Matura 2024

Czy trzeba zdawać angielski? Matura 2024 i język obcy nowożytny

Koniec języka za przewodnika — mówi przysłowie. Chodzi o to, żeby bez wahania pytać, jeśli czegoś się nie wie. A skoro tak, to jest dobry moment, żeby poszukać  odpowiedzi na pytania o języki obce na maturze w 2024 roku. Czy egzamin z języka obcego jest obowiązkowy? Czy trzeba zdawać angielski? Czy każdy musi podchodzić do ustnego? Co warto wiedzieć wymaganiach na maturze z języków obcych?

Czy angielski to must-have?

Egzamin z języka obcego nowożytnego jest obowiązkowy zarówno w części pisemnej, jak i ustnej. Czy to musi być angielski? Nie jest to konieczne.  Można wybrać spośród poniżej wymienionych:
    • angielski,
    • francuski,
    • hiszpański,
    • niemiecki,
    • rosyjski,
    • włoski.
    Te języki nowożytne można zdawać na maturze. Choć angielski to nie obowiązek, to zdecydowanie uchodzi on za faworyta. W 2023 roku wybrało go ponad 90% zdających, w tym 78% w formule 2023. Nie inaczej w poprzednich latach również wiódł prym.

Kiedy przyjść oraz z czym i jak długo to potrwa?

Matura 2024 z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym odbędzie się 9 maja 2024. Egzaminy pisemne potrwają 120 minut. Miłośnicy języka Shakespeare’a tego dnia nie pośpią, bo już o godzinie 9.00 rozpocznie się egzamin pisemny z angielskiego. Zwolennicy pozostałych języków nowożytnych (francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego oraz włoskiego) też od rana będą w gotowości, bo choć ich egzamin odbędzie się o 14.00, to wyczekiwać go będą od świtu. Egzaminy ustne odbędą się zgodnie z harmonogramami przyjętymi w szkołach w terminach 11-16 maja oraz 20-25 maja 2024. Na egzamin ustny przewidziano 15 minut. Co zabrać na egzaminy z języków nowożytnych? Można, a nawet trzeba mieć przy sobie dowód osobisty oraz długopis lub pióro z czarnym tuszem. Innych pomocy nie przewidziano. Należy zabrać wiarę w siebie i czuć grunt pod nogami. Niech język giętki wyrazi wszystko, co pomyśli głowa.

Próg zdawalności i wymagania

Aby zdać egzamin pisemny na poziomie podstawowym z języka obcego nowożytnego, należy uzyskać 30% poprawnych odpowiedzi. Tak samo w części ustnej 30% to próg zdawalności. Matura 2024 odbędzie się w dwóch formułach. Do formuły 2023 przystąpią absolwenci liceum, technikum i szkoły branżowej. W formule 2015 natomiast zdawać będą osoby, które w roku 2023/2024 ukończą szkołę branżową II stopnia na podbudowie gimnazjum, a także absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych. Jakie są wymagania wobec zdających? Rok 2024 to ostatni, kiedy egzaminy w obydwu formułach będą przeprowadzane na bazie ograniczonych wymagań podstawy programowej. CKE opublikowała informatory odpowiednio dla formuły 2023 i formuły 2015, gdzie znajdują się szczegóły dotyczące każdego przedmiotu. Co do części pisemnej egzaminów z języków obcych nowożytnych:

Formuła 2023

• Oczekuje się średniego poziomu biegłości językowej (w skali ESOKJ) -B1 w wypowiedziach pisemnych oraz B1+ w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych.
    • Maksymalna możliwa do uzyskania liczba punktów: 60, gdzie z  pytań zamkniętych: 32–38 pkt, zaś z zadań otwartych: 28–22 punktów.
    • W części pisemnej na zdających czeka test i wy
      • Test składa się z rozumienia ze słuchu (15 zadań), rozumienia tekstów pisanych (20 zadań) i części sprawdzającej znajomość środków językowych (leksykalno-gramatycznych, 13 zadań).
      • Wypracowanie powinno zawierać od 80 do 130 wyrazów.

Formuła 2015

• Oczekuje się średniego poziomu biegłości językowej (w skali ESOKJ) -A2 w wypowiedziach pisemnych oraz B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych.
    • Maksymalna możliwa do uzyskania liczba punktów: 50, gdzie z  pytań zamkniętych: 40 pkt, zaś z zadań otwartych: 10 punktów.
    • W części pisemnej na zdających czeka
      • Test składa się z rozumienia ze słuchu (3-4 zadania), rozumienia tekstów pisanych (3-4 zadania) i części sprawdzającej znajomość środków językowych (leksykalno-gramatycznych, 2-3 zadania).
      • Wypracowanie powinno zawierać od 80 do 130 wyrazów.
    Egzaminy ustne obowiązujące w obydwu formułach będą polegały na udzieleniu odpowiedzi na wylosowany zestaw trzech pytań. Można uzyskać maksymalnie 30 punktów.