Żak Team
Jak się uczyć?
3 min

Jak zmotywować się do nauki? Matura 2022

Treść wpisu

    Pytanie o motywację do nauki zadajesz sobie pewnie kilka razy w miesiącu?  Pojawia się także ze strony Twoich rodziców oraz nauczycieli. Zwłaszcza przed egzaminami maturalnymi wszyscy wręcz zasypują Cię radami i zaleceniami zdania matury z jak najlepszym wynikiem. Jak uczyć się systematycznie? Jak się zmotywować? Nie martw się, nie tylko Ty masz ten problem. Pomożemy Ci zwalczyć niechęć i pokażemy, jak zmotywować się do nauki. Oto sprawdzone porady w pigułce!

    Metoda nagrody

    Często wynagrodzenie, jakie otrzymasz po intensywnym wysiłku, zdobyciu dobrych ocen i opanowaniu wiedzy potrzebnej do zdania egzaminów maturalnych 2022, potrafi bardzo zmotywować do dalszego działania. Małe przyjemności świetnie wpływają na nasze samopoczucie.

    Nie zawsze nagroda musi wiązać się z dużym wydatkiem finansowym. Możesz po przeczytaniu lektury, czy opracowaniu jakiegoś zagadnienia z danego przedmiotu, pozwolić sobie na obejrzenie filmu, posłuchanie muzyki, wyjście na spacer ze znajomymi lub zjedzenie ulubionych słodyczy.

    Przerwy w trakcie nauki

    Robienie przerw w trakcie nauki, to świetny sposób na sukces. Zmęczenie i niewygodna pozycja może przynieść odwrotne skutki niż zakładaliśmy. Wielogodzinne uczenie się to duży wysiłek dla umysłu, mózg potrafi spalić więcej kalorii niż przy wzmożonych pracach fizycznych. Robienie krótkich przerw na przejście się po pokoju, otworzenie na chwilę okien pomoże z pewnością zwiększyć efektywność w nauce. Nie zapomnij o najważniejszym punkcie, czyli o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

    Pomocna w zyskaniu chęci do nauki jest również wiedza o tym, na jakie typy dzielimy motywację. Wyróżniamy jej TRZY rodzaje:

    • Zewnętrzna – trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co zyskam, jeśli będę się uczyć?”. Może to być np. docenienie przez rodziców, dobra ocena lub inna atrakcyjna nagroda.
    • Wewnętrzna – osobiste zadowolenie i satysfakcja z przyswojonego materiału. Zdajecie sobie sprawę, że wiecie więcej i to sprawia Wam radość.
    • Lękowa – stres może zmotywować do nauki, jednak w dużym natężeniu bardziej przeszkadza niż pomaga. Możecie poprosić drugą osobę o sprawdzenie Waszej wiedzy konkretnego dnia, bez możliwości zmiany terminu. Dzięki temu chętniej usiądziecie przed książkami i przygotujecie się do matury 2022.

    Wzmacnianie siły woli

    Czasami jesteśmy zdekoncentrowani, co skutkuje tym, że szybko się poddajemy. Oto kilka sposobów na wzmocnienie swojej siły woli:

    • Ograniczony dostęp do internetu – zbyt dużo bodźców odwraca naszą uwagę od obowiązków. Wyłączenie komputerów, telefonów czy routera pomaga w zebraniu myśli i skupieniu się na najważniejszym: nauce.
    • Urozmaicenie nauki – nauka nie musi być nudna. Podczas robienia notatek wykorzystajcie flamastry, kolorowe długopisy, wykonujcie schematy i wykresy, nie strońcie od obrazków.  Graficzne przedstawienie różnorodnych terminów i treści nie tylko urozmaica proces nauki, ale również pomaga w zapamiętywaniu.

    Matura 2022 nadchodzi wielkimi krokami, dlatego wszystkim zdającym życzymy odnalezienia motywacji do nauki. Przygotowania warto rozpocząć już teraz, aby w lipcu cieszyć się dobrymi wynikami. Powodzenia!

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Kiedyś to były egzaminy! Stara matura a nowa, czyli powrót do przeszłości

    Hej, Maturzyści i Maturzystki 2024! Zastanawiacie się nad genezą swojej sytuacji? Czy myśleliście o tym, kto Was tak urządził? Kto wpadł na pomysł, żeby były matury? A jak wyglądały matury dawniej?

    Ile czasu się uczyć? Sposób na maturę

    Pytanie o to, ile czasu przed egzaminem należy się uczyć, dręczy niejedną osobę. Matura utrudnia najprostsze rachunki. O ile dawniej było jasne, że na test, czy klasówkę potrzeba dwie godziny dzień przed to teraz to nijak się nie sprawdza. Ile by się nie uczyć, ciągle wydaje się mało.

    Podstawa i rozszerzenie na maturze. Na czym polega różnica?

    Matura jest na dwóch poziomach — podstawowym i rozszerzonym. Wie to każda osoba zdająca maturę 2024, a także podchodzący w poprzednich latach oraz planujący egzaminy na przyszłość.