Kamil
Formalności
4 min

Matura 2024 – deklaracje, terminy i kolejne zmiany

Treść wpisu

    Hej, Maturzyści 2024 roku! Do Was te słowa! Najbliższe kilka miesięcy upłynie nam wspólnie pod znakiem przygotowań do matury. Będą Wam przyświecać hasła takie jak: terminy, deklaracje, progi zdawalności, arkusze, wyniki, a także: metody uczenia się, efektywna nauka, czy skuteczne zapamiętywanie. Oprócz nauki będzie trochę spraw do załatwienia, ale bez obaw. Nie jesteście z tym sami. Czuwamy, wspieramy, szukamy dla Was informacji i rozwiązań. Razem damy radę.

    Podstawowa zasada jest taka, że warto trzymać rękę na pulsie, czyli kontrolować sytuację. Róbmy tak, żeby nic nam nie umknęło. Będziemy razem z Wami śledzić maturalne aktualności, a gdy tylko jakieś się pojawią, damy Wam znać. Na początek sprawdźmy, co obecnie jest do załatwienia, choć rok szkolny 2023/2024 dopiero się zaczął.

    Deklaracje maturalne 2024

    Maturzyści/ Maturzystki, czas się zadeklarować, które przedmioty chcecie zdawać na maturze. Do egzaminów obowiązkowych w 2024 roku zalicza się:

    • pisemne egzaminy z języka polskiego, wybranego języka obcego nowożytnego i matematyki oraz jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym,

      oraz
    • ustne z języka polskiego oraz wybranego obcego nowożytnego.

    Uwaga! Obowiązek podejścia do egzaminów ustnych dotyczy wszystkich, czyli również osób, które podchodziły do matury w latach 2020-2022, kiedy zdawano wyłącznie pisemnie.

    Jak złożyć deklaracje maturalne? Można to zrobić:

    • online poprzez ZIU

    lub

    • w formie papierowej — wypełniony formularz należy złożyć w swojej szkole.

    Termin na złożenie deklaracji wstępnej to 02 październik 2023 roku Później można jeszcze zgłaszać zmiany co do wybranego przedmiotu lub deklarowanego poziomu egzaminu.

    Deklarację ostateczną należy zgłosić do 7 lutego 2024 roku. Jak wskazuje nazwa, nie można już jej zmienić. Ważne, by złożyć ją w takiej samej formie, co wstępną — online lub na formularzu w szkole.

    Terminy matury 2024 i progi zdawalności

    Kiedy będzie matura w 2024 roku? Zgodnie z harmonogramem w 2024 roku egzaminy maturalne będą się odbywały od 7 do 24 maja, a konkretnie:

    • 7 maja — egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym;
    • 8 maja — matematyka, egzamin pisemny na poziomie podstawowym;
    • 9 maja — egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego, a wśród nich: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski.

    Kolejne terminy egzaminów pisemnych w podanym przedziale dotyczą poziomu rozszerzonego lub dwujęzycznego. Wyjątkiem jest 17 maja, kiedy przypada egzamin pisemny z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

    A kiedy będą egzaminy ustne? Zgodnie z planem matura ustna w 2024 roku odbędzie się w terminach:

    • od 11 do 16 maja (z przerwą w niedzielę 12 maja)
    • od 20 do 25 maja

    Harmonogram matur 2024 przewiduje, że w terminie 20-21 sierpnia odbędzie się sesja poprawkowa.

    Wyniki matury 2024 zostaną ogłoszone 9 lipca. O 8:30 pojawią się w systemie ZIU.

    Ile procent poprawnych odpowiedzi trzeba zdobyć, żeby zdać maturę 2024? To minimum 30% z każdego egzaminu na poziomie podstawowym. Co ważne, przedmioty dodatkowe nie mają ustalonego progu. Oznacza to, że w ich przypadku liczy się każdy wynik uzyskany w wyniku podejścia do egzaminu.

    Matura 2025 – kolejne zmiany

    Centralna Komisja Edukacyjna informuje o zmianach zasad egzaminów maturalnych, które pojawią się za rok. Od 2025 roku na maturze będą obowiązywać wymagania z podstawy programowej. To istotna różnica, ponieważ do 2024 roku to wymagania egzaminacyjne są wiążące.

    Kolejna zmiana dotyczy progu zdawalności z rozszerzeń. Od 2025 roku z egzaminów na poziomie rozszerzonym w formule 2023 trzeba będzie zdobyć minimum 30 procent.

    Maturalna przyszłość przyniesie jeszcze więcej zmian. Na razie wiemy tyle, co powyżej. Tymczasem przed nami matura 2024 – dużo pracy, wiele różnych emocji, ogromna przygoda oraz możliwości. Ile tych ostatnich? Tego nie wie nikt.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Nauka zawodu po maturze — jak, gdzie, kiedy?

    Matura to egzaminy oraz czas decyzji. Co po maturze? Najczęściej wybór pada na naukę zawodu. Jest to rozsądna decyzja zgodna z realiami rynku pracy, który potrzebuje fachowców.

    Matura ustna 2025. Jak się przygotować?

    Egzaminy maturalne dzielą się na pisemne i ustne. Czy matura ustna jest obowiązkowa? Jakie są sposoby na skuteczne przygotowanie się do egzaminu zdawanego przed komisją? Jak dobrze wypaść na maturze ustnej? Dlaczego mówienie do siebie przed maturą jest OK oraz co lustro i żelazko mają wspólnego z egzaminami?

    Matura 2025 – zdać albo nie zdać

    Maturę można zdać albo nie zdać. Jak zdać maturę 2025? Co właściwie znaczy nie zdać egzaminów maturalnych? Jakie są warunki zdania, a jakie niezdania matury 2025? Czym się różnią niezdanie matury z jednego przedmiotu, niezdanie z co najmniej dwóch oraz unieważnienia egzaminu? Jakie są konsekwencje każdej z tych opcji?