Żak Team
Matura 2025
4 min

Jak nauczyć się uczenia? O przygotowaniach do matury

Treść wpisu

    Czas się uczyć do matury 2025! Co to właściwie znaczy? Na czym polega skuteczne uczenie się? Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Jakie metody nauki są najlepsze? Czy techniki uczenia się mogą zdziałać cuda?

    Czy umiesz się uczyć?

    Czy zastanawiałeś/ zastanawiałaś się kiedyś nad tym, czy potrafisz się uczyć? Pytanie może dziwić, bo skoro tyle lat się uczysz, że przystępujesz do matury, to masz doświadczenie w uczeniu się.

    Chodzi jednak o co innego. Czy zdarza się, że spędzasz nad książkami/ przy laptopie kilka godzin, po których nadal nie ogarniasz materiału? Ślęczysz nad czymś pół dnia, a efektów nie widać? Nie pamiętasz wzorów, dat, ciągu zdarzeń?

    Możliwe, że trudno Ci się skupić lub z powodu stresu masz problemy z zapamiętywaniem.  Może potrzebujesz wsparcia w sposobie uczenia się. Każdy z nas ma inne predyspozycje. Jedni lepiej uczą się ze słuchu, inni muszą sobie zapisać informację, żeby zapamiętać. Jeszcze inni najlepiej przyswajają wiedzę, gdy są w ruchu.

    Najważniejsze to opracować swój schemat działania, a później za nim podążać w okresie przygotowań do matury. W tym zaś może pomóc zbiór prostych reguł.

    Nauka do matury — zasady

    Kilka uniwersalnych rad, jak się uczyć skutecznie:

    1. Zaplanuj naukę i sprawdzaj swe wyniki

    To znaczy, zaplanuj czas w ciągu dnia oraz jak długo będziesz się uczyć. Ustal też, w jaki sposób będziesz sprawdzać swoje rezultaty.

    Może poprosisz kogoś z rodziny o odpytywanie z materiału? Może umówisz się na to ze znajomymi? A może wolisz się nagrywać, a później odsłuchać, żeby ocenić?

    Cokolwiek wybierzesz, dbaj o regularne sprawdzanie efektów swojej pracy. Dzięki temu ocenisz swoją skuteczność. W razie potrzeby zmienisz coś w swej metodzie, żeby ją na bieżąco ulepszać.

    2. Zorganizuj się

    Odłóż na bok inne sprawy. Postanów, że teraz jest czas na wyzwanie MATURA 2025. Poświęcasz się przygotowaniom do egzaminów. Tak decydujesz, bo czujesz, że trzeba. Wiesz, że to ma sens i bierzesz to na klatę.

    Zorganizuj sobie stałe miejsce do uczenia się. Zadbaj o potrzebne akcesoria — podręczniki, notatki, przybory do pisania  itp. przybory do pisania — żeby mieć pod ręką wszystko, czego będziesz potrzebować.

    Fajnie jest zwrócić uwagę na swą dietę. Niektóre produkty spożywcze wspomagają uczenie się, a inne przeciwnie. Gorzka czekolada, kakao, orzechy mile widziane. Słodycze, pizza XXL z podwójnym serem, czy parówki z majonezem na początek dnia to już raczej niekoniecznie…

    3. Precz rozpraszacze!

    Scrollowanie, przeglądanie, konsumowanie contentów — zostaw to. Tego nie potrzebujesz. Za to spokoju, warunków do skupienia się i czasu na naukę — jak najbardziej tak. O to warto zadbać, jeśli zamierzasz zdać tę maturę.

    4. Najpierw trudne, później łatwe i powtórka

    Stara zasada ustalenia priorytetów ciągle żywa. Najwięcej czasu i uwagi poświęć tym tematom, które dotąd najsłabiej Ci szły.

    Najtrudniejsze = najważniejsze, a to łatwe jest na deser. To logiczne, że najwięcej pracy włożysz w materiał, którego na razie nie ogarniasz. Na tym się skup. Łatwiejsze zagadnienia wymagają powtórki, ale nie zakuwania, zatem nie bierz ich na pierwszy ogień, tylko zostaw je na później.

    Pamiętaj o powtórkach. Powtarzanie materiału to ważna część nauki oraz źródło satysfakcji, gdy widzisz, że coraz więcej umiesz.

    5. Technika nauki najlepsza dla Ciebie

    Pomodoro, mapy myśli albo interwały — technik nauki jest wiele. Cudów jednak nie ma. Żadna technika nauki, nawet najlepsza, nie powoduje, że wiedza pojawi się samoistnie, a arkusze się rozwiążą.

    Techniki nauki pomagają w opanowaniu materiału. Skracają czas potrzebny na jego przyswojenie. Umożliwiają szybsze zrozumienie.

    Nie sprawią jednak, że nie trzeba wkładać pracy w przygotowania do matury. Można jednak sobie to ułatwić właśnie dzięki wybraniu techniki najlepszej dla siebie.

    Nie ma technik dobrych dla wszystkich, bo każdy z nas ma swe predyspozycje. Warto o tym pamiętać, szukając sposobu na naukę.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Matura 2025 i wyniki egzaminów — mentalny detoks

    Matura 2025 za nami. Czy na pewno? Minęły terminy główne, lecz to nie koniec! Jeszcze będzie się działo. W lipcu poznamy wyniki egzaminów. Większość maturzystów i maturzystek może już odpocząć, ale część z nich jeszcze musi pozostać w gotowości. Czekają ich terminy dodatkowe w czerwcu, a niektórych jeszcze poprawki w sierpniu.

    Matura 2025 — co po terminach głównych w maju?

    Maj miesiącem matur był. Czy to oznacza, że z końcem maja mamy koniec egzaminów? I tak, i nie. To zależy. Od czego i jak to rozumieć? Jest kilka możliwych scenariuszy dla maturzystów i maturzystek po terminach głównych. Podstawowy zakłada spokojne oczekiwanie na wyniki po podejściu do egzaminów w maju, jednak są też inne. Wśród nich skorzystanie z terminów dodatkowych, odwołanie się od wyników, czy podejście do poprawki.

    Lista rzeczy do zrobienia po maturze

    Co po maturze? Po egzaminach maturalnych przychodzi czas na inne zajęcia niż nauka i przygotowania do maturalnego maratonu. Każda osoba podchodząca do matury ma tysiąc pomysłów na rzeczy do zrobienia po egzaminach. Wreszcie będzie czas na wszystko, na co przed maturą go nie było. Tak sobie myślimy. A co nam z tego wychodzi?