Żak Team
Matura 2025
4 min

Język obcy nowożytny na maturze 2025 — wybierz i zdaj!

Treść wpisu

    Język obcy nowożytny należy do przedmiotów obowiązkowych na maturze. Razem z językiem polskim i matematyką tworzy naturalny zestaw maturalny, bez którego matura nie byłaby sobą.

    Dotąd najwięcej osób zdawało na maturze język angielski. Czy w 2025 będzie tak samo? Jakie języki obce można zdawać na maturze 2025? Jakie będą zmiany w egzaminach maturalnych z języków obcych nowożytnych? Kto nie musi zdawać matury z angielskiego, niemieckiego i innych języków obcych?

    Angielski, niemiecki, a może czeski? Jaki język obcy na maturze 2025?

    Zmiany w maturze 2025 z języków obcych to istna bomba! Tak przynajmniej mogłoby się wydawać. Jednak nie ulegajmy emocjom. Gorączkowanie się przed maturą nie wychodzi na dobre. Spójrzmy na to chłodnym okiem, by ustalić, jakie zmiany zajdą i co one znaczą.

    Najważniejsza zmiana w maturze 2025 dotyczy tego, że można sobie wybrać język obcy nowożytny inny, niż ten, który mieliśmy w szkole. W mediach powstał szum, z którego dało się słyszeć, że teraz można zdawać dowolny język nowożytny. Czy to znaczy, że dosłownie każdy? Czy można zdawać maturę z języka islandzkiego, estońskiego albo paszto?

    Stop, stop! Kto aż tak puścił wodze fantazji, ten się zdziwi. O co chodzi? Od 2025 roku maturzyści i maturzystki mogą zdawać język obcy nowożytny, którego nie uczyli/ uczyły się w szkole, lecz który jest na liście CKE. To oznacza, że do języków obcych nowożytnych, z których można wybrać sobie przedmiot maturalny, zaliczają się:

    • angielski,
    • niemiecki,
    • francuski,
    • hiszpański,
    • rosyjski,
    • włoski.

    Finito. Koniec listy.

    Choć o maturze z czeskiego lub portugalskiego jednak trzeba zapomnieć, od 2025 jest wybór i to realny. Fajne jest to, że jeżeli ktoś miał w szkole angielski, lecz zdecydowanie bardziej woli na przykład niemiecki, którego uczył się dodatkowo, to ten język wybrać. Już nie trzeba podchodzić do egzaminu z języka, który z jakiegoś powodu nam nie leży, gdy mamy alternatywę w postaci innego, jaki znamy spoza nauki w szkole. No i super.

    Przypomnijmy, że do egzaminu maturalnego z angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego bądź włoskiego, nie muszą podchodzić osoby, które odniosły sukcesy na olimpiadach przedmiotowych. Laureaci/ laureatki i finaliści/ finalistki olimpiad z wymienionych języków muszą jedynie dostarczyć w tym celu zaświadczenie.

    O egzaminach i o terminach — języki obce nowożytne na maturze 2025

    Języki obce nowożytne na maturze 2025 zdaje się obowiązkowo na poziomie podstawowym oraz na egzaminie ustnym. Dodatkowo można też wybrać sobie język obcy na poziom rozszerzony. Absolwenci/ absolwentki szkół lub oddziałów dwujęzycznych podchodzą do egzaminu z języka obcego jako przedmiotu dodatkowego na poziomie dwujęzycznym.

    7 maja 2025 odbędą się egzaminy pisemne na poziomie podstawowym z angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego.

    Pozostałe terminy egzaminów na poziomie rozszerzonym podano w Komunikacie CKE o harmonogramie matur w 2025 roku.  Jednocześnie znajdziecie w nim informacje o terminach egzaminów z języków mniejszości narodowych i regionalnych, a także łaciny oraz wszelkie inne terminy z innych przedmiotów. Warto zajrzeć.

    Rzućmy okiem na zmiany w egzaminach z języków obcych nowożytnych w 2025. Po pierwsze, na poziomie podstawowym i rozszerzonym będzie więcej zadań otwartych. Z części sprawdzającej rozumienie ze słuchu znikną zadania typu prawda/ fałsz. W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej będzie do napisania e-mail lub wpis na bloga od 100 do 150 wyrazów.

    Na poziomie podstawowym będzie wymagane, by osoba zdająca władała językiem obcym na średnim poziomie biegłości językowej B1, przy czym samo rozumienie tekstu będzie oczekiwane na poziomie B1+. Natomiast na poziomie rozszerzonym będzie to odpowiednio poziom B2, a samo rozumienie tekstu na B2+. Na poziomie dwujęzycznym wymaga się biegłości na poziomie B2+, przy czym rozumienia tekstu na C1.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Język polski na maturze 2025 — to musisz wiedzieć!

    Jak będzie wyglądała matura z języka polskiego 2025? Jakie będą lektury? Czy nowa lista pytań jawnych 2025 znacznie różni się od poprzednich? Czego się spodziewać w arkuszach maturalnych z polskiego na poziomie podstawowym, a czego na rozszerzeniu? Czy w 2025 będzie trudniej zdać polski? A może polski będzie łatwiejszy?

    Matematyka na maturze 2025 — na co liczyć?

    Matematyka to królowa nauk, ale nie tylko. Wśród przedmiotów maturalnych także wiedzie prym. Na maturze dzierży władzę jako jeden z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Tak było, jest w 2025 i będzie w latach kolejnych. Dodatkowo matematyka występuje na maturze jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.

    Matura 2025 dostosowana do potrzeb — na czym to polega?

    Niektóre osoby zdające maturę mogą pisać egzaminy dłużej albo dostać odrębne arkusze egzaminacyjne. Dlaczego? Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnościami, zmagasz się z trudnościami zdrowotnymi, doświadczasz sytuacji kryzysowej lub podchodzisz do matury w Polsce, choć uczyłeś/ uczyłaś się w innym kraju, możesz zdawać maturę dostosowaną do potrzeb. Na czym to polega? Kto może podejść do matury […]