Żak Team
Jak się uczyć?
5 min

Jak poprawić pamięć, koncentrację i zapanować nad stresem podczas przygotowań do matury?

Treść wpisu

    Matura tuż-tuż? Jedyne, co dzieli Cię od sukcesu, to spokój podczas nauki i dobre techniki powtarzania. Mimo to odczuwasz nieprzyjemny ścisk w żołądku i masz wrażenie, że wszystko, co już udało Ci się przyswoić, „wyparowało” z mózgu? Bez paniki! Na pewno wcale nie jest tak źle. Aby odzyskać jasność umysłu i stan „zen”, sprawdź kilka prostych technik opisanych poniżej..

    Stres podczas przygotowań do matury – możesz go pokonać!

    Pierwszym czynnikiem, który powoduje, że Twoja pamięć może się wydawać „dziurawa”, jest stres. Chociaż w małych dawkach może motywować do działania, to w dużych – paraliżuje i sprawia, że trudno o sensowne działania. Jak możesz go „rozbroić”?

    Wykonuj ćwiczenia oddechowe

    Czujesz, że w Twoim ciele wszystko się „kotłuje” i trudno Ci skupić myśli? Serce bije jak oszalałe? To stres! Spróbuj go opanować dzięki prostym ćwiczeniom oddechowym. Jakim? Jest wiele wariantów, po które możesz sięgnąć. Usiądź wygodnie lub połóż się i np.:

    • weź głęboki wdech nosem, zatrzymaj powietrze w płucach na 3 sekundy i powoli wypuść je nosem – powtórz 10-20 razy;
    • wdychając powietrze nosem licz do 4, przytrzymaj powietrze i policz do 2, wypuść powietrze ustami i policz do 6 – powtórz 10-20 razy;
    • skoncentruj się na naturalnym rytmie oddechu; zaobserwuj, jak powietrze dociera przez nozdrza do płuc i w jaki sposób jest z niego wypychane; zwróć uwagę, jak zachowuje się Twoje ciało – pozostań w tym stanie uważności przez kilka-kilkanaście minut.

    Dzięki temu osiągniesz stan uspokojenia i relaksu.

    Zadbaj o zdrowy sen

    Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Warto się postarać! Badania potwierdzają, że odpoczynek nocny „działa cuda” zarówno w kwestii poziomu stresu jak i jakości działania funkcji poznawczych, takich jak pamięć i koncentracja.

    Co więc możesz zrobić?

    • Nie zakuwaj po nocach – to naprawdę nie ma sensu! Stracisz tylko czas i nerwy, a wiedzy w głowie pozostanie niewiele.
    • Idź spać o sensownej porze – tak, by mieć możliwość przespać 7-9 godzin. Uwaga! Uwzględnij w tym czas potrzebny na zaśnięcie. Dlatego jeśli np. masz się obudzić o 7:00 i chcesz przespać 8 godzin, w łóżku warto być już ok. 22:30!
    • Na godzinę przed snem wyłącz telefon i inne „przeszkadzacze” – nawet jeśli masz w smartfonie filtr czerwonego światła, przeglądanie TikToka czy pisanie ze znajomymi tuż przed zaśnięciem zadziała pobudzająco. W efekcie będzie Ci trudniej szybko zasnąć i zapaść w głęboki sen.
    • Nie przesadzaj z kawą i energetykami – jeżeli potrzebujesz wzmocnienia umysłu i więcej energii, pomyśl raczej o włączeniu do diety orzechów, ryb i owoców morza, produktów pełnoziarnistych, a także warzyw i owoców. Zdrowa dieta popłaca!

    Jak wzmocnić pamięć i koncentrację przed maturą?

    Już wiesz, że na pamięć i koncentrację dobrze robią zdrowy sen i dobrze zbilansowana dieta. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić, aby pomóc sobie w nauce. Jakie jeszcze techniki warto wykorzystać?

    Zadbaj o ruch

    Egzamin już niebawem, więc zaszywasz się przy biurku lub na kanapie i wkuwasz przez cały dzień? Zły pomysł! Twój mózg potrzebuje dotlenienia! To jeden z powodów, dla których warto zaplanować jakąś aktywność.

    Jaką? Wszystko zależy od tego, co lubisz! Może wystarczyć nawet prosty spacer, np. do pobliskiego parku. Możesz też np.:

    • pojeździć na rowerze,
    • wyskoczyć ze znajomymi na rolki,
    • pograć w kosza lub w siatkówkę,
    • wybrać się do parku trampolin,
    • wykonać ulubiony zestaw ćwiczeń w domu.

    To ważne, ponieważ przy okazji rozładujesz napięcie i zajmiesz umysł czymś innym niż nauka. Spróbuj, a szybko zobaczysz różnicę!

    Rób przerwy w nauce

    Siedzenie „ciągiem” przez 8-10 godzin przy książkach i notatkach może Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc. Już mniej więcej po godzinie Twój mózg zacznie się – oczywiście metaforycznie – zamieniać w „galaretkę”. Z każdą kolejną minutą Twoja frustracja będzie rosnąć, a skupienie spadać.

    Jak temu zapobiec, jeśli przed Tobą naprawdę dużo materiału do powtarzania? Zaplanuj przerwy! Możesz np. zastosować technikę „pomodoro”, w której:

    • uczysz się przez 25 minut, a potem robisz 5 minut przerwy;
    • po 4 takich cyklach robisz sobie dłuższą przerwę – 15 minutową;
    • wykonujesz 2 czy 3 takie większe serie i robisz godzinę odpoczynku.

    Ile pouczysz się, jeśli wykonasz 3 serie zgodnie z powyższym formatem? Łącznie potrwają one 6,5 godziny, z czego ok. 5 godzin poświęcisz na naukę. Gwarantujemy jednak, że wcale tego nie odczujesz, bo dasz mózgowi czas na „reset” i przetworzenie informacji.

    Jak widzisz, wcale nie musisz wprowadzać rewolucyjnych zmian w procesie uczenia się, aby zniwelować stres przed maturą i pozbyć się problemów z koncentracją. Wypróbuj nasze proste sposoby i podejdź do egzaminu ze spokojem. Trzymamy za Ciebie kciuki!

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Na chwilę przed maturą 2025. Co robić?

    Ostatnie chwile przed maturą — jak je wykorzystać? Jak nie zapomnieć tego, czego się uczyliśmy? Jak zachować zimną krew oraz zdrowy dystans? Słowem, co robić przed egzaminami maturalnymi, a czego unikać?

    Czego nie robić na maturze? FAQ

    W trakcie matury nie warto przeszkadzać innym zdającym, burzyć porządku, ani zakłócać przebiegu egzaminu, bo w ten sposób można dorobić się unieważnienia egzaminu. To przekreśla szansę na zdanie matury w roku bieżącym. Z powodu unieważnienia kolejny raz można podejść do egzaminów dopiero w przyszłym roku.

    Co zabrać na maturę 2025? Niezbędnik maturalny

    Co można mieć przy sobie na maturze? Jakie rzeczy obowiązkowo należy zabrać, a jakich kategorycznie nie wolno wnieść na salę? O czym pamiętać, pakując się do wyjścia na egzamin? Czy w 2025 można mieć przy sobie na maturze więcej, niż w poprzednich latach?