Dzieje się. W temacie rozwoju zawodowego i osobistego ciągle coś nowego. Czy słyszeliście już o mikrokompetencjach? Wiecie, czym są i co oznaczają? Nadążacie za hot nowinkami? Sprawdźmy najnowsze trendy w rozwoju zawodowym i osobistym, zanim staną się passé.
Rozwój po maturze na własnych zasadach
Czy matura to definitywny koniec nauki? Nawet jeśli po egzaminach nie planujesz iść do szkoły, czy na studia, nauka Cię nie ominie. Przed maturą, do matury, po maturze — uczenie się nie ma końca.
Na różne sposoby uczymy się przez całe życie. Może się to wiązać z edukacją w szkole, nauką na kursach, nabywaniem wiedzy w praktyce zawodowej, uczeniem się z życiowego doświadczenia.
Rozwój niejedno ma imię, a życiowy progres może przebiegać na rozmaite sposoby. Ważne, że po maturze to Ty decydujesz, w którą stronę chcesz iść i na co się decydujesz.
Lifelong learning, czyli całe życie jest nauką
Większość z nas słyszała kształceniu ustawicznym, czyli uczeniu się przez całe życie (lifelong learning). Głównie chodzi tu o doskonalenie zawodowe, czyli kończenie kolejnych kierunków nauki, dokształcanie się na kursach, zdobywanie nowych kompetencji i uprawnień, uzupełnianie i poszerzanie wiedzy zawodowej.
Doskonalenie zawodowe idzie w parze z rozwojem osobistym. I odwrotnie. Progres mentalny motywuje do dokształcania się.
Obecnie tematyka rozwojowa przeżywa swój rozkwit. Wiele osób koncentruje się na pracy nad swym myśleniem, zachowaniami, życiowymi wyborami, aby znaleźć swą drogę.
Tego rodzaju praca nad sobą budzi motywację do zmiany zawodu lub poszerzania posiadanych kompetencji. Coraz częściej mówi się o zdobywaniu mikrokompetencji. O co w tym chodzi?
Czego się uczyć po maturze? Mikrokompetencje
Kompetencje to „zakres czyjejś wiedzy, umiejętności i doświadczenia” – podaje Słownik Języka Polskiego PWN. Mieć zakres kompetencji oznacza, że posiadamy wiedzę oraz umiejętności potrzebne do wykonywania zawodu lub zajmowania stanowiska pracy.
Mikrokompetencje to mniejszy zakres wiedzy, umiejętności i doświadczenia, skoncentrowany na jakiejś części kompetencji.
Posiadać mikrokompetencje oznacza, że po prostu na czymś się znasz, coś umiesz zrobić i nie jest to koniecznie związane z Twoim zawodem, tylko jest przydatne też na innych stanowiskach i w innych miejscach pracy. To coś, dzięki czemu „poradzisz sobie w życiu”.
Przykład? Technik administracji, który/ która ma bzika na punkcie Excela. Ciągle się z niego szkoli, poznaje kolejne funkcje, aż w końcu staje się magikiem od Excela. Umiejętności związane z pracą w Excelu to mikrokompetencja, która pozwala elastycznie kierować karierą zawodową. Takiego speca od Excela każda firma chciałaby mieć.
Rola mikrokompetencji oraz ich potencjał
Po maturze warto zdobywać mikrokompetencje, czyli wyspecjalizować się w umiejętnościach wynikających z hobby, predyspozycji osobistych, talentów, zajawek. One mogą być kluczowe w rozwoju zawodowym.
Szczególnie obecnie na rynku pracy panuje trend, zgodnie z którym liczy się to, co umiesz, a niekoniecznie to, jaki kierunek masz ukończony.
To oznacza, że warto inwestować czas w rozwój swoich naturalnych predyspozycji. Jeżeli obecnie uczysz się zawodu lub już w nim pracujesz, a mimo tego interesuje Cię coś jeszcze innego, nie rezygnuj z tego hobby. Może połączysz swój zawód z tą szczególną umiejętnością? Może będziesz z niej szkolić innych? Założysz firmę tym się zajmującą? Nie jest to wykluczone.
Dzięki mikrokompetencjom zwiększasz swoje szanse na rynku pracy. Nawet niepozorne umiejętności z czasem mogą stać się bazą Twojej marki własnej i podstawą sukcesu.