Żak Team
Matura 2022
6 min

Jak poradzić sobie z pytaniami zamkniętymi na maturze? 6 sprawdzonych technik

Treść wpisu

    W kontekście matury najwięcej mówi się o pytaniach otwartych. Rozprawka z języka polskiego, wypracowanie z angielskiego, obliczenia na matematyce… Mimo to, większość zadań, z jakimi się zmierzysz, to te zamknięte. Zastanawiasz się, jak sobie z nimi poradzić, nawet jeśli nie masz bladego pojęcia, jaka jest prawidłowa odpowiedź? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym masz szansę zyskać co najmniej kilka dodatkowych punktów. Sprawdź koniecznie!

    Pytania zamknięte na maturze – dlaczego mogą być wyzwaniem?

    Jako maturzysta masz już za sobą kilka egzaminów. Dlatego doskonale wiesz, że pytania zamknięte są tylko pozornie proste. Z jednej strony wydają się łatwiejsze, bo masz już gotową pulę odpowiedzi, z których musisz „tylko” wybrać tę właściwą. Ale z drugiej – bywają bardzo podchwytliwe. W efekcie wystarczy chwila nieuwagi, aby źle zaznaczyć. A przecież na egzaminie każdy, nawet najmniejszy punkt jest ważny dla ostatecznego wyniku!

    Dlatego podczas egzaminu zadania zamknięte mogą być równie dużym wyzwaniem jak te otwarte. Zwłaszcza że w trakcie matury pojawiają się dodatkowe przeszkody – w postaci stresu oraz walki z czasem. 

    Jednak wcale nie oznacza to, że nie możesz sobie poradzić z takimi pytaniami. Wręcz przeciwnie! Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie znasz odpowiedzi, masz możliwość zwiększenia szans zaznaczenia tej właściwej. Klucz do sukcesu to oczywiście zastosowanie sprytnej strategii albo kilku różnych technik.

    Pokonaj pytania zamknięte na maturze – te techniki Ci pomogą!

    Z myślą o wszystkich, którzy przygotowują się do matury, ale też do innych egzaminów, gdzie pojawiają się pytania typu ABCD czy prawda/fałsz, przygotowaliśmy zestawienie sprawdzonych technik radzenia sobie z zadaniami zamkniętymi. Oto nasze triki!

    Dokładnie czytaj polecenia

    I to ma być trik na pytania zamknięte na egzaminie? Tak! Chociaż porada mówiąca o tym, aby uważnie czytać treść zadania, wydaje się „oczywistą oczywistością”, stres i nerwy mogą zrobić swoje. Podobnie jak nadmierna pewność siebie! Pamiętaj: niektóre polecenia mogą być podchwytliwe! Przykład? Możesz zostać poproszony o zaznaczenie błędnej odpowiedzi albo elementu, który NIE pasuje do pozostałych. 

    W ferworze rozwiązywania kolejnych zadań łatwo jest zignorować ten detal w poleceniu. A to prosta droga do tego, żeby zaznaczyć złą odpowiedź i… stracić punkt, który „w normalnych warunkach” na pewno byś uzyskał. Nie pozwól sobie na to.

    Dokładnie czytaj odpowiedzi

    Tak jak w pytaniach, tak i w odpowiedziach nawet najmniejszy detal może mieć znaczenie. To szczególnie ważne w zadaniach typu prawda/fałsz. Pamiętaj, że aby jakieś zdanie uznać za prawdziwe, nie może być w nim żadnego fałszywego elementu. Nie trać więc czujności!

    Psst! Z doświadczenia możemy powiedzieć, że w zadaniach typu prawda/fałsz zazwyczaj więcej odpowiedzi jest prawdziwych. Wynika to z prostego faktu: egzaminatorom łatwiej jest przygotować prawdziwe stwierdzenia niż wymyślać fałszywe, które brzmiałyby wiarygodnie. Jeżeli więc zupełnie nie wiesz, co zaznaczyć w takim pytaniu, strzelaj „prawda”!

    Zastosuj metodę eliminacji

    To technika, która działa doskonale w pytaniach typu ABCD. Przeczytałeś polecenie i nie masz pojęcia, która odpowiedź jest poprawna. Nic się nie dzieje. Weź głęboki wdech i przeczytaj jeszcze raz wszystkie dostępne opcje. Zastanów się, które z nich możesz „na bank” odrzucić. Na pewno pojawi się pomiędzy nimi chociaż jedna zupełnie absurdalna. Gdy ją wyeliminujesz, Twoje szanse na zaznaczenie poprawnej wersji rosną!

    Spróbuj odpowiedzieć na pytanie zamknięte bez czytania odpowiedzi do wyboru

    Zanim przeczytasz dostępne opcje, zamknij na chwilę oczy i zastanów się, jak byś odpowiedział, nie mając gotowych wariantów. Dlaczego to może pomóc? Ponieważ kiedy przed Twoimi oczami pojawi się wiele odpowiedzi, możesz się poczuć zagubiony i zacząć mieć wątpliwości. Tymczasem bardzo często, jeżeli jesteś w stanie „na sucho” przywołać fakty związane z danym zadaniem na egzaminie, będą one zgodne z prawdą. Potem pozostanie Ci tylko wybrać opcję najbliższą Twoim pierwotnym założeniom!

    Zaznacz jakąkolwiek odpowiedź, nawet jeżeli nie wiesz, która jest poprawna

    Na egzaminie maturalnym nie są przyznawane punkty ujemne. To oznacza, że pozostawianie zadań bez odpowiedzi nie jest dobrą strategią. W najgorszym wypadku za złe zaznaczenie otrzymasz 0 pkt.! Dlatego – nawet jeżeli nie jesteś w stanie określić, który z wariantów będzie najbardziej prawdopodobny, zaznacz cokolwiek. Strzelanie może Ci się opłacić!

    Nie bój się zmieniać odpowiedzi

    Chociaż często można usłyszeć, że przy rozwiązywaniu zadań zamkniętych warto zaufać swojej intuicji, w rzeczywistości… nie zawsze jest to najlepsza strategia. Jak wykazali amerykańscy naukowcy: Benjamin, Cavell i Shallenberger, nie powinno się do końca ufać intuicji. W większości przypadków zmiana odpowiedzi po namyśle pozwala „naprawić błąd”[1]. Dlatego – zanim przeniesiesz swoje odpowiedzi na kartę egzaminacyjną – wygospodaruj chwilę, aby powrócić do każdego pytania po jakimś czasie. Być może spojrzysz na trudniejsze zadania z nowej perspektywy, a w efekcie zmienisz odpowiedź na tę poprawną?

    I na koniec najważniejsze: najlepszym sposobem na poradzenie sobie z zadaniami zamkniętymi na maturze jest… dobre przygotowanie do egzaminu. Im więcej wiedzy przyswoisz przed rozpoczęciem testu, tym większe jest prawdopodobieństwo, że poprawnie i bez wahania odpowiesz na pytania zamknięte. Życzymy powodzenia!

    Próbna matura we wrześniu – harmonogram

    We wrześniu 2022 roku odbyły się trzy egzaminy na poziomie podstawowym:

    • 28 września 2022 (środa), godz. 9:00 – język polski
    • 29 września 2022 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
    • 30 września 2022 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski).

    Na stronach CKE można znaleźć zarówno arkusze, jak i klucz odpowiedzi.

    Czy próbna matura jest obowiązkowa?

    Szkoły nie muszą obowiązkowo uczestniczyć w próbnych maturach – jest to kwestia pozostawiona dyrektorom. Wobec uczniów również nie są stawiane wymogi dotyczące obecności na tym egzaminie. Jest to jedynie możliwość zweryfikowania swojej wiedzy oraz sprawdzenia, jak wyglądają arkusze i cała formuła maturalna. Niektórzy uczniowie postrzegają to wydarzenie jako dodatkowe obciążenie i stres, jednak z całą pewnością warto uczestniczyć w próbnej maturze – szczególnie wtedy, gdy egzamin ulega znaczącym modyfikacjom.

    Należy również wiedzieć, że wyniki próbnej matury nie są w żaden sposób zobowiązujące. Trzeba je traktować jedynie jako wskazówkę dla uczniów i nauczycieli. Pozwalają bowiem sprawdzić poziom wiedzy i wskazać na obszary, które wymagają silniejszego nacisku w dalszej nauce tuż przed właściwym egzaminem. Wystawianie ocen na podstawie wyników matur jest uznawane przez CKE za „nieuzasadnione”. Nie ma się zatem czego obawiać – próbna matura to przywilej, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Na naszej stronie znajdziesz natomiast materiały i podpowiedzi dotyczące tego, jak przygotować się do egzaminów.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Co robić, a czego się wystrzegać, gdy do matury jest kilka dni?

    Matura stresuje. Chcemy, czy nie, tak się dzieje. Stres powoduje, że na kilka dni przed maturą można zgubić orientację, co nam służy, a co szkodzi i właściwie co tu robić. Zróbmy w tym porządek i ustalmy raz na zawsze. Co robić na kilka dni przed maturą, ze sobą, z czasem, ze swoimi myślami? Na czym […]

    Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

    Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

    Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

    Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres? Matura ustna 2024 — […]