

    Co wybrać po maturze? Iść do pracy, czy dalej się uczyć? Każda osoba kończąca szkołę średnią musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Co przyniesie lepszą przyszłość? A może wcale nie trzeba wybierać pomiędzy nauką a pracą, bo można je łączyć? Chodźmy sprawdzić, jak to jest.

    Nauka a praca — co wybrać?

    Kończysz szkołę średnią. Matura za Tobą. Zdana albo nie — niezależnie od wyników, czeka Cię decyzja o tym, co dalej. Uczyć się, czy pracować? Pytanie za sto punktów.

    Odpowiedź może zaskoczyć. Brzmi ona „to zależy”. Zależy? Od czego? Od kogo? Od Ciebie i Twoich oczekiwań, potrzeb i planu na życie.

    Czy chcesz poświęcić jeszcze kilka lat na naukę i skupić się na rozwijaniu wiedzy teoretycznej, czy może wolisz rozwój umiejętności praktycznych? Jedni preferują naukę poprzez teorię, inni zaś nastawieni są na praktykę i działanie. Jedno i drugie jest OK. Tu nie ma co oceniać.

    Po prostu część absolwentów zdecyduje się na studia, a inna część na pójście do pracy. Czy na tym koniec? Jasne, że nie. Jest jeszcze trzecia droga — to nauka zawodu.

    Rozważmy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

    Nauka bez pracy — plusy i minusy

    Czy od razu po maturze trzeba iść do pracy? Niekoniecznie. Jeżeli Twoja sytuacja życiowa pozwala na to, aby skupić się na edukacji, warto z tego skorzystać. A nauka niejedno ma imię. Są studia, są szkoły, wachlarz kursów oraz szkoleń.

    Poświęcenie czasu nauce i niepodejmowanie w tym okresie pracy to częsta decyzja. Najważniejszym plusem tego wariantu jest 100% czasu po maturze na samą edukację.

    Najbardziej bolesnym minusem tego rozwiązania jest brak doświadczeń zawodowych po ukończeniu nauki. CV ubogie w doświadczenie może być problemem, gdy nadejdzie czas, żeby zacząć na siebie zarabiać.

    Co zrobić, by temu zapobiec? Studia można połączyć z nauką zawodu w szkole policealnej. To fajne rozwiązanie, dzięki któremu już w trakcie nauki akademickiej zdobędziesz zawód. Oznacza to, że zyskasz konkretne uprawnienia, nauczysz się profesji, a swoje CV wzbogacisz o praktyki zawodowe. I to wszystko, zanim skończysz studia.

    Praca bez nauki — plusy i minusy

    Czy po maturze musisz się uczyć dalej? Nie ma takiego obowiązku. Możesz znaleźć pracę i jej się poświęcić. Jednak to rozwiązanie także ma swoje blaski i cienie.

    Ogromnym plusem podjęcia pracy zaraz po maturze jest życiowy progres w szybkim tempie. Zdobywasz doświadczenia, wzbogacasz swoje CV, uczysz się reguł gry na rynku pracy.

    A wady? Zaniechanie nauki po maturze może stać się przeszkodą rozwoju w pracy. Brak wykształcenia zawodowego może uniemożliwić awans albo wpłynąć na niższe zarobki.

    Co wtedy? Najlepiej zdecydować się na zdobycie uprawnień zawodowych. To nie musi być od razu po ukończeniu szkoły średniej. Decyzję o nauce zawodu możesz podjąć, gdy już znajdziesz fajną pracę, w której zechcesz się rozwijać. Wtedy wybór kierunku nauki pójdzie w parze z pracą w branży.

    Możesz z powodzeniem połączyć pracę z nauką w danym zawodzie, a tym samym poszerzyć szanse rozwój w pracy — awanse i lepsze zarobki.

    Nauka zawodu — szkoła, praca, dobra przyszłość

    Uczenie się zawodu rozwiązuje problem „nauka kontra praca”. Edukacja zawodowa nastawiona jest na praktyczną naukę umiejętności potrzebnych w pracy, praktyki zawodowe oraz uzyskanie kwalifikacji. Wiele osób uczących się zawodu już w trakcie szkoły podejmuje pracę zawodową.

    Najbogatszą ofertę nauki zawodu mają szkoły policealne. Od wielu lat cieszą się popularnością wśród absolwentów szkół średnich.

    Nauka zawodu w szkole policealnej Żak trwa rok, dwa lub dwa i pół roku. Nie wymaga zdanej matury, a otwiera wiele szans na przyszłość. Oferta zawodów jest tak bogata, że każdy znajdzie profesję dla siebie.

    W Żaku można podjąć naukę w szkole medycznej, co gwarantuje zdobycie zawodu z odpowiednimi uprawnieniami do jego wykonywania. Wciąż brakuje pracowników w zawodach medycznych. Dlatego warto kształcić się w tej branży.

    Jak widać, nie trzeba wybierać między pracą a nauką. Po co rezygnować z którejś możliwości, skoro można je połączyć i korzystać z szans.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Nauka zawodu po maturze — jak, gdzie, kiedy?

    Matura to egzaminy oraz czas decyzji. Co po maturze? Najczęściej wybór pada na naukę zawodu. Jest to rozsądna decyzja zgodna z realiami rynku pracy, który potrzebuje fachowców.

    Matura ustna 2025. Jak się przygotować?

    Egzaminy maturalne dzielą się na pisemne i ustne. Czy matura ustna jest obowiązkowa? Jakie są sposoby na skuteczne przygotowanie się do egzaminu zdawanego przed komisją? Jak dobrze wypaść na maturze ustnej? Dlaczego mówienie do siebie przed maturą jest OK oraz co lustro i żelazko mają wspólnego z egzaminami?

    Matura 2025 – zdać albo nie zdać

    Maturę można zdać albo nie zdać. Jak zdać maturę 2025? Co właściwie znaczy nie zdać egzaminów maturalnych? Jakie są warunki zdania, a jakie niezdania matury 2025? Czym się różnią niezdanie matury z jednego przedmiotu, niezdanie z co najmniej dwóch oraz unieważnienia egzaminu? Jakie są konsekwencje każdej z tych opcji?