Kamil
Formalności
5 min

Matura 2024 – najważniejsze fakty. Terminy, zasady i zmiany.

Treść wpisu

  Czujecie jej oddech na plecach? Jest coraz bliżej. Krok w krok za Wami i tak aż do maja. Rok szkolny 2023/2024 to jej czas! Dla niektórych pierwsza i jedyna, dla innych kolejna szansa. Oto i ona — MATURA 2024. Powitajmy ją gromkimi brawami! Co za emocje! Nie ma co ukrywać, udzielają się każdemu — Maturzystom i Maturzystkom oraz nauczycielom. A czy jest czego się bać?

  Niczego w życiu nie należy się bać, należy to zrozumieć — powiedziała Maria Skłodowska-Curie mniej więcej 100 lat temu. Bez wątpienia to było do Was, tegoroczni Maturzyści. Gdybyście więc się zastanawiali, jak bardzo przerażająca jest ta ziejąca ogniem, powleczona łuskami matura, która głów ma tyle, co egzaminów, a macek tyle, ile osób w komisjach, przypomnijcie sobie te słowa polskiej noblistki i wcielajcie je w czyn.

  Jeżeli nie warto się bać, a lepiej jest zrozumieć, ustalmy, co już wiemy i na czym stoimy. Suche fakty o maturze 2024? Voilà

  Kto może podejść do matury w 2024 r. oraz kiedy? 

  Komu zegar pokazuje za pięć dwunasta do matury 2024? Podejść do egzaminów mogą absolwenci roczników bieżących oraz maturzyści z poprzednich lat, którzy zdecydowali, że ponownie zawalczą o zdanie egzaminów lub postarają się o lepsze wyniki. W 2024 roku matura odbędzie się w dwóch formułach:

  Formuła 2023 dotyczy absolwentów:

  • 4-letnich liceów ogólnokształcących;
  • szkół artystycznych realizujących program 4-letniego liceum ogólnokształcącego;
  • 5-letnich techników;
  • branżowych szkół II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej.

  Formuła 2015 obejmuje:

  • absolwentów szkół branżowych II stopnia na podbudowie gimnazjum z roku 2023/2024;
  • absolwentów wszystkich typów szkół z poprzednich lat, a zatem: 
  • 3-letniego liceum ogólnokształcącego z lat 2005–2022,
  • szkoły artystycznej z programem 3-letniego liceum ogólnokształcącego,
  • 4-letniego technikum z lat 2006–2023,
  • branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum z lat 2022–2023,
  • liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego (to ci, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2013/2014 włącznie),
  • uzupełniających liceów ogólnokształcących (to ci, którzy ukończyli szkołę do roku 2012/2013 włącznie).

  Nic dwa razy się nie zdarza. Czasem to i dobrze. Dzięki temu w maturalnym kalendarzu mamy po jednym terminie na każde wydarzenie. 

  Tak oto egzaminacyjny maraton rozpoczyna się we wtorek 7 maja 2024. Ogólnie mówiąc, termin główny na egzaminy pisemne potrwa do 24 maja. Następnie egzaminy ustne planowane są od 11 do 25 maja. Terminy dodatkowe natomiast przypadają na 3-17 czerwca. Wielki dzień ogłoszenia wyników to 9 lipca. Egzaminy poprawkowe wypadają 20-21 sierpnia, zaś ogłoszenie wyników poprawek odbędzie się 10 września.

  Nowe zasady, czyli jakie zmiany w maturach w 2024?

  W roku szkolnym 2023/ 2024 czeka nas kilka istotnych zmian, o czym już poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. 

  Zmiana nr 1: WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

  W 2024 roku na maturze będą obowiązywać wymagania egzaminacyjne obniżone do 25 procent. Powodem tej decyzji jest  to, że nauka w warunkach pandemii była utrudniona, a to wpływa na tegorocznych maturzystów do tego stopnia, że uelastyczniono wymagania.

  Poza tym wymagania egzaminacyjne w roku 2023/2024 uwzględniają zmiany programowe, które wprowadzono wraz z reformą szkolnictwa. To w w wyniku tej ostatniej w 2024 do matury podejdzie pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników. 

  Zmiana nr 2: JĘZYK POLSKI — ILE PUNKTÓW, ILE TEKSTÓW I WYRAZÓW

  Aby zdać egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, należy uzyskać 60 punktów (a nie 70). Obowiązuje 37 tekstów (bez poezji) i 4 z zakresu szkoły podstawowej. W wypracowaniu będzie można odwołać się do dowolnej lektury obowiązkowej, zaś tekst wypracowania powinien zawierać minimum 300 wyrazów.

  Zmiana nr 3: MATEMATYKA — LICZBA PUNKTÓW ORAZ ZADAŃ

  Na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym należy uzyskać 46 punktów (a nie 50), gdzie za zadania zamknięte przewiduje się ich 29 (a nie 25), natomiast liczba zadań otwartych to 7-13 (nie 9-15). 

  Zmiana nr 4: JĘZYK OBCY — ZAKRES WYMAGAŃ I LICZBA WYRAZÓW 

  Zakres wymagań egzaminacyjnych dotyczący wybranego języka nowożytnego na poziomie podstawowym przewiduje poziom B1 biegłości językowej w skali ESOKJ, przy czym jeśli mowa o rozumieniu ze słuchu i rozumieniu tekstów pisanych, oczekuje się biegłości B1+.

  Wypowiedź pisemna musi składać się z 80-130 wyrazów (już nie ze 100-150).

  ***

  Pewne modyfikacje wprowadzono w wymaganiach dotyczących przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym, jednak to warto śledzić, kierując się indywidualnymi decyzjami o wyborze przedmiotów. Na przykład wypracowanie z historii musi zawierać 300 wyrazów (a nie 500), zaś z filozofii 300 (nie 400). To cenna informacja, gdyby w maturalnym stresie pojawiła się refleksja: wiem, że nic nie wiem. 

  Tymczasem wiemy już tyle, że w tym roku matura, a maj coraz bliżej. To jasne jak słońce, szczególnie majowe. 

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

  Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

  Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

  Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres? Matura ustna 2024 — […]

  Kalendarz matur 2024, czyli kto, co i kiedy zdaje?

  Terminy egzaminów maturalnych ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Jaki jest plan matur 2024? Kto, co i kiedy zdaje? Odpowiedzi poniżej. Dla jednych do wiadomości, a innym dla przypomnienia.