Żak Team
Matura 2023
4 min

Co powtórzyć do matury – porady na ostatnią chwilę

Treść wpisu

    Matura to egzamin wymagający bardzo szerokiej wiedzy. Dokładny zakres dla każdego przedmiotu jest zawsze ustalany przez CKE, a nauczyciele zwykle starają się dokładnie omówić każde zagadnienie. Co jednak warto powtórzyć tuż przed egzaminem? Jakie informacje odświeżyć sobie „za pięć dziewiąta”? Podpowiadamy!

    Ostatnia powtórka, czyli matura za pasem

    Za czas ostatnich powtórek zwykle uznaje się mniej więcej tydzień przed egzaminem. Najlepiej unikać w tym okresie przyswajania zupełnie nowych informacji i skupić się na tym, co już wiesz i co wymaga jedynie odświeżenia lub delikatnego uzupełnienia. Przede wszystkim warto podejść do tematu na spokojnie – lekki stres może być stymulujący, ale paniczny strach nie sprzyja niczemu dobremu. 

    Powtórki najlepiej rozłożyć sobie w czasie. Dobrym momentem na naukę na pewno jest poranek – wtedy Twój umysł jest świeży. Warto zadbać również o zdrowy sen, czyli wieczór przeznaczyć na relaks (najlepiej z dala od ekranów) i położyć się na tyle wcześnie, by móc przespać około 8 godzin. Przy powtórkach warto wykorzystać fiszki, które zapewniają skondensowaną dawkę wiedzy i pozwalają wyłapać ewentualne braki. Warto też zapamiętać, że lepiej powtarzać często, ale w krótkich etapach – taka technika sprzyja utrwalaniu informacji.

    Co powtórzyć przed maturą z j. polskiego?

    Na czym warto się skupić tuż przed maturą z polskiego? To jeden z obszerniejszych przedmiotów, dlatego wielu uczniów ma problem z usystematyzowaniem informacji. Ostatnie dni przed egzaminem warto więc poświęcić właśnie na to – dzięki temu unikniesz błędów wynikających z pomieszania nurtów czy motywów, które mogą być bardzo kosztowne. W ostatnich chwilach przed egzaminem warto:

    • pokrótce powtórzyć kolejny raz wszystkie epoki literackie – nie zapominając o powiązaniu z nimi konkretnych dzieł literackich;
    • zajrzeć do notatek dotyczących lektur – przypomnieć sobie bohaterów, główne wątki, motywy czy symbole, jakie w nich występują;
    • przypomnieć sobie podstawy gramatyki – w tym fonetyki, słowotwórstwa, fleksji czy składni;
    • powtórzyć zasady kompozycji wypowiedzi pisemnych – przypomnieć sobie, jak powinno być skonstruowane wypracowanie i co powinno być zawarte w każdej z jego części.

    Tego typu powtórki będą znacznie łatwiejsze, jeśli wcześniej przygotujesz sobie zwięzłe notatki lub zaopatrzysz się w fiszki.

    Co powtórzyć przed maturą z matematyki?

    Zmora większości maturzystów – matematyka – wcale nie musi być koszmarem. Wbrew pozorom zdanie matury z tego przedmiotu nie jest trudne – o ile podejdziesz do tego „na spokojnie” i będziesz pamiętać o kilku zasadach. Tuż przed egzaminem warto rozwiązać po kilka zadań z każdego z poniższych działów:

    • działania na liczbach rzeczywistych (w tym na procentach, potęgach czy pierwiastkach),
    • funkcje liniowe, kwadratowe i trygonometryczne,
    • równania i nierówności,
    • ciągi,
    • geometria planimetria i stereometria.

    Warto też przejrzeć tablice matematyczne udostępniane każdemu maturzyście na egzaminie i przypomnieć sobie, do jakiego typu informacji możesz sięgnąć przy rozwiązywaniu zadań (oraz gdzie ich szukać). Pamiętaj również, by dokładnie przyglądać się odpowiedziom w pytaniach zamkniętych, ponieważ często podane są zbliżone warianty.

    Co powtórzyć przed maturą z j. angielskiego (lub innego języka obcego)?

    Statystycznie maturzyści egzaminów z języka obcego nowożytnego boją się najmniej. Zdecydowana większość z nich wybiera angielski, którym posługują się dość swobodnie. Warto jednak pamiętać, że egzamin rządzi się nieco innymi prawami niż luźna komunikacja. Przed maturą pisemną warto na pewno powtórzyć sobie:

    • powszechne zwroty używane w listach oraz e-mailach,
    • zwroty przydatne przy konstrukcji wpisu na bloga lub postu na forum,
    • zwroty używane w wypowiedziach formalnych i nieformalnych,
    • zwroty wprowadzające, nawiązujące czy kończące,
    • synonimy nadużywanych i banalnych przymiotników oraz przysłówków (takich jak „nice”, „big” czy „very”),
    • podstawowe konstrukcje gramatyczne – np. stronę bierną czy tryby warunkowe, najlepiej na przykładach,
    • najważniejsze zasady dotyczące czasów.

    Podobne zasady dotyczą egzaminu ustnego, choć w tym przypadku warto powtórzyć sobie również zwroty dotyczące wyrażania opinii i opisywania ilustracji.

    Do egzaminów zostało już niewiele czasu, a Ty martwisz się, że niewiele wiesz? Sprawdź video kurs Braci Malczyńskich, którzy radzą, jak przygotować się do matury w tydzień!

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

    Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

    Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

    Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres? Matura ustna 2024 — […]

    Kalendarz matur 2024, czyli kto, co i kiedy zdaje?

    Terminy egzaminów maturalnych ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Jaki jest plan matur 2024? Kto, co i kiedy zdaje? Odpowiedzi poniżej. Dla jednych do wiadomości, a innym dla przypomnienia.