Egzaminy maturalne dzielą się na pisemne i ustne. Czy matura ustna jest obowiązkowa? Jakie są sposoby na skuteczne przygotowanie się do egzaminu zdawanego przed komisją? Jak dobrze wypaść na maturze ustnej? Dlaczego mówienie do siebie przed maturą jest OK oraz co lustro i żelazko mają wspólnego z egzaminami?
Matura ustna 2025 — FAQ
Żeby było jasne — liczą się fakty. Zacznijmy od twardych danych o egzaminach ustnych 2025. Oto lista najczęściej zadawanych pytań o maturę ustną 2025 wraz z odpowiedziami bazującymi wyłącznie na wiarygodnych źródłach, czyli danych z CKE.
- Czy wszyscy muszą zdawać maturę ustną 2025?
Tak. W 2025 matura ustna jest obowiązkowa dla wszystkich osób przystępujących do egzaminu dojrzałości.
- Z jakich przedmiotów zdaje się maturę ustną?
Odbywają się egzaminy ustne z języka polskiego i wybranego języka nowożytnego — tego samego, co na egzaminie pisemnym (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski lub rosyjski).
W 2025 roku można wybrać język obcy z wymienionych, którego nie uczyliśmy się w szkole. Fajna nowość, która wielu osobom ułatwi życie.
Dwa wyżej wspomniane egzaminy ustne są powszechnym obowiązkiem. Oprócz tego jeszcze odbędą się ustne z:
- łemkowskiego jako języka mniejszości etnicznej,
- białoruskiego, litewskiego, niemieckiego i ukraińskiego jako języków mniejszości narodowej,
- kaszubskiego jako języka regionalnego.
- Czy matura ustna dzieli się na podstawę i rozszerzenie?
Egzaminy ustne zdaje się bez podziału na poziom podstawowy i rozszerzony. Obowiązuje jeden egzamin ustny z języka polskiego i jeden z języka obcego nowożytnego, najczęściej angielskiego.
W przypadku egzaminów ustnych z języków obcych przewidziano poziom dwujęzyczny dla absolwentów i absolwentek klas lub szkół dwujęzycznych.
- Czy można nie zdać matury ustnej?
A jakże, można, niestety… Na egzaminach ustnych obowiązuje próg zdawalności 30%, czyli należy uzyskać minimum 30% poprawnych odpowiedzi, aby zdać. Tak samo, jak na egzaminach pisemnych.
- Co zrobić, żeby zdać maturę ustną?
Właściwa odpowiedź jest jedna — przygotować się i to z głową. A o tym więcej poniżej.
Matura ustna — jak się przygotować, żeby zdać?
Podstawą przygotowań do egzaminów ustnych i pisemnych jest zapoznanie się z informatorami na stronie CKE. Nie ma co szukać gdzie indziej. W informatorach macie zakres wymogów określonych na bazie podstawy programowej kształcenia ogólnego (w formule 2023 z 2024 r., a w formule 2015 z 2012 r.).
Jednym z patentów na dobre przygotowanie się do matury ustnej jest ćwiczenie wypowiedzi. Chodzi o to, żeby ćwiczyć na głos — mówić do siebie najlepiej przed lustrem. Warto spróbować. W ten sposób można przerobić na przykład listę 68 pytań jawnych z języka polskiego. Czemu nie?
Ćwicz przed lustrem swój głos, postawę ciała, sposób wypowiedzi. Lustro prawdę Ci powie — czy się garbisz, robisz miny itd. Patrz w lustro i koryguj swój sposób siedzenia, mówienia, autoprezentację. Bądź sobą w wersji jak najlepiej przygotowanej do matury.
Nastaw sobie alarm, by wiedzieć, ile czasu zajmuje Twoja wypowiedź. Sprawdź, jak Ci idzie mieszczenie się w czasie przewidzianym na egzaminie.
I jeszcze jedno. Fajnie jest stosownie się ubrać na te egzaminy. Matura ustna to nie jest rewia mody, ani przegląd szafiarskich trendów, ale to oficjalne wydarzenie mające swój dress code. Na maturze obowiązuje strój galowy, czyli stonowana elegancja. Jasna bluzka/ koszula, ciemna spódnica/ spodnie, prosta sukienka/ garnitur — co kto lubi, byle schludnie. Chodzi o czyste, wyprasowane ubranie odpowiednie do okazji.
Jak widać, przygotowania do matury ustnej, to nie tylko nauka z książek. Wymagają także lustra do ćwiczeń, żelazka do wyprasowania ubrań, a przede wszystkim wiary we własne możliwości. Dobre przygotowanie do egzaminów to też praca mentalna nad swoim nastawieniem. Bądź dla siebie wsparciem. Tak osiągniesz wiele.