Kiedy matura 2025? Wszyscy mówią, że w maju. Tymczasem jest kilka opcji. Matura ma termin nie jeden, ani nawet nie dwa, a aż cztery w roku, a dodatkowo jest możliwość kolejnych podejść w następnych latach.
Wobec tego jak to jest? Czy matura w maju to jedyna szansa — pierwsza i ostatnia? Kiedy przypadają terminy egzaminów maturalnych 2025 oraz jakie są warunki uczestnictwa? Czy każda osoba podchodząca do matury może korzystać z każdego możliwego terminu?
A jeśli podejść do egzaminów jest więcej niż tylko raz, to skąd tyle emocji wokół egzaminów w maju? Czemu tylko w maju kwitną kasztany, skoro matura odbywa się jeszcze w czerwcu i sierpniu? Kto za tym stoi? Zmowa botaników, spisek rośliniarzy? To wymaga wyjaśnienia!
Matury próbne 2025
Żarty żartami, ale coś w tym jest. Choć kasztany kwitną w maju, terminy matury mają to
Zapamiętajcie tę datę: 5 maja 2025 r. — pierwszy dzień egzaminów maturalnych 2025! Terminy główne jak się zaczną, tak i się skończą, a to drugie będzie miało miejsce 24 maja. Rozłóżmy okres egzaminów maturalnych na czynniki pierwsze:
- Od 5 do 22 maja 2025 — egzaminy pisemne, gdzie obowiązkowe to:
- język polski, poziom podstawowy: 5 maja,
- matematyka, poziom podstawowy, 6 maja,
- język obcy nowożytny (do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski), poziom podstawowy: 7 maja,
- wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym (można ich zdawać od 1 do 6).
- Od 9 do 24 maja 2025 — egzaminy ustne z języka polskiego oraz obcego nowożytnego, a niektórzy jeszcze podejdą do języków mniejszości narodowych lub łemkowskiego, czy kaszubskiego.
Egzamin dojrzałości w maju owiewa legenda jedynego terminu, w którym waży się być albo nie być Twojej matury. Jedyna szansa, wyjątkowa okazja, która se ne wrati. Czy naprawdę tak jest?
Maj ma swój urok, jednak nie jest niezastąpiony. Do matury można podejść także później, o ile spełnia się wymogi. O co chodzi? Już mówimy.
Termin dodatkowy w czerwcu vs. poprawki w sierpniu oraz kolejne 5 lat
W harmonogramie matur przewidziano, że wypadki chodzą po ludziach. Nawet najlepiej przygotowanej osobie może przydarzyć się coś, co uniemożliwi jej udział w egzaminach w maju. Chodzi o sytuacje losowe (choroba, wypadek, inne nieszczęśliwe wydarzenie).
W 2025 roku matura w terminie dodatkowym odbędzie się w terminach 3 – 17 czerwca. Aby przystąpić do matury w terminie dodatkowym, trzeba złożyć wniosek do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej oraz dostać zgodę.
Natomiast w sierpniu odbędą się egzaminy poprawkowe. Prawo do poprawki zyskują osoby, które nie zdały jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej i ustnej, a jednocześnie podeszły do minimum jednego egzaminu z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Ważne, żeby żaden z egzaminów nie był unieważniony! Jeśli unieważnienie wchodzi w grę lub nie powiodło się z więcej niż jednego przedmiotu, szanse na poprawkę znikają. Natomiast pojawia się szansa podejścia do matury za rok lub w ciągu pięciu kolejnych lat.
Jak widać, matura termin ma niejeden. Niepowodzenie na egzaminach w maju nie musi oznaczać końca. Przeciwnie, to początek walki o siebie. Szans jest kilka. Łapmy je, bo niosą wiele możliwości.