Matura zbliża się wielkimi krokami, a Ty wpadasz w coraz większą panikę? Nie ma co ukrywać: „ogarnięcie” materiału z kilku lat nauki w kilka miesięcy to wyzwanie nawet dla tych, którzy pilnie przygotowywali się do każdego testu. Jak więc powinna wyglądać powtórka do matury, żeby a) pozwoliła Ci zdać egzamin dojrzałości z dobrym wynikiem i b) nie doprowadziła Cię na skraj załamania nerwowego? Oto kilka sprawdzonych metod.
Powtórka do matury: zacznij od oceny swojego poziomu wiedzy i jej „przydatności”
Co najmniej cztery egzaminy – tyle czeka na Ciebie na maturze 2023, w tym jeden przedmiot zdajesz na rozszerzeniu. To nie jest mało. Dlatego do przygotowań do matury trzeba podejść strategicznie. Zacznij od odpowiedzi na podstawowe pytanie: w której dziedzinie czujesz się najmocniej, a w której najsłabiej?
Już wiesz? No to teraz kolejne pytanie: który z egzaminów jest dla Ciebie najważniejszy? Jeśli planujesz zdawać na studia – sprawdź, wyniki których matur będą brane pod uwagę w największym stopniu.
Przykładowo: jeżeli wybierasz się na informatykę, najważniejsze będą dla Ciebie wynik matury podstawowej z matematyki i matury rozszerzonej z jednego z przedmiotów ścisłych, który jest akceptowany przez wymarzoną uczelnię. A to oznacza, że na te egzaminy musisz położyć największy nacisk podczas przygotowań.
A co z pozostałymi? Je również musisz oczywiście zdać, ale jeżeli masz mało czasu na przygotowania, do mniej „potrzebnych” matur podejdź z planem minimum. Ważne, abyś uzyskał z nich pozytywny wynik. Reszta przy aplikacji na studia będzie miała małe znaczenie.
Powtórki do matury: opracuj plan działania
Już wiesz, jakie są Twoje priorytety w kwestii egzaminów? Czas opracować konkretny plan działania. Pamiętaj: „rzucanie się” na naukę w panice i podejmowania zakucia wszystkiego na raz skończą się porażką. Nawet, jeśli zostało Ci kilka ostatnich miesięcy, możesz je wykorzystać mądrze i bez zarywania nocek na naukę. Co jest ważne?
Przejrzyj sylabus maturalny i zobacz, czego musisz się nauczyć
Do każdego egzaminu maturalnego na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdziesz sylabus. Zostały tam określone konkretne wymagania w kwestii wiedzy i umiejętności, które musisz spełnić. Niech to one staną się dla Ciebie podstawowym wyznacznikiem do nauki.
Przeczytaj, co jest od Ciebie wymagane i spróbuj się zastanowić, które z tych zagadnień są dla Ciebie łatwe i oczywiste, które do pewnego stopnia kojarzysz, a które… niekoniecznie. Dwie ostatnie kategorie powinny się dla Ciebie stać priorytetem, a rzeczy, które już umiesz zostaw sobie do powtórki na koniec.
Zaplanuj codzienną naukę do matury
Spokojnie! Nie chodzi o to, abyś od rana do nocy siedział z nosem w książkach i notatkach. To przyniesie Ci więcej frustracji niż efektów – mózg nie lubi przeładowania. Dlatego lepiej zaplanować np. 1-2 godziny nauki codziennie, niż 12! Pamiętaj przy tym, aby:
- uczyć się każdego przedmiotu w małych porcjach – tak, aby mózg zdążył przyswoić otrzymaną wiedzę,
- „żonglować” przedmiotami – np. powtarzać przez godzinę angielski, a potem przejść do matematyki. Warto też ustalić sobie konkretne dni na naukę do każdego z egzaminów.
Nie zapominaj o powtórkach
Skuteczna nauka do matury (i do każdego innego egzaminu) jest oparta na regularnych powtórkach materiału. Zgodnie z tzw. krzywą zapominania, żeby jakiś fakt na trwałe zapisał się w Twojej pamięci (a nie został usunięty, niczym dane z RAM-u w Twoim komputerze czy smartfonie), trzeba go powtórzyć tylko i aż sześć razy:
- 10 min po nauczeniu się go,
- po ok. godzinie,
- kolejnego dnia,
- tydzień później,
- miesiąc później,
- pół roku później.
Wydaje się, że to niewykonalne? Nic bardziej mylnego! Prosty sposób? Zrób własne, krótkie notatki z każdej powtórzonej partii materiału. Już sam ten proces pobudzi Twój mózg do zapamiętywania (bo przetworzysz informacje znajdujące się w książce czy kursie online, z którego korzystasz). A potem będzie Ci łatwo po prostu rzucić okiem na notatki i odświeżyć już poznane informacje. Spróbuj i przekonaj się, jakie to skuteczne!
Nauka do matury: wykorzystaj narzędzia i materiały, które przyspieszą powtarzanie
Większość rzeczy, których będziesz się uczyć do matury, jest Ci już przynajmniej w jakimś stopniu znana. Dlatego nie musisz np. ponownie czytać tych samych lektur czy całych długich rozdziałów w podręczniku o historii. Część z nich trzeba sobie po prostu przypomnieć. A jak? Pomogą Ci:
- Twoje własne notatki,
- różnego rodzaju streszczenia i opracowania w pigułce,
- internetowe kursy do matury,
- vlogi, które znajdziesz na YouTube,
- filmy (świetne zarówno, gdy szukasz szybkiego sposobu na odświeżenie lub poznanie lektury, jak i kiedy chcesz się osłuchać z językiem obcym zdawanym na maturze).
Znajdź takie materiały, z których korzystanie sprawi Ci przynajmniej odrobinę przyjemności – wtedy nauka przestanie być przykrym obowiązkiem.
Nie zapomnij również sięgnąć do arkuszy maturalnych – zarówno tych z poprzednich lat, jak i przykładowych, przygotowanych przez ekspertów. Ich rozwiązywanie pozwoli Ci zarówno sprawdzić, ile już umiesz, jak i oswoić się z formą egzaminu. Dzięki temu na sali w maju poczujesz się znacznie pewniej.
Wypróbuj nasze metody i przekonaj się, że nie taka matura straszna jak… egzaminy na studiach. Połamania piór!