Żak Team
Jak się uczyć?
5 min

Jak poprawić pamięć, koncentrację i zapanować nad stresem podczas przygotowań do matury?

Treść wpisu

  Matura tuż-tuż? Jedyne, co dzieli Cię od sukcesu, to spokój podczas nauki i dobre techniki powtarzania. Mimo to odczuwasz nieprzyjemny ścisk w żołądku i masz wrażenie, że wszystko, co już udało Ci się przyswoić, „wyparowało” z mózgu? Bez paniki! Na pewno wcale nie jest tak źle. Aby odzyskać jasność umysłu i stan „zen”, sprawdź kilka prostych technik opisanych poniżej..

  Stres podczas przygotowań do matury – możesz go pokonać!

  Pierwszym czynnikiem, który powoduje, że Twoja pamięć może się wydawać „dziurawa”, jest stres. Chociaż w małych dawkach może motywować do działania, to w dużych – paraliżuje i sprawia, że trudno o sensowne działania. Jak możesz go „rozbroić”?

  Wykonuj ćwiczenia oddechowe

  Czujesz, że w Twoim ciele wszystko się „kotłuje” i trudno Ci skupić myśli? Serce bije jak oszalałe? To stres! Spróbuj go opanować dzięki prostym ćwiczeniom oddechowym. Jakim? Jest wiele wariantów, po które możesz sięgnąć. Usiądź wygodnie lub połóż się i np.:

  • weź głęboki wdech nosem, zatrzymaj powietrze w płucach na 3 sekundy i powoli wypuść je nosem – powtórz 10-20 razy;
  • wdychając powietrze nosem licz do 4, przytrzymaj powietrze i policz do 2, wypuść powietrze ustami i policz do 6 – powtórz 10-20 razy;
  • skoncentruj się na naturalnym rytmie oddechu; zaobserwuj, jak powietrze dociera przez nozdrza do płuc i w jaki sposób jest z niego wypychane; zwróć uwagę, jak zachowuje się Twoje ciało – pozostań w tym stanie uważności przez kilka-kilkanaście minut.

  Dzięki temu osiągniesz stan uspokojenia i relaksu.

  Zadbaj o zdrowy sen

  Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Warto się postarać! Badania potwierdzają, że odpoczynek nocny „działa cuda” zarówno w kwestii poziomu stresu jak i jakości działania funkcji poznawczych, takich jak pamięć i koncentracja.

  Co więc możesz zrobić?

  • Nie zakuwaj po nocach – to naprawdę nie ma sensu! Stracisz tylko czas i nerwy, a wiedzy w głowie pozostanie niewiele.
  • Idź spać o sensownej porze – tak, by mieć możliwość przespać 7-9 godzin. Uwaga! Uwzględnij w tym czas potrzebny na zaśnięcie. Dlatego jeśli np. masz się obudzić o 7:00 i chcesz przespać 8 godzin, w łóżku warto być już ok. 22:30!
  • Na godzinę przed snem wyłącz telefon i inne „przeszkadzacze” – nawet jeśli masz w smartfonie filtr czerwonego światła, przeglądanie TikToka czy pisanie ze znajomymi tuż przed zaśnięciem zadziała pobudzająco. W efekcie będzie Ci trudniej szybko zasnąć i zapaść w głęboki sen.
  • Nie przesadzaj z kawą i energetykami – jeżeli potrzebujesz wzmocnienia umysłu i więcej energii, pomyśl raczej o włączeniu do diety orzechów, ryb i owoców morza, produktów pełnoziarnistych, a także warzyw i owoców. Zdrowa dieta popłaca!

  Jak wzmocnić pamięć i koncentrację przed maturą?

  Już wiesz, że na pamięć i koncentrację dobrze robią zdrowy sen i dobrze zbilansowana dieta. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić, aby pomóc sobie w nauce. Jakie jeszcze techniki warto wykorzystać?

  Zadbaj o ruch

  Egzamin już niebawem, więc zaszywasz się przy biurku lub na kanapie i wkuwasz przez cały dzień? Zły pomysł! Twój mózg potrzebuje dotlenienia! To jeden z powodów, dla których warto zaplanować jakąś aktywność.

  Jaką? Wszystko zależy od tego, co lubisz! Może wystarczyć nawet prosty spacer, np. do pobliskiego parku. Możesz też np.:

  • pojeździć na rowerze,
  • wyskoczyć ze znajomymi na rolki,
  • pograć w kosza lub w siatkówkę,
  • wybrać się do parku trampolin,
  • wykonać ulubiony zestaw ćwiczeń w domu.

  To ważne, ponieważ przy okazji rozładujesz napięcie i zajmiesz umysł czymś innym niż nauka. Spróbuj, a szybko zobaczysz różnicę!

  Rób przerwy w nauce

  Siedzenie „ciągiem” przez 8-10 godzin przy książkach i notatkach może Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc. Już mniej więcej po godzinie Twój mózg zacznie się – oczywiście metaforycznie – zamieniać w „galaretkę”. Z każdą kolejną minutą Twoja frustracja będzie rosnąć, a skupienie spadać.

  Jak temu zapobiec, jeśli przed Tobą naprawdę dużo materiału do powtarzania? Zaplanuj przerwy! Możesz np. zastosować technikę „pomodoro”, w której:

  • uczysz się przez 25 minut, a potem robisz 5 minut przerwy;
  • po 4 takich cyklach robisz sobie dłuższą przerwę – 15 minutową;
  • wykonujesz 2 czy 3 takie większe serie i robisz godzinę odpoczynku.

  Ile pouczysz się, jeśli wykonasz 3 serie zgodnie z powyższym formatem? Łącznie potrwają one 6,5 godziny, z czego ok. 5 godzin poświęcisz na naukę. Gwarantujemy jednak, że wcale tego nie odczujesz, bo dasz mózgowi czas na „reset” i przetworzenie informacji.

  Jak widzisz, wcale nie musisz wprowadzać rewolucyjnych zmian w procesie uczenia się, aby zniwelować stres przed maturą i pozbyć się problemów z koncentracją. Wypróbuj nasze proste sposoby i podejdź do egzaminu ze spokojem. Trzymamy za Ciebie kciuki!

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]