Poradnik maturzysty
Przewiń
Jak zaplanować naukę? Plan maturalny 2020

Jak zaplanować naukę? Plan maturalny 2020

Do egzaminów maturalnych pozostały 4 miesiące. Jeżeli jeszcze nie rozpoczęliście przygotowań, początek nowego roku jest dobrą okazją na rozplanowanie nauki i podzielenie materiału na zdatne do przyswojenia części. Oto parę wskazówek, jak efektywnie ułożyć plan nauki, a w rezultacie uzyskać wysokie wyniki na maturze 2020.

1) Określ priorytety
Najważniejszą zasadą jest skupienie się na tym, co dla ciebie najważniejsze. Przydatne okażą się strony szkół policealnych czy uniwersytetów, na których zawarte są wymagania rekrutacyjne. Dzięki nim dowiesz się, jakie przedmioty maturalne dadzą ci najwięcej punktów podczas ubiegania się o miejsce na wymarzonym kierunku.

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie: "Których zagadnień nie rozumiem lub nie pamiętam? Z jakimi działami lub zadaniami mam największy problem?". Pozwoli ci to ustalić, jakiej części materiału poświęcić najwięcej czasu.
Podziel najistotniejsze zagadnienia na mniejsze partie i rozłóż materiał na kolejne tygodnie, według poniższej wskazówki.

2) Podziel materiał
Niemożliwe jest nauczenie się wszystkiego w jeden wieczór, czy nawet w jeden tydzień. Dlatego już na początku warto narzucić sobie rygor i zaplanować naukę od początku do końca. Sprawdź, w jakie dni będziesz zdawać kolejne przedmioty maturalne. Dalsze terminy oznaczają więcej czasu na dokładne przygotowanie, dlatego materiałem z fizyki lub historii możesz zająć się później.

Kiedy podzielisz materiał na równe części – niekoniecznie pod względem zawartości, a trudności przyswajania – ustal porę nauki. Czy będzie to weekend, czy dni powszednie? O której godzinie? Ile czasu możesz poświęcić na naukę? Te pytania pozwolą ci na efektywniejsze zaplanowanie procesu nauki, co zwykle przekłada się na wyższe wyniki.

3) W zdrowym ciele, zdrowy duch
Podczas nauki do matury nie należy zapominać o zdrowych nawykach. Zamknięcie się w czterech ścianach na czas przygotowań nie przynosi wymiernych korzyści. Lepszym rozwiązaniem okaże się dbanie o formę fizyczną w różny sposób: poprzez zdrowe odżywianie, dostarczanie organizmowi ruchu i wystarczającej ilości snu. Stresujący czas przed maturą to również czas nagradzania się – za przyswojenie kolejnych części materiału.

Powodzenia!

Deklaracja maturalna 2020 – do kiedy należy ją złożyć? Jak wprowadzić zmiany?

Deklaracja maturalna 2020 – do kiedy należy ją złożyć? Jak wprowadzić zmiany?

Już niedługo kolejne pokolenie maturzystów przystąpi do egzaminu dojrzałości. Za...

Jak zaplanować naukę? Plan maturalny 2020

Jak zaplanować naukę? Plan maturalny 2020

Do egzaminów maturalnych pozostały 4 miesiące. Jeżeli jeszcze nie rozpoczęliście...

Jak zmotywować się do nauki? Matura 2020

Jak zmotywować się do nauki? Matura 2020

Drodzy Maturzyści! Pytanie o motywację do nauki zadajecie sobie pewnie kilka razy w miesiącu.  Po...