Żak Team
Formalności
5 min

Z tym nie wejdziesz na maturę! W co się ubrać, czego nie zabierać?

Treść wpisu

    Matura nie bez powodu nazywana jest egzaminem dojrzałości. Jest to pierwsze tak ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Powaga sytuacji jest wyczuwalna na każdym kroku, a od maturzystów wymaga się samodzielności, powagi i odpowiedniego zachowania. Jeden błąd może sprawić, że nie zostaniesz wpuszczony na salę! Sprawdź, jak się ubrać, co zabrać ze sobą na egzamin, a czego nie wolno mieć.

    Strój na maturę – jak się ubrać?

    Zaczynamy od stroju. Pozornie nie jest to skomplikowana sprawa. Zalecany jest strój odświętny, „galowy”, jednak zasady ubioru są obecnie mniej sztywne niż przed laty. Chłopcy przychodzą w garniturach, choć niekoniecznie pod krawatem. Dziewczyny chętnie wybierają białe bluzki i eleganckie marynarki, do tego spódnice lub spodnie, czasami też sukienki. Strój może być również nieco mniej elegancki, ale schludny i w stonowanych barwach. Należy unikać widocznych napisów, cekinów, pokazywania zbyt dużych fragmentów ciała. Niestosowne na pewno są duże dekolty i przezroczyste bluzki. Żakiet czy marynarkę można zastąpić swetrem, ale dżinsy są niemile widziane (chyba że bardzo dobrze „udają” eleganckie spodnie). Ponadto zalecana jest powściągliwość w kwestii fryzur i makijażu.

    Tradycyjne kolory maturalne to biel i granat, ale można też ubrać się w inne kolory zaliczane do eleganckich. To między innymi:

    • szarość,
    • brąz,
    • beż,
    • ecru,
    • butelkowa zieleń,
    • burgundowy,
    • jasny niebieski,
    • jasny róż.

    Według starej szkoły stylu i savoir-vivre czerń jest zarezerwowana na pogrzeby i okazje wieczorowe. Dlatego jeśli zależy Ci na nienagannym wyglądzie, warto jej unikać. Nikt jednak nie wygoni Cię z matur za przyjście w czarnej sukience czy garniturze.

    Wygląd na maturze to ważna sprawa, ale jeszcze ważniejszy jest komfort. Czy będziesz w stanie skupić się na zadaniach, jeśli będziesz mieć za ciasne spodnie lub ubranie, w którym będziesz się pocić? Należy pamiętać, że egzamin pisemny to mniej więcej 3 godziny siedzenia w jednej pozycji. Dodatkowo w sali może być dość duszno, szczególnie jeśli jest nasłoneczniona i nieklimatyzowana. Stres także robi swoje, podnosząc ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Dlatego:

    • stawiaj na ubrania wykonane głównie z „oddychających” materiałów, takich jak bawełna, len, wiskoza, jedwab, wełna;
    • niewielki dodatek elastycznych włókien (np. 5% elastanu) jest jednak korzystny, ponieważ ubrania są dzięki temu rozciągliwe, a więc wygodniejsze;
    • dobrze dobierz rozmiar ubrania, a wybierając strój na maturę pisemną, koniecznie sprawdź, jak Ci się w nim siedzi i czy możesz swobodnie pisać.

    Jeśli bardzo zależy Ci na wyglądzie, spróbuj powstrzymać swoje szalone pomysły i wybierz w miarę prosty, wygodny outfit. Zabłyśnięcie wiedzą jest w dniu egzaminu zdecydowanie ważniejsze niż zabłyśnięcie stylem, dlatego strój nie powinien w żaden sposób Cię krępować czy ograniczać.

    Co zabrać ze sobą na maturę?

    Strój to jedno, ale musisz mieć też czym pisać. Każdy maturzysta potrzebuje długopisu z czarnym wkładem. Najlepiej mieć co najmniej dwa, ponieważ jak wiadomo, złośliwość rzeczy martwych przejawia się zwykle w najważniejszych momentach. Komisja zwykle dysponuje dodatkowymi długopisami, często też wśród współtowarzyszy niedoli znajdzie się dobra dusza z całym arsenałem artykułów piśmienniczych, ale lepiej liczyć na siebie. Możesz mieć ze sobą też ołówek, choć musisz pamiętać, że odpowiedzi na arkuszu muszą być napisane długopisem. Dozwolone jest także wniesienie butelki wody (bez etykiety) i chusteczek (bez opakowania).

    Pozostałe dozwolone i wymagane przybory zależą od przedmiotu. Na języku polskim można korzystać ze słowników, ale tylko tych zapewnianych przez szkołę (są ogólnodostępne). Na matematykę trzeba zabrać linijkę, cyrkiel i kalkulator prosty. Taki sam kalkulator można mieć na egzaminach z: biologii, chemii, astronomii i fizyki, geografii, wiedzy o społeczeństwie i informatyki. Podczas zdawania z tych przedmiotów (z wyjątkiem dwóch ostatnich) można mieć też linijkę. Dodatkowo na egzamin maturalny z historii, historii sztuki i historii muzyki i geografii można wnieść lupę, która może przydać się do lepszego zbadania mapy, obrazu czy zapisu nutowego, a na maturze z informatyki korzysta się z komputera.

    Jedyną rzeczą, o jakiej bezwzględnie nie możesz zapomnieć, jest dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Bez tego nie zostaniesz wpuszczony na salę i nie ma tu miejsca na żadne dyskusje!

    Z tym nie wejdziesz na maturę – czego nie można wziąć?

    Czego nie można wnieść na maturę? W zasadzie wszystko poza wymienionymi wyżej rzeczami można zostawić w domu. Nie ma mowy o jedzeniu, napojach innych niż woda, czy też jakichkolwiek maskotkach lub gadżetach na szczęście. Smartfony nie są zabronione, ale powinny być wyłączone. Jeśli podczas matury Twój telefon wyda jakikolwiek dźwięk, zostaniesz wyproszony z sali, a Twój egzamin będzie unieważniony! Dlatego zostają one poza salą. Jeśli nosisz smartwatch, pamiętaj o jego ściągnięciu, ponieważ tego typu urządzenia są niedozwolone. Nie wejdziesz również z kalkulatorem naukowym, który ma funkcje wykraczające poza dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, obliczanie procentów i pierwiastków. Torby i plecaki również zostają poza salą.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

    Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

    Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

    Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres? Matura ustna 2024 — […]

    Kalendarz matur 2024, czyli kto, co i kiedy zdaje?

    Terminy egzaminów maturalnych ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Jaki jest plan matur 2024? Kto, co i kiedy zdaje? Odpowiedzi poniżej. Dla jednych do wiadomości, a innym dla przypomnienia.