Jak będzie wyglądała matura z języka polskiego 2025? Jakie będą lektury? Czy nowa lista pytań jawnych 2025 znacznie różni się od poprzednich? Czego się spodziewać w arkuszach maturalnych z polskiego na poziomie podstawowym, a czego na rozszerzeniu? Czy w 2025 będzie trudniej zdać polski? A może polski będzie łatwiejszy?
Choć już dawno temu CKE ogłosiła zmiany w egzaminach z polskiego 2025, nadal jest wiele pytań i wątpliwości. Warto zachować dystans i robić swoje. Czyli co? Jak najlepiej się przygotować oraz podejść do matury z wiarą we własne możliwości. W tym zaś pomoże baza wiedzy o egzaminach. Poniżej wykaz najważniejszych informacji o maturze z języka polskiego 2025 — proszę bardzo!
Matura 2025 z języka polskiego — info na start
Język polski to przedmiot obowiązkowy na maturze 2025, jak i w latach poprzednich. Tu bez zmian. Polski należy zdać na poziomie podstawowym w formie pisemnej oraz jako egzamin ustny bez określania poziomu. Można też go wybrać jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Czy wszyscy muszą zdawać język polski na maturze? Niby tak, lecz jednak nie do końca…
Kto nie musi zdawać polskiego na maturze 2025?
Wyjątki? Jasne, że są. Okazuje się, że wcale nie wszyscy maturzyści i maturzystki muszą przystępować do polskiego. Chodzi o to, że laureaci/ laureatki i finaliści/ finalistki olimpiad przedmiotowych są zwolnieni ze zdawania egzaminu z przedmiotu, którego dotyczyła olimpiada. Aby z tego skorzystać, należy przedstawić zaświadczenie. Kto ma na koncie olimpijskie sukcesy z języka polskiego, nie musi podchodzić do egzaminów z tego przedmiotu.
Kiedy matura z polskiego 2025?
Dla przystępujących do egzaminów liczą się terminy. Warto wiedzieć, którego dnia nie zaspać i na kiedy wyprasować elegancką koszulę lub bluzkę. Kalendarz maturalny języka polskiego prezentuje się tak:
Terminy główne:
- 5 maja 2025 — egzamin pisemny na poziomie podstawowym
- pomiędzy 9 a 24 maja 2025 — egzamin ustny w sesji głównej, (konkretny termin wyznacza szkoła)
- 21 maja — egzamin pisemny na poziomie rozszerzonym
Terminy dodatkowe:
- 3 czerwca 2025 — egzamin pisemny na poziomie podstawowy, termin dodatkowy
- pomiędzy 9 a 11 czerwca — egzamin ustny w terminie dodatkowym (dokładny podaje szkoła)
Terminy poprawkowe:
- 19 sierpnia 2025 — egzamin pisemny na poziomie podstawowym
- 20 sierpnia 2025 — egzamin ustny
Matura z polskiego 2025 — na co się przygotować?
Arkusz z polskiego na poziomie podstawowym będzie dzielił się na trzy części: czytanie ze zrozumieniem, test krytycznoliteracki oraz wypracowanie.
Od 2025 roku będzie kładziony nacisk na umiejętności praktyczne. Ważne będzie, żeby wykazać się znajomością tekstów współczesnych. Widać to na przykładzie punktacji w teście historyczno — literackim. Zadania w nim będą podzielone na dwie grupy: od literatury starożytnej do pozytywizmu — do uzyskania będzie 7 punktów oraz od Młodej Polski do literatury po 1989 roku, gdzie będzie można zdobyć 8 punktów.
Arkusz z języka polskiego na rozszerzeniu będzie składał się wypracowania oraz testu z zakresu historii i teorii literatury. Szczególnie wymagane będzie umiejętne tworzenie wypowiedzi pisemnej krótszej i dłuższej oraz wykazanie znajomości treści lektur.
A co z maturą ustną? Na egzaminie ustnym z polskiego będą dwa zadania, w tym jedno z listy 68 pytań jawnych. Ważne, że lista pytań jawnych nie obowiązuje w formule 2015.
Istotna zmiana dotyczy listy lektur, a ta została skrócona. W 2025 należy znać 13 lektur w całości, a 14 we wskazanych fragmentach. Co ciekawe, nowa lista lektur w pełni zacznie obowiązywać od 2029 roku. Do tego czasu na maturze można powołać się na lektury, które do zmian w 2025 roku były na liście utworów obowiązkowych.
***
Choć tak wiele mówi się o zmianach w maturze 2025, nie niosą one rewolucji. Zakres zmian wyznacza trendy na przyszłość w kierunku wiedzy użytecznej i umiejętności praktycznych, a to w języku polskim było, jest i będzie warte uwagi.