Co po maturze?

Nauka kontra praca. Jak najlepiej zdobyć zawód?

Co wybrać po maturze? Iść do pracy, czy dalej się uczyć? Każda osoba kończąca szkołę średnią musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Co przyniesie lepszą przyszłość? A może wcale nie trzeba wybierać pomiędzy nauką a pracą, bo można je łączyć? Chodźmy sprawdzić, jak to jest.

Nauka a praca — co wybrać?

Kończysz szkołę średnią. Matura za Tobą. Zdana albo nie — niezależnie od wyników, czeka Cię decyzja o tym, co dalej. Uczyć się, czy pracować? Pytanie za sto punktów.

Odpowiedź może zaskoczyć. Brzmi ona „to zależy”. Zależy? Od czego? Od kogo? Od Ciebie i Twoich oczekiwań, potrzeb i planu na życie.

Czy chcesz poświęcić jeszcze kilka lat na naukę i skupić się na rozwijaniu wiedzy teoretycznej, czy może wolisz rozwój umiejętności praktycznych? Jedni preferują naukę poprzez teorię, inni zaś nastawieni są na praktykę i działanie. Jedno i drugie jest OK. Tu nie ma co oceniać.

Po prostu część absolwentów zdecyduje się na studia, a inna część na pójście do pracy. Czy na tym koniec? Jasne, że nie. Jest jeszcze trzecia droga — to nauka zawodu.

Rozważmy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Nauka bez pracy — plusy i minusy

Czy od razu po maturze trzeba iść do pracy? Niekoniecznie. Jeżeli Twoja sytuacja życiowa pozwala na to, aby skupić się na edukacji, warto z tego skorzystać. A nauka niejedno ma imię. Są studia, są szkoły, wachlarz kursów oraz szkoleń.

Poświęcenie czasu nauce i niepodejmowanie w tym okresie pracy to częsta decyzja. Najważniejszym plusem tego wariantu jest 100% czasu po maturze na samą edukację.

Najbardziej bolesnym minusem tego rozwiązania jest brak doświadczeń zawodowych po ukończeniu nauki. CV ubogie w doświadczenie może być problemem, gdy nadejdzie czas, żeby zacząć na siebie zarabiać.

Co zrobić, by temu zapobiec? Studia można połączyć z nauką zawodu w szkole policealnej. To fajne rozwiązanie, dzięki któremu już w trakcie nauki akademickiej zdobędziesz zawód. Oznacza to, że zyskasz konkretne uprawnienia, nauczysz się profesji, a swoje CV wzbogacisz o praktyki zawodowe. I to wszystko, zanim skończysz studia.

Praca bez nauki — plusy i minusy

Czy po maturze musisz się uczyć dalej? Nie ma takiego obowiązku. Możesz znaleźć pracę i jej się poświęcić. Jednak to rozwiązanie także ma swoje blaski i cienie.

Ogromnym plusem podjęcia pracy zaraz po maturze jest życiowy progres w szybkim tempie. Zdobywasz doświadczenia, wzbogacasz swoje CV, uczysz się reguł gry na rynku pracy.

A wady? Zaniechanie nauki po maturze może stać się przeszkodą rozwoju w pracy. Brak wykształcenia zawodowego może uniemożliwić awans albo wpłynąć na niższe zarobki.

Co wtedy? Najlepiej zdecydować się na zdobycie uprawnień zawodowych. To nie musi być od razu po ukończeniu szkoły średniej. Decyzję o nauce zawodu możesz podjąć, gdy już znajdziesz fajną pracę, w której zechcesz się rozwijać. Wtedy wybór kierunku nauki pójdzie w parze z pracą w branży.

Możesz z powodzeniem połączyć pracę z nauką w danym zawodzie, a tym samym poszerzyć szanse rozwój w pracy — awanse i lepsze zarobki.

Nauka zawodu — szkoła, praca, dobra przyszłość

Uczenie się zawodu rozwiązuje problem „nauka kontra praca”. Edukacja zawodowa nastawiona jest na praktyczną naukę umiejętności potrzebnych w pracy, praktyki zawodowe oraz uzyskanie kwalifikacji. Wiele osób uczących się zawodu już w trakcie szkoły podejmuje pracę zawodową.

Najbogatszą ofertę nauki zawodu mają szkoły policealne. Od wielu lat cieszą się popularnością wśród absolwentów szkół średnich.

Nauka zawodu w szkole policealnej Żak trwa rok, dwa lub dwa i pół roku. Nie wymaga zdanej matury, a otwiera wiele szans na przyszłość. Oferta zawodów jest tak bogata, że każdy znajdzie profesję dla siebie.

W Żaku można podjąć naukę w szkole medycznej, co gwarantuje zdobycie zawodu z odpowiednimi uprawnieniami do jego wykonywania. Wciąż brakuje pracowników w zawodach medycznych. Dlatego warto kształcić się w tej branży.

Jak widać, nie trzeba wybierać między pracą a nauką. Po co rezygnować z którejś możliwości, skoro można je połączyć i korzystać z szans.

W Internecie jest wszystko — naprawdę? Skąd czerpać wiedzę?

Aby dobrze przygotować się do egzaminów maturalnych, warto wiedzieć, z jakich źródeł korzystać. Skąd czerpać wiedzę do matury? Z Internetu! No bo skąd? OK, Internet to podstawa, lecz to wystarczy? Czy w sieci jest wszystko? Gdzie szukać offline? Słowem, z jakich źródeł korzystać podczas przygotowań do matury i nie tylko? Przygotowania do matury a fake […]

Co zdawać na maturze i jak ogarnąć chaos? Top 3 maturalne problemy 2025

Czy podejść do matury? Jakie przedmioty zdawać? Rozszerzenie czy podstawa — co wybrać? Skąd czerpać informacje o egzaminach, terminach i zasadach? Z jakich źródeł korzystać?

Klasa maturalna 2024/2025 – kalendarz i lista rzeczy do zrobienia

Klasa maturalna to przygotowania do egzaminów. To także czas decyzji. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Które przedmioty maturalne zdawać? Jak zabrać się za przygotowania do matury? Co po maturze? Jaki zawód wybrać?