Kamil
Matura 2024
4 min

Matura 2024 – egzaminy próbne. Terminy, zasady, FAQ

Treść wpisu

    Zwykle jest tak, że ważne wydarzenie jest poprzedzone próbą generalną. To też dotyczy matur. Zanim nadejdzie maj, zakwitną kasztany i rozpoczną się egzaminy dojrzałości, maturzystów czeka próba. W grudniu, gdy pada śnieg, a najpopularniejsze drzewo to choinka, odbędą się testy diagnostyczne, czyli próbne egzaminy maturalne. To już niedługo! O co w tym chodzi? Czego, gdzie i kiedy można się spodziewać, jeśli w 2024 roku zdaje się maturę? Na co się przygotować?

    Terminy matury próbnej 2024

    Próbna edycja matury 2024 odbędzie się w grudniu 2023 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna już podała harmonogram testów diagnostycznych. Matura próbna zacznie się z przytupem, bo w Mikołajki. Przed nami trzy dni maturalnej próby:

    • w środę 6 grudnia 2023 roku — język polski na poziomie podstawowym;
    • w czwartek 7 grudnia  – matematyka na poziomie podstawowym;
    • w piątek 8 grudnia – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski).

    Wyniki egzaminów próbnych a zasady oceniania

    A co z wynikami? Arkusze z matur próbnych będą sprawdzane przez nauczycieli ze szkoły, w której podchodzisz do egzaminów. CKE podkreśla, że uzyskane wyniki nie powinny być wpisywane do dziennika, ani nie mogą mieć wpływu na oceny semestralne.

    Celem testu diagnostycznego nie jest uzyskanie oceny, ale możliwość sprawdzenia się przed właściwymi egzaminami w maju.

    CKE będzie informować o tym, jakie przyjęto zasady oceniania. Dzięki ich znajomości wiemy, według jakich kryteriów można uzyskać konkretne wyniki. Kiedy będzie można poznać zasady oceniania odpowiedzi udzielonych na maturze próbnej? Zgodnie z informacjami ogłoszonymi przez CKE:

    • 11 grudnia zostaną udostępnione zasady oceniania z języka polskiego,
    • 12 grudnia — z matematyki,
    • 13 grudnia — z języków obcych nowożytnych.

    Matura próbna 2024  — FAQ

    Co jeszcze chcesz wiedzieć o maturze próbnej? Pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Wiemy to i rozumiemy. Dlatego poniżej zebraliśmy kilka najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

    PO CO JEST MATURA PRÓBNA?

    Testy diagnostyczne są dla Ciebie, Maturzysto/ Maturzystko. Są dla Was, abyście mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, zanim przystąpicie do matury w maju. Znakomita okazja na przetestowanie siebie w tej sytuacji i wyciągnięcie wniosków, nad czym szczególnie do maja warto popracować.

    Podczas egzaminu próbnego będziecie mieli niepowtarzalną okazję przekonać się, jak idzie Wam rozwiązywanie zadań w arkuszu egzaminacyjnym w przewidzianym na to czasie. Kto nie chciałby skorzystać z takiej szansy?

    ILE CZASU TRWAJĄ EGZAMINY NA MATURZE PRÓBNEJ?

    To zależy od przedmiotu.

    • język polski:  240 minut
    • matematyka: 180  minut
    • język obcy nowożytny: 120 minut

    NA JAKIM POZIOMIE ODBYWA SIĘ MATURA PRÓBNA I CZY BĘDZIE USTNA?

    Matura próbna będzie wyłącznie na poziomie podstawowym, a egzaminy będą pisemne.

    JAKI ZAKRES MATERIAŁU BĘDZIE NA MATURZE PRÓBNEJ?

    Arkusze egzaminacyjne na maturze próbnej będą dotyczyły całości wymagań egzaminacyjnych. To oznacza, że może trafić się zadanie z materiału, którego jeszcze nie przerabialiście na lekcjach. Wynika to z tego, że testy diagnostyczne są realną próbą właściwej matury, zatem muszą dotyczyć tych samych zagadnień, co egzaminy majowe.

    CZY MATURA PRÓBNA JEST OBOWIĄZKOWA?

    Nie. Matura próbna ma charakter dobrowolny. Decyzja o organizacji egzaminów próbnych należy do szkół. Choć matura próbna nie jest obowiązkowa, znaczna większość placówek ją organizuje. Zdarza się, że szkoły organizują nie tylko testy diagnostyczne zgodne ze standardami CKE, ale dodatkowo jeszcze odbywają się inne wersje matur próbnych z różnymi wydawnictwami edukacyjnymi.

    A JEŚLI NIE ZDAM MATURY PRÓBNEJ?

    Bez obaw. Wyniki matury próbnej są informacją, a nie wyrokiem. Każdy wynik z tych egzaminów informuje o tym, w czym warto się podciągnąć i nad czym popracować więcej, a co już tylko szlifować, bo jest OK. Nawet wyniki poniżej 30% nie oznaczają, że w maju nie odniesiesz sukcesu. Jakikolwiek uzyskasz wynik, pamiętaj, że nie przesądza on w stu procentach o wynikach właściwej matury. 

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Kto się stresuje maturą i dlaczego?

    Matura stresuje. Z jakiegoś powodu te kilka egzaminów rozkłada ludzi na łopatki, przyspiesza rytm ich serc, podnosi im ciśnienie. Dlaczego tak się dzieje?

    Co robić, a czego się wystrzegać, gdy do matury jest kilka dni?

    Matura stresuje. Chcemy, czy nie, tak się dzieje. Stres powoduje, że na kilka dni przed maturą można zgubić orientację, co nam służy, a co szkodzi i właściwie co tu robić. Zróbmy w tym porządek i ustalmy raz na zawsze. Co robić na kilka dni przed maturą, ze sobą, z czasem, ze swoimi myślami? Na czym […]

    Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

    Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.