Żak Team
Egzaminy próbne 2025
4 min

Egzaminy próbne, czyli przymiarka do matury 2025

Treść wpisu

    Matura próbna już blisko. To znakomita okazja, żeby sprawdzić siebie. Poza tym to unikalna szansa, by na własne oczy zobaczyć, jak matura wygląda i z czym to się je.

    Jakie są terminy i cele maturalnych egzaminów próbnych? Szybka rewizja sytuacji — specjalnie dla Was sprawdzamy! Voilà!

    Kiedy odbędzie się matura próbna?

    W roku szkolnym 2024/2025 CKE organizuje matury próbne od 5 do 17 grudnia, czyli tuż przed świętami. Dzięki temu tegoroczni Maturzyści i Maturzystki dostaną wyjątkowy prezent. Będzie to garść informacji o tym, jak sobie radzą z egzaminami, co już potrafią, a co wymaga jeszcze ich pracy oraz jak działa na nich stres. Świąteczny pakiet wiedzy o sobie.

    Egzaminy odbędą się w dniach:

    • 5 XII — język obcy nowożytny na poziomie podstawowym (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski);
    • 6 XII — matematyka (p. p.) rano, a po południu j. łaciński i kultura antyczna oraz języki mniejszości narodowych (p.p.);
    • 9 XII — j. polski (p.p.) i języki mniejszości narodowych (p.r.);
    • 10 XII — biologia, informatyka i filozofia;
    • 11 XII — geografia oraz j. angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (poziom dwujęzyczny);
    • 12 XII — matematyka (p.p.) i historia;
    • 13 XII — j. angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (p.r.) oraz fizyka;
    • 16 XII — chemia i wiedza o społeczeństwie;
    • 17 XII — j. polski (p.r), historia muzyki i historia sztuki.

    Matura próbna prawdę Ci powie

    Najważniejsze cele próbnych egzaminów to:

    1.     Sprawdzenie wiedzy. Twojej wiedzy maturalnej

    Pamiętaj, że w maturze próbnej nie chodzi o wyniki! Nie będzie ocen, ani konsekwencji w postaci karnego jeżyka, czy szklanki soku z cytryny do wypicia duszkiem. Nie będzie też kwiatów, ani czekoladek dla zwycięzców. Zero oceniania.

    Wyniki matury próbnej są dla Ciebie, Maturzystko/ Maturzysto, Osobo Zdająca w 2025 roku. Żeby było wiadomo, czego musisz się pouczyć więcej lub mniej. Przyznasz, że fajnie będzie to ustalić. Dzięki temu jeszcze lepiej przygotujesz się do egzaminów w maju.

    Jednocześnie możesz liczyć na pomoc ze strony nauczycieli, bo oni także na podstawie matur próbnych dowiedzą się, na co muszą zwrócić uwagę, towarzysząc swoim uczniom w przygotowaniach do matury.

    2.     Symulacja egzaminu, czyli laboratorium matury

    W maturze próbnej bardzo ważne jest samo doświadczenie egzaminu. Chodzi o to, że masz okazję wziąć udział w swoistej symulacji, a może nawet eksperymencie na żywym organizmie, jakim jesteś właśnie Ty.

    Nie czuj się jednak jak królik doświadczalny. Bez obaw. W przypadku matury cała ta próba jest pod dobrą kontrolą. Chodzi o to, że będziesz mieć okazję na sprawdzenie formuły egzaminu w praktyce.

    Samodzielnie przekonasz się, jak to będzie zasiąść na sali egzaminacyjnej. Dostaniesz arkusz, weźmiesz głęboki oddech maturalnego powietrza i sprawdzisz, jakie są zadania. Przetestujesz, czy mieścisz się w czasie przeznaczonym na udzielenie odpowiedzi. Zobaczysz, co i jak z tą maturą w praktyce oraz jak się w tym odnajdujesz.

    3.     Test emocji, stresu oraz motywacji

    Matura próbna pokaże, czy stres stanowi dla Ciebie wyzwanie. Ważne, by wiedzieć, jak reagujesz na egzamin — czy denerwujesz się za bardzo, czy może tylko trochę. Czy stres odbiera Ci jasność umysłu, czy raczej Cię mobilizuje, a więc pomaga? Dzięki maturze próbnej sprawdzisz to na sobie.

    Dodatkowo sprawdzisz swą motywację. Zobaczysz, czy egzamin próbny wyzwoli w Tobie energię do dalszej pracy, czy może pojawi się u Ciebie chęć rezygnacji. Jeżeli to drugie, koniecznie się tym zajmij. Jak w przypadku zbyt silnego stresu, tak i z rezygnacją/ lękiem/ chęcią poddania się, zgłoś się do pedagoga, psychologa, zaufanego nauczyciela i porozmawiaj. Sięgnij po poradnik, jak sobie radzić z emocjami.

    Weź na serio swe reakcje, by mieć ich świadomość i nie dać się im zaskoczyć na maturze w maju. To jest do zrobienia.

     

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Wyniki matury 2025 — jak je sprawdzić? Wgląd do pracy oraz odwołanie od wyników

    Czekasz na wyniki matury 2025? Wiesz, kiedy, gdzie i jak uzyskać do nich dostęp? A może już je znasz i zastanawiasz się, co dalej? Nie zgadzasz się z wynikami i chcesz wiedzieć, co z tym zrobić?  Można starać się o wgląd do pracy, jest też opcja odwołania. Możliwości jest kilka. Warto jest je znać. Jeżeli […]

    Matura 2025 i wyniki egzaminów — mentalny detoks

    Matura 2025 za nami. Czy na pewno? Minęły terminy główne, lecz to nie koniec! Jeszcze będzie się działo. W lipcu poznamy wyniki egzaminów. Większość maturzystów i maturzystek może już odpocząć, ale część z nich jeszcze musi pozostać w gotowości. Czekają ich terminy dodatkowe w czerwcu, a niektórych jeszcze poprawki w sierpniu.

    Matura 2025 — co po terminach głównych w maju?

    Maj miesiącem matur był. Czy to oznacza, że z końcem maja mamy koniec egzaminów? I tak, i nie. To zależy. Od czego i jak to rozumieć? Jest kilka możliwych scenariuszy dla maturzystów i maturzystek po terminach głównych. Podstawowy zakłada spokojne oczekiwanie na wyniki po podejściu do egzaminów w maju, jednak są też inne. Wśród nich skorzystanie z terminów dodatkowych, odwołanie się od wyników, czy podejście do poprawki.