Żak Team
Formalności
4 min

Co zabrać na maturę 2025? Niezbędnik maturalny

Treść wpisu

    Co można mieć przy sobie na maturze? Jakie rzeczy obowiązkowo należy zabrać, a jakich kategorycznie nie wolno wnieść na salę? O czym pamiętać, pakując się do wyjścia na egzamin? Czy w 2025 można mieć przy sobie na maturze więcej, niż w poprzednich latach?

    Poniżej przewodnik dla maturzystów i maturzystek 2025 z listą rzeczy, które mieć przy sobie muszą oraz z których mogą korzystać w ramach egzaminów.

    Co koniecznie zabrać na maturę?

    Są takie rzeczy, bez których matura się nie odbędzie. To znaczy, bez których nie weźmiesz udziału w egzaminie. Do maturalnych must-have należą:

    • dokument tożsamości z aktualnym zdjęciem — dowód osobisty lub paszport (legitymacja szkolna lub prawo jazdy nie wchodzą w grę)
    • przybory do pisania na czarno — długopis z czarnym wkładem lub pióro z czarnym atramentem; najlepiej wziąć ich kilka (jakby któryś nagle przestał pisać…)

    Od 2025 roku osoby borykające się z chorobami przewlekłymi, chore lub czasowo mają prawo, aby na sali maturalnej korzystać ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, jeżeli zaleci to lekarz.

    Na przykład jeśli chorujesz na cukrzycę, możesz zabrać urządzenie monitorujące glikemię. Ważne, że wcześniej należy zgłosić taką potrzebę, aby otrzymać zgodę na wniesienie na maturę danego urządzenia.

    Z czego można korzystać na egzaminach z danych przedmiotów?

    Pomoce naukowe, przybory i akcesoria maturalne dzielą się na takie, które zapewnia szkoła oraz te, o które osoba podchodząca do egzaminu powinna zadbać samodzielnie. Za niektóre odpowiadają i szkoły, i absolwenci, a o tym, czy maturzyści i maturzystki mają je zapewnić sami, informuje zwykle dyrekcja szkoły.

    Osoby zdające egzaminy powinny zadbać, aby mieć przy sobie linijkę, cyrkiel i kalkulator prosty na matematyce. Na historii lupę. Na chemii i fizyce linijkę i kalkulator naukowy, a na historii muzyki odtwarzacz płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami.

    Szkoła ma obowiązek zapewnić maturzystom i maturzystkom Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki. Dotyczy to egzaminów, oczywiście, z biologii, chemii i fizyki — zero zaskoczenia.

    Po stronie szkoły leży obowiązek, by na egzaminach z matematyki maturzyści i maturzystki mieli do dyspozycji Wybrane wzory matematyczne na egzamin maturalny z matematyki.

    A słowniki? Za te też odpowiada szkoła. Na egzaminach z języka białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego na 25 osób musi przypadać minimum jeden egzemplarz słownika jedno- lub dwujęzycznego. Na egzaminie z kaszubskiego na 25 zdających musi być minimum jeden słownik tego języka. Podczas egzaminów z języka łemkowskiego na 25 osób musi być zapewniony minimum jeden słownik polsko-łemkowski i łemkowsko-polski. Maturzyści i maturzystki podchodzący do egzaminów z języka łacińskiego i kultury antycznej muszą otrzymać od szkoły słownik łacińsko-polski (jeden na osobę) oraz atlas historyczny — minimum jeden na 25 osób.

    Szkoła ponosi odpowiedzialność za dostosowanie warunków egzaminów na wniosek osób, które ze wskazań zdrowotnych w trakcie nauki korzystały ze specjalnych akcesoriów lub sprzętów.

    Osobom niesłyszącym szkoła obowiązkowo zapewnia słownik języka polskiego i słownik wyrazów obcych. Osobom niewidomym i słabowidzącym natomiast sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne (właściwe do dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu dla danej osoby).

    Szkoła odpowiada także za to, aby osoby, które są uprawnione do dostosowania, otrzymały na czas egzaminu komputer lub komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem.

    ***

    Matura to egzaminy, a egzaminy to stres. W stresie trudno się ogarnąć. Z powyższą listą będzie Wam łatwiej. Spakujcie się na maturę jak na wyprawę, do której jesteście dobrze przygotowani i na którą od dawna czekacie. W drogę!

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Matura 2025 i wyniki egzaminów — mentalny detoks

    Matura 2025 za nami. Czy na pewno? Minęły terminy główne, lecz to nie koniec! Jeszcze będzie się działo. W lipcu poznamy wyniki egzaminów. Większość maturzystów i maturzystek może już odpocząć, ale część z nich jeszcze musi pozostać w gotowości. Czekają ich terminy dodatkowe w czerwcu, a niektórych jeszcze poprawki w sierpniu.

    Matura 2025 — co po terminach głównych w maju?

    Maj miesiącem matur był. Czy to oznacza, że z końcem maja mamy koniec egzaminów? I tak, i nie. To zależy. Od czego i jak to rozumieć? Jest kilka możliwych scenariuszy dla maturzystów i maturzystek po terminach głównych. Podstawowy zakłada spokojne oczekiwanie na wyniki po podejściu do egzaminów w maju, jednak są też inne. Wśród nich skorzystanie z terminów dodatkowych, odwołanie się od wyników, czy podejście do poprawki.

    Lista rzeczy do zrobienia po maturze

    Co po maturze? Po egzaminach maturalnych przychodzi czas na inne zajęcia niż nauka i przygotowania do maturalnego maratonu. Każda osoba podchodząca do matury ma tysiąc pomysłów na rzeczy do zrobienia po egzaminach. Wreszcie będzie czas na wszystko, na co przed maturą go nie było. Tak sobie myślimy. A co nam z tego wychodzi?