Poradnik maturzysty
Przewiń
Matura i co potem? Matury 2020 a możliwości zawodowe

Matura i co potem? Matury 2020 a możliwości zawodowe

Egzaminy maturalne, różne kierunki studiów, dorosłość... Przed Maturzystami w 2020 roku stoi wiele wyzwań. Zastanawiacie się, którą ścieżkę zawodową obrać i jak dokonać tak ważnej decyzji. W tym roku pomożemy Wam podjąć dobry wybór, bazując na przedmiotach maturalnych, które zdajecie.

Biologia i chemia

Jeżeli jesteście zainteresowani biologiczną stroną życia i chemią, możecie podjąć studia na kierunkach medycznych lub technologicznych. W pierwszej kategorii znajdują się np. studia lekarskie, pielęgniarskie, czy ratownicze. Opieka nad innymi to wymagająca praca, nie każdy się w niej odnajdzie. Dla tych, którzy interesują się innowacyjnymi rozwiązaniami lub poszukiwaniem lekarstw na nowotwory, stworzono biotechnologię i inżynierię medyczną.

Równie istotny jest zawód opiekuna medycznego bądź opiekuna osób starszych. Uzyskanie państwowych certyfikatów zawodowych z zakresu tych kierunków może zająć zaledwie rok lub 2 lata.

Matematyka, fizyka i informatyka

Świat liczb pasjonuje wiele osób. Ci, którzy chcą związać z nim swoje życie zawodowe, powinni rozważyć kierunki techniczne, np. architekturę, lub inżynierskie. Pasjonaci nauk ścisłych dobrze odnajdą się również na bezpieczeństwie teleinformatycznym, rachunkowości czy logistyce.

Jeżeli jesteście zainteresowani rozwojem uniwersyteckim, możecie spróbować swoich sił w rekrutacji na studia matematyczne lub fizyczne, gdzie będziecie zgłębiać tajniki królowych nauk. Wiedza z zakresu przedmiotów ścisłych, nawet na poziomie podstawowym, przyda się też na kursie BHP – jednym z wielu darmowych, które organizujemy w naszych oddziałach.

Nowożytne języki obce

Osoby porozumiewające się płynnie w języku obcym będą idelanymi kandydatami na kierunki filologiczne lub lingwistyczne. Mogą również aplikować na kulturoznawstwo i literaturoznawstwo. Poza ścieżką ogólnouniwersytecką odnajdą się również w praktycznych zawodach. Jeżeli chcecie pracować w miejscu, gdzie Wasze umiejętności językowe się przydadzą, możecie zostać np. stewardami lub stewardessami, agentami celnymi... bądź zatrudnić się w firmie. Duże przedsiębiorstwa to międzynarodowe środowiska, w których znajomość języków obcych to must-have. Pracę można w nich znaleźć po takich kierunkach jak: technik archiwista czy technik administracji.

Jak pisać wypracowania z j. angielskiego? Matura 2020

Jak pisać wypracowania z j. angielskiego? Matura 2020

Prace pisemne na maturze z języka angielskiego to dla niektórych najtrudniejsza...

Egzaminy maturalne – podstawowe i rozszerzone. Kiedy warto podejść do matury rozszerzonej?

Egzaminy maturalne – podstawowe i rozszerzone. Kiedy warto podejść do matury rozszerzonej?

Matura 2020 nadchodzi wielkimi krokami. Już za 4 miesiące nowe pokolenie zdający...

Lektury maturalne na egzaminie z języka polskiego. Jakie książki trzeba znać - obowiązkowe i nieobowiązkowe? Matura 2020

Lektury maturalne na egzaminie z języka polskiego. Jakie książki trzeba znać - obowiązkowe i nieobowiązkowe? Matura 2020

Do matury pozostało jeszcze parę miesięcy, lecz z wymaganiami poszczególnych egz...