Poradnik maturzysty
Przewiń
Jak zmotywować się do nauki? Matura 2020

Jak zmotywować się do nauki? Matura 2020

Drodzy Maturzyści! Pytanie o motywację do nauki zadajecie sobie pewnie kilka razy w miesiącu.  Pojawia się także ze strony waszych rodziców oraz nauczycieli. Zwłaszcza przed maturą wszyscy wręcz zasypują Was radami i zaleceniami. Jak uczyć się systematycznie? Jak się zmotywować? Nie martwcie się, nie tylko Wy macie ten problem. Pomożemy Wam zwalczyć niechęć i pokażemy, jak zmotywować się do nauki. Oto sprawdzone porady w pigułce!

 

Metoda nagrody

Często wynagrodzenie, jakie otrzymacie po intensywnym wysiłku, zdobyciu dobrych ocen i opanowaniu wiedzy potrzebnej do zdania egzaminów maturalnych 2020, potrafi Was bardzo zmotywować. Małe przyjemności świetnie wpływają na nasze samopoczucie.

Nie zawsze nagroda musi wiązać się z dużym wydatkiem finansowym. Możecie po przeczytaniu lektury, czy opracowaniu jakiegoś zagadnienia z danego przedmiotu, pozwolić sobie na przeczytanie obejrzenie filmu, posłuchanie muzyki, wyjście na spacer ze znajomymi lub zjedzenie ulubionych słodyczy. Relaks między godzinami nauki jest bardzo ważny.

Pomocna w zyskaniu chęci do nauki jest również wiedza o tym, na jakie typy dzielimy motywację. Wyróżniamy jej 3 rodzaje:

 

Zewnętrzna – trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: "Co zyskam, jeśli będę się uczyć?". Może to być np. docenienie przez rodziców, dobra ocena lub inna atrakcyjna nagroda.

Wewnętrzna – osobiste zadowolenie i satysfakcja z przyswojonego materiału. Zdajecie sobie sprawę, że wiecie więcej i to sprawia Wam radość.

Lękowa – stres może zmotywować do nauki, jednak w dużym natężeniu bardziej przeszkadza niż pomaga. Możecie poprosić drugą osobę o sprawdzenie Waszej wiedzy konkretnego dnia, bez możliwości zmiany terminu. Dzięki temu chętniej usiądziecie przed książkami i przygotujecie się do matury 2020.

 

Czasami jesteśmy zdekoncentrowani, co skutkuje tym, że szybko się poddajemy. Oto parę sposobów na wzmocnienie swojej siły woli:

Ograniczony dostęp do internetu – zbyt dużo bodźców odwraca naszą uwagę od obowiązków. Wyłączenie komputerów, telefonów czy routera pomaga w zebraniu myśli i skupieniu się na najważniejszym: nauce.

Urozmaicenie nauki – nauka nie musi być nudna. Podczas robienia notatek wykorzystajcie flamastry, kolorowe długopisy, wykonujcie schematy i wykresy, nie strońcie od obrazków. Graficzne przedstawienie różnorodnych terminów i treści nie tylko urozmaica proces nauki, ale również pomaga w zapamiętywaniu.

Matura 2020 nadchodzi wielkimi krokami, dlatego wszystkim zdającym życzymy odnalezienia motywacji do nauki. Przygotowania warto rozpocząć już teraz, aby w lipcu cieszyć się dobrymi wynikami. Powodzenia!

Jak zaplanować naukę? Plan maturalny 2020

Jak zaplanować naukę? Plan maturalny 2020

Do egzaminów maturalnych pozostały 4 miesiące. Jeżeli jeszcze nie rozpoczęliście przygotowań, poc...

Deklaracja maturalna 2020 – do kiedy należy ją złożyć? Jak wprowadzić zmiany?

Deklaracja maturalna 2020 – do kiedy należy ją złożyć? Jak wprowadzić zmiany?

Już niedługo kolejne pokolenie maturzystów przystąpi do egzaminu dojrzałości. Za...

Jak zaplanować naukę? Plan maturalny 2020

Jak zaplanować naukę? Plan maturalny 2020

Do egzaminów maturalnych pozostały 4 miesiące. Jeżeli jeszcze nie rozpoczęliście...