Podchodzisz do matury 2025? Akceptujesz jej reguły. Część z nich dotyczy przygotowania, inna część zachowania. Czy znasz je wszystkie?
W trakcie matury nie warto przeszkadzać innym zdającym, burzyć porządku, ani zakłócać przebiegu egzaminu, bo w ten sposób można dorobić się unieważnienia egzaminu. To przekreśla szansę na zdanie matury w roku bieżącym. Z powodu unieważnienia kolejny raz można podejść do egzaminów dopiero w przyszłym roku.
Może się zdarzyć, że ktoś nieświadomie zrobi coś nie tak, czym ściągnie na siebie kłopoty. Dlatego fajnie jest wiedzieć, czego nie wolno robić w trakcie egzaminów maturalnych.
Aby nie było wątpliwości, zebraliśmy najczęściej zadawane pytania w tej sprawie. Ich wykaz z odpowiedziami poniżej. Kilka FAQ nie zaszkodzi, a pomoże dobrze wypaść.
1. Czy można korzystać z własnych pomocy naukowych, przyborów lub urządzeń?
Zasadniczo to nie, ale są wyjątki. Zależy, o czym konkretnie mowa.
Nie można wnosić na salę egzaminacyjną telefonów i innych urządzeń służących do przekazywania informacji, starodawnych ściąg offline (!), ani maskotek, czy talizmanów.
Regulacje dotyczące przyborów, pomocy naukowych i innych akcesoriów na maturze zostały zawarte w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2025 roku.
Z tego dokumentu wynika, że są sytuacje, w których na maturze można mieć własne pomoce. Na przykład linijka, cyrkiel i kalkulator prosty są potrzebne na egzaminach z matematyki. Kalkulator naukowy zabierasz na chemię i na fizykę. Na historii możesz korzystać z lupy.
O tym, które przybory należy mieć własne, a które zapewnia szkoła, informują też dyrektorzy szkół w stosownych terminach przed maturą.
Jeżeli przed maturą zgłosisz, że w trakcie egzaminów musisz mieć przy sobie jakieś urządzenie np. monitorujące stan zdrowia, a przy tym przedstawisz odpowiednie zaświadczenie lekarskie, możesz uzyskać na to pozwolenie.
Pamiętaj, że chodzi wyłącznie o uzasadnione przypadki, w których konkretne powody przemawiają za potrzebą używania jakiegoś urządzenia lub pomocy.
2. Czy można pić wodę w trakcie egzaminu?
Można wnieść na salę egzaminacyjną małą butelkę wody. Ważne, żeby nie było na niej etykiety. Żeby nie było nieporozumień, warto tę butelkę pokazać podczas sprawdzania dokumentu tożsamości. Lepiej zgłosić wcześniej, niż później się stresować, gdy w trakcie egzaminu ktoś z komisji zainteresuje się tą wodą.
3. Czy można rozmawiać podczas matury?
Zależy z kim i o czym. Zasadniczo to nie można, żeby nie przeszkadzać innym osobom, ani nie narażać się na podejrzenia, że ktoś komuś podpowiada w trakcie egzaminu.
Jednak jeśli pojawi się taka potrzeba, by o coś zapytać komisję, poprosić o wyjście do toalety albo zgłosić cokolwiek innego, zanim się odezwiesz, podnieś rękę. Tak dasz sygnał, że jest sprawa. Prawdopodobnie ktoś z komisji do Ciebie podejdzie, by po cichu można było z Tobą porozmawiać.
4. Czy w trakcie egzaminu maturalnego można pójść do toalety?
Mus to mus, nic nie poradzisz. Pamiętaj jednak, że na egzaminie maturalnym nie możesz po prostu wyjść z sali, bo takie zachowanie będzie uznane za ostateczne zakończenie przez Ciebie egzaminu.
Ważne, żeby najpierw podnieść rękę i zgłosić osobie z komisji, że musisz wyjść. Ktoś z komisji pójdzie z Tobą. To matura. To poważna sytuacja, w której wyjście do łazienki staje się procedurą. Pamiętaj, by jej przestrzegać.
5. Czy można wyjść przed zakończeniem czasu egzaminu?
Można. Kto wcześniej skończył rozwiązywanie zadań i uważa, że z jego / jej strony to by było na tyle i nie ma co tu siedzieć, ma prawo wcześniej opuścić salę. Jest to droga w jedną stronę. Nie można się rozmyślić i wrócić do sali.