student
Żak Team
Matura 2023
6 min

Marka własna, czyli rzeczy, o których warto pamiętać wchodząc na rynek pracy

Treść wpisu

    Marka własna, czyli rzeczy, o których warto pamiętać, wchodząc na rynek pracy.

    Bez względu na to czy jesteś dopiero co po maturze, czy też matura dopiero przed Tobą, to warto zastanowić się, co i jak robisz, żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Specjaliści od wizerunku powiedzą Ci, że budowanie marki własnej (personal branding) rozpoczyna się znacznie wcześniej aniżeli w momencie zatrudnienia. I to jest prawda, bo na Twój wizerunek składa się całokształt działań, które podejmujesz, wartości, które wyznajesz i opinia, którą mają o Tobie ludzie współpracujący z Tobą. Kompetencje, reputacja i rozpoznawalność to istotne czynniki, które budują markę osobistą. Co zatem możesz zrobić, żeby, mając 17, 18 czy 19 lat zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i wyróżnić się spośród innych osób aplikujących na to samo stanowisko?

    Przygotowałem dla Ciebie 7 wskazówek w oparciu o doświadczenie wspierania młodych ludzi w świadomym budowaniu marki osobistej.

    1. Angażuj się w działalność organizacji szkolnych i pozaszkolnych

    Szczególnie cenne są te, które dotyczą działań o charakterze społecznym na rzecz społeczności lokalnej, ochrony środowiska, dzieci lub seniorów. Bycie wolontariuszem nie tylko daje Ci szansę na poznanie nowych osób i zdobycie kontaktów przydatnych po ukończeniu szkoły, ale przede wszystkim stwarza okazję do rozwinięcia kluczowych kompetencji tj. współpraca, samodyscyplina i zarządzanie sobą w czasie. Możesz zacząć od pracy dla lokalnej organizacji np. fundacji, a następnie szukać możliwości współpracy ze znanymi, ogólnopolskimi lub międzynarodowymi podmiotami, których rozpoznawalność i zaufanie społeczne wzmocnią Twój wizerunek. Działalność szkolna też jest cennym doświadczeniem, ale być może zamiast angażować się w samorząd uczniowski lepiej jest przeznaczyć ten czas na rzecz organizacji pozaszkolnej. 

    2. Bierz udział w projektach i programach dedykowanych młodzieży

    Na rynku edukacji z roku na rok jest coraz więcej wydarzeń, które kierowane są do uczniów i uczennic szkół średnich. Niektóre z nich wymagają zgłoszenia zespołu projektowego i zaproponowania rozwiązania dla wybranego problemu społecznego. Inne opierają się na pracy indywidualnej. Nie musisz być olimpijczykiem, żeby odnieść sukces w projekcie. Tutaj liczy się nie tyle wiedza, co bystrość umysłu, kreatywność, umiejętności miękkie i zaangażowanie. Jeżeli czujesz, że olimpiady przedmiotowe nie są dla Ciebie, to koniecznie szukaj programów i projektów, które są świetną okazją do rozwinięcia kluczowych kompetencji na rynku pracy. Niejednokrotnie pracodawca woli wybrać osobę, która uczestniczyła w ogólnopolskich projektach, niż tę, która brała udział w olimpiadzie. 

    3. Ucz się języków obcych

    Z pewnością obiło Ci się o uszy sformułowanie, że znajomość języków obcych otwiera drzwi i poszerza perspektywę patrzenia. I to jest prawda! Jeżeli chcesz być konkurencyjną osobą na rynku pracy mimo 19 czy 20 lat i braku lub niewielkiego doświadczenia zawodowego, to zainwestuj czas i energię w naukę języka obcego. Współcześnie duże firmy i międzynarodowe korporacje poszukują ludzi, którzy wykazują się nie tyle dyplomem ukończenia studiów wyższych, co kompetencjami i umiejętnością swobodnej (co najmniej poziom B1+) komunikacji w innym języku, niż ojczysty. Angielski dziś stanowi niezbędne minimum, więc jego znajomość na poziomie A2 czy B1 nie jest wystarczająca. Warto zatem znać go na poziomie co najmniej B2, a do tego inny język obcy. Dzięki rozwojowi Internetu, który bazuje na tworzeniu treści (contentu) masz dostęp do darmowych, dobrych materiałów do nauki języków. Możliwość skutecznej nauki języka obcego (z domu, bez nakładów finansowych) masz na wyciągnięcie ręki. Wykorzystaj tę możliwość, bo to właśnie dzięki znajomości języków obcych możesz dostać dobrą pracę i szybko awansować w firmie.

    4. Świadomie publikuj treści i informacje o sobie w Internecie

    Jeżeli prężnie działasz na YouTube, TikToku czy Discordzie, to zastanów się, co wrzucasz do sieci i w jakim celu. W Internecie autentycznie nic nie ginie, a jedno nierozważne opublikowane video na portalu społecznościowym czy platformie może zamknąć Ci drzwi podczas rekrutacji (nie tylko w korporacji czy dużej firmie). Jeżeli masz na swoim profilu filmiki z imprez czy przedstawiające szalone pomysły, to lepiej je usuń, aby nie było łatwo na nie trafić. Nawet, jeśli Twój profil dostępny jest tylko dla znajomych.

    5. Rób mniej, a mądrzej

    Jeżeli masz tendencję do robienia wielu rzeczy, angażowania się w różne inicjatywy i przedsięwzięcia, to rozważ czy nie lepiej z czegoś zrezygnować. Wielość i mnogość działań nie zawsze jest atutem, a może po prostu być oznaką niskiej umiejętności zarządzania sobą w czasie i brakiem umiejętności nadawania priorytetów i rezygnowania ze zbędnych rzeczy. Nie musisz brać udziału w każdym konkursie, być na każdej imprezie, mieć wysokich ocen ze wszystkich przedmiotów. Mądrze zaplanuj swoją pracę w oparciu o zasoby i cel, który masz.

    6. Działaj i zdobywaj know-how

    Jeżeli, będąc w szkole średniej, tylko się uczysz tego, co na lekcje, do sprawdzianów i kartkówek, to marnujesz czas. Twoje zaangażowanie w naukę rzeczy niezwiązanych ze szkołą jest kluczowe. To często jest wysoko punktowane przez rekruterów i docenianie przez przyszłych pracodawców. Natomiast, jeżeli nie robisz nic po szkole poza spotkaniami ze znajomymi, co rozwija kompetencje kluczowe i umiejętności, to popełniasz błąd. 

    7. Pokaż się!

    Być może zdarzyło Ci się słyszeć słowa, że ,,nie warto się wychylać” albo ,,jak będziesz robić swoje, to otrzymasz docenienie”. Tak może być, ale nie musi. Najczęściej, we współczesnym świecie, nie jest. Dlatego już teraz załóż profil na LinkedIn i wykup domenę ze swoim imieniem i nazwiskiem. Myśl przyszłościowo!


    Łukasz Szeliga



    ebook co po maturze

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Co robić, a czego się wystrzegać, gdy do matury jest kilka dni?

    Matura stresuje. Chcemy, czy nie, tak się dzieje. Stres powoduje, że na kilka dni przed maturą można zgubić orientację, co nam służy, a co szkodzi i właściwie co tu robić. Zróbmy w tym porządek i ustalmy raz na zawsze. Co robić na kilka dni przed maturą, ze sobą, z czasem, ze swoimi myślami? Na czym […]

    Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

    Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

    Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

    Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres? Matura ustna 2024 — […]